UYKU HAPLARI(İLAÇLARI) REÇETESİZ, EN ÇOK KULLANILANLAR

Reçetesiz Uyku Hapları
Reçetesiz Uyku Hapları

Uyku bozukluklarını gidermek ve uykuya dalma problemlerini derinden çözüme kavuşturmak için kullanılan ilaçlara uyku ilacı denmektedir. Reçeteli ve reçetesiz olmak üzere iki farklı versiyonu bulunmaktadır. En çok tercih edilen reçetesiz uyku ilaçlarını, faydalarını, önemini ve yan etkilerini yazımızın geri kalanını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları Nelerdir?

Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları
Reçetesiz Satılan Uyku İlaçları

Günümüz tıp dünyasında uyku ilaçlarının çoğunluğu reçeteli olarak satılmaktadır. Hem kötüye kullanımın engellenmesi açısından bir önlem niteliği taşır bu hem de uyku ilaçlarının doğal yapılarında çok fazla kimyasal bileşim bulunmasından ötürü böyle bir kural mevcuttur. Ancak az da olsa reçetesiz satılan uyku hapları da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları doğrudan uyku ilacı adıyla satılmaktadır ve tek etkileri budur. Bazıları ise esas amaçlarının dışında sakinleştirici ve uyku getirici etkileri ile bilinmekte ve ona göre uyku düzenlemesi açısından kullanılmaktadır. İkinci kısma en bilinen örnek Tylol Hot karışımıdır.

Normalde soğuk algınlığına karşı kullanılan etkin bir mineral ve vitamin deposudur. Ancak içinde eser miktarda sakinleştirici oranında maddeler de bulunmaktadır. Bu nedenle birçok hasta tarafından uyku ilacı olarak da kullanılmaktadır. Yapımı ve içimi kolaydır. Bir fincan su kaynatılır ve fincanın içine konur. Akabinde toz halinde bulunan bu ilaç kullanılır. Diğer etkilerinin arasında halsizlik giderici, ateş düşürücü, yorgunluk alıcı gibi çok yönlü eylemler içermektedir. Günümüz Türkiye’sinde reçetesiz uyku ilaçları lansmanında akla ilk gelen hap ise hiç kuşku yok ki unisom uyku ilacıdır. Her şehirdeki tüm eczanelerde reçetesiz olarak satışı gerçekleşmektedir. En az reçeteli uyku ilaçları kadar etkileri fazladır. Uyunmak istenen saatten yaklaşık yarım saat 1 saat kadar önce yutulması tavsiye edilir.

Anında etkilerini gösteren son derece kuvvetli bir ilaçtır. Özellikle sınav stresi çeken öğrenciler arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Son olarak ise reçetesiz satılan atarax uyku getirici özellikleri ile bilinmekte ve toplum içerisinde yaygınlıkla hem sakinleştirici hem de uyku bozukluklarını düzenleyici işlevlerini yerine getirmek amacıyla eczanelerden reçete olmadan temin edilmektedir.

Uyku İlaçları Kullanırken Dikkat Edilecek Unsurlar Nelerdir?

Reçeteli ve reçetesiz uyku ilaçları her ne olursa olsun kesinlikle kişinin kendi belirlediği kurallara göre alınmamalıdır. Çünkü her uyku ilacının içerisinde çok fazla değerde kimyasal bileşen vardır. Aynı zamanda yan etkileri de son derece kuvvetlidir. Aynı zamanda reçeteli ilaç sahiplerinin bu ilaçları yakın çevrelerine bile isteye dağıtmaları da oldukça yaygındır. Birisine iyi gelen bir ilaç diğerine iyi gelecek diye bir kaide yoktur. Aynı şekilde reçeteli uyku ilaçları tamamen doktor gözetiminde kullanılmalı ve sayı ile dozlarında herhangi bir artış gidilmemelidir.

Bir tane yutulması gereken uyku ilacının birdenbire doktor görüşü ve onayı almadan ikiye çıkarılması çok kritik sonuçlar doğurabilmektedir. Uyku ilaçları bırakılması gereken zamanlarda bırakılmalıdır. Çevrelerinde uykusuzluk, gerginlik, asabiyet gibi problem çeken aile üyelerine, arkadaşlara ve akrabalara bu ilaçlardan kesinlikle verilmemelidir. Bu, hem kendi tedavilerini aksatmak ve ilaç sayısını azaltmak anlamına gelir; hem de başka bünyede nasıl tesir edeceği bilinmeyen ilaçların farklı negatif sonuçlar doğurma ihtimalini doğurmaktadır. Uyku ilaçları bittiğinde yenisi için doktora muayene edilmeli ancak gerekli görüldüğü takdirde yeni bir tablet alınmalıdır.

Uyku ilacından tam donanımlı fayda sağlamak için destekleyici ürünler ve uzak durulması gereken gıda çeşitleri vardır. Özellikle kahve ve çay gibi uyarı maddeler reçetesiz satılan uyku haplarıyla birlikte tüketilmemelidir. Aksi takdirde ilacın tesiri yarı yarıya düşmektedir. Çikolatanın her türü de etkiyi düşüren ana gıdadır. Bunların yerine ılık bir duş almak ve bitkisel çaylar içmek uykuya geçiş sürecini daha nitelikli ve daha hızlı kılacaktır.

Uyku İlaçlarının Saklama Koşulları Nelerdir?

Uyku ilaçları kesinlikle çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir. Tarihte birçok örnek çocukların uyku ilacına kolay erişebildiği ölçüde onları kullandığı, baygınlık ve tansiyon artışı şikayetiyle hastaneye kaldırıldığı yönündeki gerçek hikayelerle doludur. Aynı zamanda bu tür ilaçların renkli kapsülleri çocuklar tarafından şeker sanılmakta ve istenmeyen kazalara sebebiyet verebilmektedir. Bunun dışında uyku hapları da diğer haplar gibi buzdolabında ya da evlerin ecza dolaplarında saklanmalıdır. Kişinin günde bir tane içmesi gerekiyorsa içildiği takdirde not alınmalı ve hatalı ya da unutkan kullanımlar sonucu tekrar, bir kere daha yutulma gibi olayların önüne geçilmelidir.

Uyku Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Uyku Haplarının Yan Etkileri
Uyku Haplarının Yan Etkileri

Günümüzde Türkiye’de ve dünyada en fazla tüketilen ilaç çeşitlerinin balında uyku ilaçları gelmektedir. İnsanların psikolojik sıkıntıları, işe bağlı ya da sınav odaklı stresleri, anksiyete bozukluğuna varan kaygıları neticesinde reçeteli olarak yazılan ya da reçetesiz olarak satılan birçok uyku ilacı bulunmaktadır. Aynı zamanda tamamen fiziksel nedenlere bağlı olarak gelişen insomnia gibi uyku hastalıklarının tedavisinde de uyku hapları kullanılır. Ancak uyku ilaçlarının getirdiği faydalar kadar getirdiği yan etkiler de mevcuttur. Bu yan etkilerin önceden bilinmesi en az reçetesiz ilaçların hangisi olduğunun bilinmesi kadar önemli olmaktadır.

Genel olarak bu tür hapların en büyük yan etkisi dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemi doğurmalarıdır. Bu nedenle uyku ilacı tüketildikten en az 12 saat boyunca araç kullanılmaması önemle altı çizilen detayların başında gelir. Aynı süreçte bir gün sonra sınavı olan öğrencilerin de sınav not ortalamalarını düşürmemek ve okudukları soruları tam randımanlı olarak anlamaları için ilaçları kullanım takvimlerine son derece önem vermeleri gerekir. Bazı komplikasyonlarda uyku ilaçlarının ertesi gününde halsizlik, asabiyet ve el titremesi gibi yan etkiler görülmektedir. Fiziksel belirtilerin başında ise ağız kuruluğu gelmektedir. Bunun için bol bol su içilmeli ve kola, kahve gibi etkin maddelerden uzak durulmalıdır. Vertigo ve baş dönmesi de en sık rastlanan yan etkiler arasında görülür.

1 Comment on UYKU HAPLARI(İLAÇLARI) REÇETESİZ, EN ÇOK KULLANILANLAR

Bir Cevap Yazın