SERAMİK SANATI NEDİR, NASIL YAPILIR, NERELERDE KULLANILIR?

Seramik hem mimari yapıtların içinde ve dışında sırlı ya da sırsız olarak kullanılan, hem de çanak, çömlek ve vazo gibi günlük kullanım eşyalarının pişmiş çamur ile renkli renkli yapılmasıdır. Kuvars oranının yüksek olduğu ve açık renkli kilden yapılan seramikler sır altı ya da sır üstü teknikler ile kaplama da kullanılmaktadır. Seramik sanatı uygulamaları yapılırken de bu teknikler kullanılmaktadır. Seramik sanatı aynı zamanda da çinicilik, çömlekçilik olarak ta adlandırılmaktadır. Seramik sanatı ile medeniyetler kurulurken önce su sonra toprak son olarak ta ateş kullanılmıştır. Seramik sanatı ile ilgili merak edilen her şeye bu yazı da ulaşabilirsiniz.

Seramik Sanatı Nedir?

Seramik sanatı nedir? Seramik sanatı çeşitli yöntemler kullanılarak açık renkli kilden yapılan çamurun pişirilmesi sonucu oluşturulan malzeme ile yapılan vazo, çanak ve çömlekler gibi günlük kullanılabilecek eşyalar ve de süs ve aksesuar objelerinin yapılması işlemlerinin tamamıdır. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda Türk ve İslam Devletlerinde sanatsal değeri yüksek olan seramik sanatı eserleri ortaya çıkmıştır. Seramik sanatının eski dönemlerden bu yana insan yaşamına dahil olduğu görülmektedir.

Seramik Sanatı Nasıl Yapılmaktadır?

Tüm sanat dallarında olduğu gibi seramik sanatında da el becerisi ile başarı artmaktadır. Seramik sanatının yapılması için dikkat edilecek hususları bilmek, yapılacak olan sanat eserinin amacını ve kullanılacağı yeri çok iyi bilmek gerekmektedir. Bunlar sayesinde de seramik sanatının bengi teknik kullanılarak yapılmasının uygun olduğuna karar vermek çok daha kolay olacaktır. Seramik sanatının yapımı konusunda detaylı bilgi yapılacak olan eserin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak temelinde çamurun oluşturulması ve şekil verilen çamurun pişirilmesi işlemi vardır.

Seramik Sanatının Tarihsel İlerleyişi Nasıldır?

Seramik sanatının kökeninin çok eski tarihlere dayandığı bilinmektedir. 9. yüzyıl ile 13. yüzyıl arasında hızlı bir gelişim gösteren seramik sanatının Türk tarihinde ki en hızlı ve en çok gelişimi de Selçuklu Devleti döneminde görülmektedir. Anadolu Türk Tarihinde çizikleme, kalıpla kabartma, kazıma gibi süsleme teknikleri kullanılarak seramik sanatı yapılmıştır. Bu şekilde yapılan çanak ve çömlekler de sanatsal objelerde de estetik bir görüntü oluşturulmuştur. Yaşamın içerisinde seramik sanatının belirtileri daha belirgin bir şekilde gözlenmiştir. Türk sanatına özgü motif ve desenlerin üzerinde bulunduğu seramik sanatı eserleri İznik, Kütahya ve son olarak ta Çanakkale merkezli olarak üretilerek tüm dünya ülkelerine sergilenmiştir.

Seramik Sanatı Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılmaktadır?

Desen ve motiflerin en güzel şekli ile birleştiği seramik sanatı eserlerinin yapılması aşamasında çeşitli araç ve gereçler kullanılmaktadır. Farklı tekniklerin kullanılması da bu gereçlerin çeşitliliğini arttırmaktadır. Seramik sanatında çamur oluşturmaya yarayan su ve toprak temel malzeme olarak kullanılmaktadır. Bu çamura şekil vermek ve de desenlerin belirginleşmesi aşamasında da bıçak, keski, tarak ve pişirilme işlemleri içinde fırına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu malzemelerin yanında etkin bir şekilde kullanılan işçilik ile en güzel sanat eserleri oluşturulmaktadır.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın