SEPSİS NEDİR, NASIL BULAŞIR?

Çeşitli enfeksiyonların vücuda yayılması sonucu ulaşan sepsis bağışıklık sisteminin çökmesi sonucu oluşur. Vücudun büyük oranda hasar görmesi ile kanda zehirlenme yolu ile ortaya çıkar. Dünyada her üç saniyede bir kişi sepsis nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Doktorlar tarafından en tehlikeli enfeksiyon belirtisi olarak tanısı konulmuştur. Erken teşhis ve doğru müdahale sepsis etkilerini azaltmakta en önemli etkendir.

Sepsis Nedir?

Sepsis, basit bir enfeksiyondan bile yayılan oldukça tehlikeli ve ani bir rahatsızlıktır. Yayılım alanını bağışıklık sistemi eski işlevlerini yerine getiremeyen hastalarda başlatır. En fazla görülme riski taşıyan hastaların başında kanserli kişiler gelmektedir. Kanser hücrelerinin bağışıklık sistemini büyük oranda zayıflatması ile birlikte kanın enfeksiyon ile zehirlenme süreci çok kısa ve ani olmaktadır. Aynı zamanda yaşlı kişilerde de sıklıkla görülmektedir. Kemoterapi tedavisi gören hastalarda da bağışıklık zafiyetleri dolayısıyla büyük risk faktörü taşımaktadır.

Sepsisin Bulaşma Nedenleri Nelerdir?

Sepsisin en bilinen bulaşma nedeni kanser ve kansere bağlı hücre zayıflığıdır. Vücudunda kateter dokusu bulunan hastalarda da bulaşma nedeni olarak tanısı ve teşhisi konmaktadır. Eğer söz konusu bağışıklık sistemi tamamen zararlı etkilere açık bir konumda ise bir diş iltihabı ya da basit bir yaralanma sonucu ortaya çıkan deri kanamalarında bile kana zehir zerk etme özellikleri bulunmaktadır. Uzun süre hastanede kalma koşullarına bağlı olarak bünye olarak zayıflamış hastalar sirayet etme ihtimali de yüksek bir ihtimal olarak görünmektedir. Ağır bir iş ya da trafik kazasından sonra hastaneye kaldırılan kişilerde de anlık şok olarak bulaşma ve kana karışma biçimleri bulunmaktadır. Kimi hastalara çeşitli gerekçelerden dolayı invazif adı verilen tıbbi cihazlar takılmaktadır. Bu cihazların çalışma prensibine dayanamayan ve iflas etme noktasına gelen vücut sistemlerine de hızlıca intikal etmekte ve ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir.

Sepsisin Aşamaları Nelerdir?

Tıp literatüründe tespit edilmiş üç sepsis aşaması bulunmaktadır. Bunlardan ilkine direkt olarak sepsis denmektedir. Henüz ilk aşama olduğu için hastanın kurtarılma ve eski sağlığına döndürülme ihtimali %50 oranının üstündedir. İkinci aşamaya ise ciddi sepsis denmektedir. Bu aşamada nabız dakikada 90’dan fazla atarak kalbin dolaşım sistemi zorlanır hale gelmektedir. Ciddi sepsis belirtilerinde kişi ne kadar su tüketirse tüketsin idrar boşaltımında gözle görülür bir azalma görülmektedir.

Şok öncesi bir süreci kapsadığı için belli başlı kişilerde zihinsel işlevleri tam randımanlı olarak yerine getirememe gibi bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. Üçüncü ve en ciddi olan aşamaya ise sepsis şok denmektedir. En büyük enfeksiyon belirtisi olarak vücudun birçok yerinde deri lekeleri meydana gelir. Vücut dokusunun içerisinde ve altında oluşan kan pıhtıları nedeniyle kişide oksijen yetersizliği ve şuur yitimi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Sepsis Nasıl Tedavi Edilir?

Sepsiste ana tedavi yöntemi spektrumlu antibiyotik ile sağlanır. Amaç kan dolaşımını düzene sokmak ve kalbe yeteri kadar oksijen girmesini sağlamaktır.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın