SELENYUM 74 NEDİR? NE İŞE YARAR? NERELERDE KULLANILIR?

Selenyum, toprakta bulunan ve insan sağlığına sayısız faydası olan bir iz elementidir. İnsanlar selenyum elementinden vücutlarına sudan, toprak ve bitkilerden doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanabilmektedir. Selenyumun son yıllarda tıp dünyasında çok fazla kullanılmaya başlanmış ve önemi de gün geçtikçe artmaktadır. Selenyumu açıklamak adına yazılan bu makalemizle, selenyumun insan sağlığı üzerinde nasıl mucizevi etkilerinin olduğunu fakat yanlış kullanılması durumunda da ölümcül bir zehre dönüştüğünü sizlerde göreceksiniz.

Selenyum Ve İnsan Sağlığına Faydaları

Selenyum maddesini tanıyabilmek için selenyum nedir, faydaları nelerdir sorusu önemlidir. Selenyum vücudun fonksiyonlarını düzenleyip, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan önemli bir elementtir. Vücudun strese ve hastalıklara karşı direncini artırmakla kalmayıp, vücutta var olan iltihabı da azaltır. Kanser, astım, karaciğer gibi birçok hastalıkla mücadele aracıdır.

Selenyum 74 Nedir?

Metal olmayan bir kimyasal elementtir.

Selenyum 74 Ne İşe Yarar?

Özellikle cam sanayisinde çok fazla kullanılan bir elementtir. Camın saydam ve renksiz olmasını sağlayan bir maddedir. Kimyasal ve laboratuvar işlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Güneş pillerinin yapımında da oldukça etkili olan bir maddedir. Selenyum 74 sayesinde ışık enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülebilmektedir. Ayrıca seramik sanayisinde de etken bir madde olup kopyalama, baskı sanayisinde de kullanılmaktadır. İlaç sanayisinde de, vitamin ve mineral ilaçlarının yapılmasında kullanımı sağlanmaktadır. Kemoterapi gören hastalar selenyum destekli ilaçları kullanarak kemoterapi yan etkisi olan mide bulantısı, saç dökülmesi, iştahsızlık ve buna bağlı ortaya çıkan zayıflığı ciddi şekilde azaltmaktadır. Kötü huylu hücrelerin vücutta azalarak, iyi huylu hücrelerin artırılmasını sağlamaktadır. Uzmanlara göre selenyum, kalp krizi ve kanser riskinin de azaltılmasını sağlamaktadır.

Selenyum 74 Eksikliğinin Sonuçları

Vücut tüm enfeksiyonlara açık hale gelir. Özellikle genital bölgede, deri ve boğazda siğil ya da iltihaplanmaya neden olur. Tüm kanser tiplerine yakalanma riski artmaktadır. Tiroitlerle işlevlerini yerine getiremeyip, AIDS hastalıklarına yakalanma olasılığı artmaktadır. Alerji ve kimyasal reaksiyonlar artmaktadır. Kalp krizi riski artmakta olup dolaşım bozukluklarına neden olmaktadır. Erkeklerde selenyum eksikliği prostat kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Tüm bu yüksek yan etkilerinin yanı sıra grip ve soğuk algınlığına da sebebiyet vermektedir. Selenyumun vücutta azalmasına da ağır metallere maruz kalma yani uzun süre kemoterapi gören kişilerde ya da kolit, çölyak, gastrit gibi bağırsak rahatsızlıkların yaşanması neden olmaktadır.

Selenyum 74 Fazla Tüketilmesinin Zararları

Öncelikli olarak çok fazla yararı olmasına rağmen selenyumun ülkemizde üretilmesi ve satışı yasaktır. Bunun en önemli nedeni fazla miktarda kullanılması durumunda zehirleyici madde etkisi olmasıdır. Yüksek dozda kullanılması durumunda ağızda metalik bir tat bırakmakta ve tat alma duyusunun azalmasına sebebiyet vermektedir. Sindirim sistemini de bozmakta olup benzin sararmasına, yorgunluğu, saçların dökülüp tırnakların çabuk kırılmasına sebebiyet vermektedir. Deride ilk başlarda pullanma yaratırken kullanımına devam edilmesi takdirinde ciltte yaraların oluşmasına neden olur. Kas ağrısının oluşması, mide bulantısı, nefes almada zorlanma, kusma, baş dönmesi, saç dökülmesi, titremeler gibi hafif yan etkisinin dışında kalp krizi, böbrek yetmezliği, ciddi bağırsak rahatsızlıklarına sebebiyet vermektedir.

Selenyum Bulunan Gıda Ve Besinler

Ülkemizde yaygın olmasa da Brezilya Fındığında çok fazla selenyum maddesi vardır. Hatta bu fındığın fazla tüketilmesi selenyum toksinine neden olur. Selenyum miktarı yiyeceklerin yetiştiği toprağa bağlı olarak değişebilmekte. Et ve kuru bakliyatlar da bol miktarda bulunmaktadır. Tavukta, ton balığı ve de deniz mahsulleri selenyum kaynağıdır. Baklagillerden olan arpa, buğday, yulaf ve çavdar da tüketilmesi tavsiye edilen gıda maddelerindendir. Ayrıca bira mayası, soğan, sarımsakta da selenyum bulunmaktadır.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın