SARDUNYA NEDİR, FAYDALARI, ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Sardunya (Pelargonium), budanmadığında boyu bir metreyi geçen, yaprakları genellikle tüylü olan, yılın bütün mevsimlerinde çiçek açabilen bir bitki türüdür. Balkonları ve bahçeleri süsleyen birbirinden hoş renkleriyle göz alıcı sardunyalar, çoklukla rağbet gören bir süs bitkisidir. Yalnızca balkon ve bahçelerde değil, alışveriş merkezlerinin dekorlarında, parkların yeşil alanlarının düzenlenmesinde ve iş yerlerinde de çoklukla tercih edilmektedir. Süs çiçeği olarak da nitelendirilen sardunyalar, şehir planlamasında yol kenarlarının düzenlemelerde dahi kullanılmaktadır. Sardunya ile ilgili merak edilen tüm bilgilere makale içerisinde erişim sağlayabilirsiniz.

Sardunya Nedir?

Botanik bilimi açısından incelendiğinde, sardunyaların “Scented Leaved” ismini aldığı görülmektedir. Turnagagasıgiller familyasına ait bir süs bitkisi olan sardunyaların, birçok özelliği de bulunmaktadır.

Sardunya Hangi Coğrafi Bölgelerde Yetiştirilir?

Sardunyanın ana vatanı Güney Afrika olsa da, Akdeniz’ e kıyısı bulunan birçok ülkede sardunyanın yetiştirilebildiği görülmektedir. Akdeniz ile özdeşleşmiş olan sardunya bitkisinin coğrafi anlamda da bölge ile özdeşleştiği görülmektedir.

Sardunyanın Nitelikleri Nelerdir?

Sardunya yapısal olarak, dayanıklılığı ile tercih sebebi olan bir bitkidir. Dayanıklılık oranı sardunyada üst seviyede olduğundan, sardunya kış aylarında dahi solmadan canlılığını koruyabilmektedir. Bu dayanıklılık oranı yine de aşırı soğuk ortamlarda dayanabileceği anlamına gelmemektedir. Sardunyaların canlı kalabilmesi için, ortam sıcaklığının 11- 12 derecenin altına inmemesi gerekmektedir. Sardunyaların üreme özellikleri incelendiğinde; üremesinin kolay, çok uğraştırmayan cinsten bir bitki olduğu gözlemlenmektedir.

Sardunyanın çoğaltılmak istendiği durumlarda, bir parça dal yeni bir sardunya yetiştirmek için yeterlidir. Kırılan dalın toprağa aşılanması sonucunda sardunya yine canlılığını kaybetmeden büyümeye devam etmektedir. Sardunya, çiçek açan bir bitki türü olduğu için süs bitkisi olarak dikkati çekmektedir. Cazip renk çeşitleri ve bakımının da zor olmayışı yine sardunyaların tercih edilmesinin sebebidir. Sardunyaların renkleri; pembe, beyaz, sarı, ebruli ve daha pek çok renk olabilmektedir.

Sardunya Yetiştirirken Neler Dikkat Edilmelidir?

Sardunya özellikle güneşi sevdiğinden, saksıların güneş alabilen bir konumda olmasının, sağlıklı büyümesi açısından önemi vardır. Canlı, çiçek açan ve yaprakları parlak görünen bir sardunya yetiştirilmek isteniyorsa, güneş faktörüne mutlaka dikkat edilmelidir. Sardunyalar, genel olarak çok fazla neme ihtiyaç duymadıklarından çok fazla sulamaktan kaçınmalı, toprağın nemi kontrol edilerek susuz kalmamasına da özen gösterilmelidir. Sardunyalar yoğun hava akımından etkilendiklerinden dolayı, fazla hava sirkülasyonunun olduğu alanlarda tutulmamalıdır.

Sardunyaların saksı değiştirme zamanları da çok sık olmamalıdır. Saksı değişimi sardunya büyüyüp saksıda beslenemeyecek duruma geldiğinde değiştirilmelidir. Sardunyalar için saksı seçilirken, saksının boyutuna dikkat edilmeli çok büyük saksı tercih edilmemelidir. Sardunyaların belli aralıklarla da budanması gerekmektedir. Şubat ve Mart aylarında sardunyalar budanırsa sağlıklı gelişimine devam edebilecektir. Sardunyanın ekileceği toprağın bazı özelliklerine dikkat edilmelidir. Marketlerde ve çiçekçilerde satılan paket topraklar kullanılabilir. Bekletilmiş koyun gübresi toprağa eklenebileceği gibi, kırmızı killi toprak ve humuslu toprak da bu bitkiler için elverişli toprak çeşitleri olacaktır.

Sardunya Çeşitleri Nelerdir?

Sardunya bitkileri, dört çeşit olarak tanımlanmaktadır. Zonal Sardunyalar “genel” tanımı ile de bilinmektedir. Sardunya türlerinden en sık rastlanan Zonal sardunya; tüylü yaprakları olan, düz renkli sardunya türüdür. Bazen ebruli Zonal sardunyalar da olmaktadır. Zonal sardunyalar, demetler şeklinde çiçek vermektedirler. Sarı ve mavi dışında her renkte genel sardunya bulmak mümkündür. Trailing sardunyalar “sakız sardunya” olarak da bilinmektedir. Edebiyata dahi konu olan ve dizelerde geçen bu sardunyalar oldukça yaygın olarak süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Sakız sardunyaların yaprakları parlak ve etli bir görünüme sahiptir.

Çiçek yapıları ise katmerli bir görünümde olup, katları yalın olan sardunyalar da vardır. Sakız sardunyaları diğer çeşitlerinden ayıran bir özelliği daha vardır; soğuğu karşı dayanıksız oldukları için, bulundukları ortamın soğuk olmamasına dikkat edilmelidir.

Scented Leaved(Itır) Sardunyanın bu türü diğer çeşitlerine nazaran daha gösterişsiz bir görünüme sahiptir. Sardunya çeşitleri arasında ise en güzel kokuya sahip olan bu çiçekler güzel kokulu çiçeklerden hoşlanan insanların balkonlarını, bahçelerini ve hatta parkları süslemek için oldukça elverişlidir.

Regal Sardunya çeşidin diğer adı da “Ceylan” olarak bilinmektedir. Bu sardunya çeşidi görünüm olarak açelya çiçeklerine de benzemektedirler. Ceylan sardunyalar yaprakları tüylü olan ve daha sivri uçlara sahip olan görünüm farklılığı sergilemektedir. Genellikle çiçeklerinin ortası siyah renklidir ve kenarlara doğru açıldığında canlı çiçek renkleri parlak bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın