REPLİKA ÜRÜN NEDİR? NASIL ANLAŞILIR?

Replika kelimesinin kökeni Replikas sözcüğünden gelmektedir. Birebir aynı, ayırt edilemeyecek dış görünüşler ile bire bir kopya anlamlarına gelmektedir. Günümüz sanayi ve teknoloji üretiminde replika ürünlere rastlanmaktadır. Replika ürünler nasıl anlaşılır, avantajları ve dezavanatajları nelerdir sorularının cevapları için yazımızın geri kalanını okuyabilirsiniz.

Replika Ürün Nedir?

Piyasa içerisinde sıklıkla duyulan ama tam olarak netliği bilinmeyen, bu şekilde replika ürün nedir sorusunun yoğun bir şekilde sorulmasına olanak tanıyan çeşitli üretim biçimleri ve ürün özellikleri bulunmaktadır. Kısacası replika ürün, orijinal bir ürünün özgün tüm üretim özellikleri baz alınarak bire bir kopyalama metodu ile çoğaltılması ve piyasa sürülmesidir. Burada önemli olan en temel hususların başında replika ürün ile kopya ürün arasındaki farkları bilmek ve buna göre bir satın alma opsiyonu geliştirmektedir. Kopya ürünlerine piyasa dilinde korsan ürün de denmektedir.

Replika ürünlerin etiket birim özelliklerinde ve internet satış noktalarında ”bu bir replika üründür” imzalı uyarıcı ve müşteriyi yönlendirici yazıları bulunmaktadır. Herhangi bir e-ticaret sitesi ziyaret edildiğinde ya da bir mağazaya girildiğinde bu tür ürünlerin tanıtıcı özelliklerinin yer aldığı kağıtta replika olduğuna dair bir yazı bulunmaktadır. Ancak kopya ya da korsan ürünler tamamen müşteriyi aldatmaya yönelik bir satış prensibi izler. Tamamen kopya ve taklit olan ürünleri orijinal olarak lanse edip orijinal taban fiyatından satarlar. Bu tür durumlara karşı potansiyel müşteri tabanını oluşturan kişilerin dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunun için de replika ürünlerin nasıl anlaşıldığına dair ufak tüyoları bilmekte fayda mevcuttur.

Replika Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Özellikle mevzu bahis edilen ürünler tekstil firmalarına ait giyim ürünleri ise nasıl anlaşılır sorusunun cevabı renklerde yatmaktadır. Büyük ve orijinal üretim sunan markalar her tekstil ürününde hologram kullanmaktadır. Ancak replika ürünlerde bu hologram ya hiç bulunmaz ya da basit bir şekilde lanse edilir. Aynı zamanda belli başlı teknolojik ürünlerin renklerinde de solmaya neden olacak hafif renk kaçıkları bulunabilmektedir. Bu renk ayrımları çok bariz olmasa da dikkatli bir göz ile incelendiğinde dakikalar içerisinde tespit edilebilir. Bir diğer anlama metodu ise ağırlıktır. Özellikle saatlerde ve ele gelecek kadar küçük dizayn edilmiş teknoloji ürünlerinde bir ağırlık farkı çok net bir şekilde gözler önüne serilmektedir. Orijinal bir telefonun ağırlığı replika bir telefonun ağırlığına göre daha ağır basmaktadır. Bu şekilde bir ağırlık ölçütü de potansiyel müşterileri doğru ve olumlu bir şekilde yönlendirmektedir.

Bir diğer önemli ölçüt ise fiyatlarda göze çarpmaktadır. Bir ürün ne kadar orijinal olan formatına benziyor olursa olsun fiyatı kat be kat daha az ise o ürün replika üründür. Bu da müşterileri yönlendirmeye yarayan ve işe yarayan ticaret ekollerinin oluşmasına olanak tanıyan fiyat aralıklarında kendini göstermektedir. Aynı zamanda ne olursa olsun müşteriler faturalarını incelemeli ve herhangi bir iade durumu ile karşılaşırsa bu faturaları kullanmalıdır. Orijinal ya da replika ürünlerde ne olursa olsun bozulma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Değiştirme işlemleri de faturalar aracılığı ile yapılmaktadır.

Piyasa İçerisinde Replika Ürünler Nedir?

Günümüzde replika ürünlerin üretimi en çok teknoloji ve bilişim sektöründe yapılmalıdır. Telefon bu silsilede en tepe noktasında yer alan cihaz olarak göze çarpmaktadır. Aynı zamanda son dönemde çeşitli dizüstü bilgisayar ve tablet ürünlerinde de replika üretime gidilmiştir. Bir diğer replika ürün formatının geliştirildiği sektör ise outlet ve giyim mağazalarında cereyan eder. Ayakkabılar bunun en göze çarpan örneklerini oluşturmaktadır. Saat ve güneş gözlükleri gibi takılar da replika üretimin piyasa içerisinde en çok alıcı bulduğu bir diğer ürünlerdir. Kozmetik alanında da bu türden üretimler artmaktadır. Örneğin makyaj malzemeleri ve çeşitli parfümler fiyatlarının çok fazla oluşları nedeniyle daha ucuz fiyata maliyeti sağlanması adına replika olarak kendisine alıcı bulmaktadır.

Replika Ürünlerin Artıları ve Dezavantajları Nedir?

Replika ürünler orijinal ürünlerin sahibi olmak isteyip de ekonomik gerekçelerden ötürü olamayan müşteri kitlesini hedefleyen mağazalar tarafından üretilmekte ve piyasa içerisine sokulmaktadır. Bu anlamda birçok artıları bulunmaktadır. Dezavantajlarının başında ise çabuk bozulmaları, orijinal ürün kadar konfor ve kullanım kolaylığı sağlamamaları yer almaktadır. Ancak yine de birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle satışları gün be gün artmaktadır.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın