REGAİP KANDİLİ NEDİR, NAMAZI NASIL KILINIR, DUASI NASIL OKUNUR?

Reğabe kelimesinden türemiş olan Regaip kelimesi arzulanan ve talep edilen şey anlamına gelir. Bu geceye Regaip ismini melekler vermiştir. Hürmet dolu olan bu gecede Allah-u Teala ibadet edenlerin dualarına, namazlarına, oruçlarına sayısız sevap vermektedir. “Regaip kelimesinin anlamı nedir, Regaip kandili ne demek, Regaip kandilinde namaz nasıl kılınmalıdır?” gibi birçok sorunun cevabına yazıdan ulaşılabilir.

Regaip Nedir?

En merak edilen sorulardan birisi de Regaip kelimesinin anlamı nedir? olmaktadır. Arapça bir kelime olan Regaip, reğa-be kökünden meydana gelir. Kelime anlamı da herhangi bir şey istemek, arzulamak ve onu elde etmek için çaba sarf etmektir. Regaip kelimesi de reğabeden türeyen bir isimdir ve rağbet edilen, talep edilen şey anlamına gelir. Recep’in ilk cuma gecesine Regaip gecesi adı verilir. Bu geceye bu ismi melekler vermiştir. Allahu teala, Regaip gecesinde müminlere, ihsanlar ve ikramlar yapar. Allah, bu gece hürmet eden kişileri affeder. Bu gece edilen dualar kabul olur.

Bu gecede yapılan ibadetlere sayısız sevap verilir. Bu sebep ile Regaip gecesi ibadetler ile geçirilmeli, kazası olan kişiler, bir günlük kaza namazı kılmalıdır. Kazası olmayan kişiler nafile namazını kılmalı, Kuran-ı Kerimi okumalı, tesbih çekmeli, tövbe etmelidir. Perşembe günü oruç tutmak, gecesinde de ihya etmek çok sevaptır. Recep ayında oruç faziletlidir.

Regaip Gecesi Namaz Nasıl Kılınır?

Regaip gecesini ibadet ile geçirmenin sevabı çoktur. Regaip gecesinde kılınan namaz 12 rekattır. Bu namazın kılınışı ise şu şekildedir; Her rekatta Fatiha suresinden sonra üç kadir suresi ile beraber 12 tane de ihlas suresi okunur. Her iki rekatta bir selam verilip, 12 rekat tamamlanır. 12. rekat kılınıp, selam verildikten sonra yerden kalkılmadan yetmiş defa “Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi” denir. Daha sonra secdeye varılır. Secde varıldığında da yetmiş defa “subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” denir. Secceden kalktıktan sonra ettahiyyatta oturulur. Yetmiş defa “Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü” duası okunur. Bundan sonra tekrar secde edilir. Secdede yetmiş defa “subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi” dendikten sonra, istek ve dilekler Rabbe arz edilir. Regaip namazını cemaat ile kılmak bidattir. Teravihten başka hiç bir nafile namazı cemaat ile beraber kılınmaz.

Regaip Kandilinin Anlamı Nedir?

Regaip gecesi denince; çok lütuf ve ihsan ile dolu, kıymetli ve değeri oldukça büyük, oldukça iyi değerlendirilmesi gereken gece anlamına gelir. Bu gecede Allah-u Teala lütuflarını sağanak yağdırmaktadır. Önemi oldukça büyük olan bu gece ibadet ile ihya edilmelidir. Diğer zamanlarda okunan her Kuran harfi on sevapsa, Recep ayında bu sevaplar yüzü geçmektedir. Regaip kandilinde ise daha da fazla olur. Kaza ve nafile namazlarının sevapları da diğer gecelere göre oldukça fazladır. Regaip kandilinde yapılan ibadetlerden biri de duadır. Peygamberimiz bir hadisinde bu gece yapılan duaların Allah’ın katından geri çevrilmeyeceğini söylemiştir.

Regaip Kandilinde Neler Yapılmalıdır?

Regaip kandilin de Kuran-ı Kerim okunmalı, Kuran okuyanlar dinlenmeli, uygun mekanlarda Kuran ziyafetleri verilmelidir. Peygamber Efendimiz’e salat-ü selam getirilmeli, onun şefaati ümit edilmeli ve ümmetinden olma şuuru temizlenmelidir. Kaza ve nafile namazları kılınmalıdır. Tefekkürde bulunulmalıdır. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı ve şimdinin ve geleceğin plan programları çizilmelidir. Kişiler, günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar etmeli, idrak edilmiş olan gece son fırsat olarak bilinmeli, nedamet ve inabede bulunulmalıdır. Bol zikir ve evrad-ü ezkarda bulunulmalıdır.

Müminler ile helalleşilmeli, onlar ile irtibatlar cihetinden rızaları alınmalıdır. Küs ve dargın olan kişiler barıştırılmalı, gönülleri alınmalı ve kederli olan yüzler güldürülmelidir. Kişi kendine ve diğer mümin kardeşlere isim zikredilerek dua edilmelidir. Kişilerin üzerinde hakları olan kişiler aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlakı yerine getirilmelidir. Yoksul, öksüz, yetim, hasta, sakat ve yaşlı olan kişiler ziyaret edilmeli, sevgi, şefkat, hediye veya sadakalar ile mutlu edilmelidir. Regaip gecesi ile ilgili olan ayetler, hadisler ve bunların yorumları ile ilgili olan kitaplardan ferden ya da cemaatten okunmalıdır. Dini toplantılar, panel ve sohbetler düzenlenmelidir.

Vazü nasihatlar dinlenmelidir. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları ise cemaat ile beraber camilerde kılınmalıdır. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilerek, hoşnutlukları alınmalı, manevi iklimlerin de vesilelikleri ile Hakk’a niyaz edilmelidir. Vefat etmiş olan yakınların, dostların ve büyüklerin kabirleri ziyaret edilmeleri, iman kardeşliğine ait olan sadakatler yerine getirilmelidir. Hayatta bulunan manevi büyükler, anne ve babalar, dostlar ve diğer yakınların kandilleri bizzat gidilerek veya telefon ile tebrik edilmeli ve duaları istenmelidir. Kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğu zamanlarda oruç tutulmalıdır.

Peygamber Efendimizin Ramazan ayından sonra en fazla oruç tuttuğu ay Recep ayıdır. Recep ayında oruç tutmanın da muazzam ve muhteşem sevapları vardır. Aynı zamanda bu ay içinde sevaplar kulların defterlerinin sevap bölümlerine bol miktarda dökülmesi dolayısı ile recebül esabb denmiştir. Yani, sevapların çok bol olduğu, gürül gürül döküldüğü ay anlamına gelir. Ariflerin ve din alimlerinin kitaplarında bu ay ekim, ekme ve ziraat ayıdır, demiştir. Sevaplı işler, oruç tutma, tevbe etmek vb. güzel işler yapılır. Recep ayı, insanları Ramazan ayına hazırlayan bir mevsimin ilk adımı sayılmaktadır. Bu sebep ile “Recep ayı tevbe ayıdır.” denmiştir.

Recep Ayı ve Regaip Gecesi ile ilgili Hadis-i Şerifler Nelerdir?

“Allah-u Teala, Recep ayı içinde oruç tutan kişileri mağfiret eder.”, “Recep-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutan kişiye, Recep’in hepsini oruç tutmuş gibi sevap verilir.”, “Ramazan ayının dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar cehennemden uzaklaşır.”

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın