RAŞİTİZM HASTALIĞI NEDİR, BELİRTİLERİ, TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Raşitizm hastalığı 2 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda görülen kemik hastalığıdır. Kemiklerdeki kalsiyumun az depolanmasından dolayı kemiklerde şekil bozuklukları meydana gelir. Raşitizm hastalığı Türkiye’de küçük çocuklarda % 5 oranında görülen hastalıklardan bir tanesidir. Bu hastalık küçük yaşta tedavi gerektirir. Kişiler eğer küçük yaşta tedavi edilmezse bu durum kalıcı hastalıklara neden olur. Raşitizm hastalığının belirtileri yaş kategorilerine göre değişir. D vitamini eksikliği yüzünden oluşan raşitizm hastalığı 2, 3 aylık bir tedavi süresi ile ilerleme seviyesi durdurulabilir. Raşitizm nedir? Raşitizm hastalığının nedenleri nelerdir? Raşitizmle ilgili merak edilen tüm bilgiler makale içerisinde yer almaktadır

Raşitizm Hastalığı Nedir?

Raşitizm hastalığı büyüme çağındaki organizmalarda bazı minerallerin tam olarak depolanamaması sonucunda kemiklerde mineral yetersizliği sonucunda şekil bozukluklarının meydana gelmesi ile ortaya çıkan hastalıktır. Bu hastalığın bebeklerde görülmesinin nedeni anneden kaynaklı olabilir. Hamilelik döneminde yeteri kadar D vitamini tüketmeyen veya yeteri kadar güneç ışınlarını almayan anneler doğum yaptıklarında çocuklarda raşitizm hastalığının belirtileri daha 2 aylık iken ortaya çıkmaya başlar. Eğer bu dönemde bebeklere gerektiği gibi tedavi uygulanmaz ise bebeklerde sakat kalma durumu ve çeşitli kemik sorunları ortaya çıkabilir.

Raşitizm Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

2 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda görülen raşitizm hastalığının en büyük nedeni kişinin yeteri kadar D vitamini alamamasıdır. Bu yüzden raşitizm hastalığı tehlikesi geçiren çocukların bol miktarda D vitamini alması gerekir. Çocuklarda D vitamini eksikliği nedeni ile kemiklerde yeteri seviyede kalsiyum depolanmadığı için meydana gelen raşitizm hastalığı ile mücadele edebilmek için tıbbi tedavinin yanı sıra beslenme alışkanlığına da dikkat edilmesi gerekir. Bu hastalık ile karşı karşıya kalan kişilerin yağlı balık ve balık ürünleri, tereyağ, peynir, süt ve yumurta ile bol bol beslenmesi gerekir. Raşitizm hastalığının en büyük nedeni annelerin hamilelik döneminde yeteri kadar D vitamini ile beslenmemesi ve çocuk doğduktan sonra da d vitamini yetersizliğinden dolayı kemiklerde yeteri kadar kalsiyum depolayamaması durumudur.

Raşitizm Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Türkiye’de % 5 oranında görülen raşitizm hastalığının en önemli belirtileri arasında yürümede gecikme, aşırı zayıflık, iştahsızlık, gelişme geriliği, aşırı terleme, kemik uçlarının genişlemesi, bileklerin şişmesi, bacaklarda dışa doğru meydana gelen açılmalar, dişlerin geç çıkması, ayaklardaki çarpıklıklar, bıngıldağın geç kapanması ve havale geçirme durumları özellikle bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen raşitizm hastalığının belirtileri arasında yer alır.

Raşitizm Hastalığı Bulaşıcı Mı?

Çocuklarda ve bebeklerde görülen raşitizm hastalığı bulaşıcı değildir. Ancak genetik olabilir. Raşitizm hastalığı d vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Dolayısı ile d vitamini takviyesi yapıldığında kemiklerdeki kalsiyum miktarı normale döndürülerek hastalığın ilerlemesinin ve başka kalıtsal hastalıklara yol açması engellenebilir. Dolayısı ile raşitizm hastalığı dokunma, iletişim veya diğer yollarla bir kişiden başka bir kişiye bulaşamaz.

Raşitizm Hastalığı Tedavi Yolları Nelerdir?

Raşitizm hastalığı tedavi edilmediği zaman kalıcı hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden zamanında doğru bir yöntem ile tedavi edilmelidir. Bu hastalık tedavi edilmediği zaman kronik kemik erime hastalıklarına, duruş bozukluklarına, yürüme bozukluklarına ve kol – bacaklarda şekil bozukluklarına neden olur.

Bu yüzden bu hastalığın daha fazla ilerlememesi için mutlaka uzman doktorlardan yardım alınmalıdır. Raşitizm hastalığı tedavisinde ilk olarak hastaya doktor tarafından oral preparatlar verilir. Bu oral preparatlar haftada bir doz veya iki doz verilir. Bunun dışında suda eriyebilen D vitamini prepatları da hastalara verilmektedir. Raşitizm hastalığında doktorlar tarafından kişiye çeşitli yollarla D vitamini takviyesi yapılır.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın