RAM (BELLEK) NEDİR,NE İŞE YARAR?

Bellek, bilgisayarda programların çalıştırılmasını sağlayan geçici ve kalıcı bilgilerin saklanmasını sağlayan hafıza birimidir. Veri birimi byte olup her bir byte 8 bittir. Bilgisayardaki bellekler Ram, Rom ve Ecc bellek olarak üçe ayrılmaktadır. Rom bellek daha özellikli bir bellek türüdür. Rom bellek, üretici firmalarca hazırlanır. Bilgilerin okunmasını sağlar fakat üzerinde değişiklik yapılmasına izin vermez. Makine kapatılsa, elektrikler kesilse de bilgiler silinmez ve bu durumlardan etkilenmezler. Ram belleğe kıyasla da oldukça pahalıdırlar. Bilgisayar açıldığında ekranda bilgisayarın kurulum bilgilerini listeler. Bu makaleyi okuduktan sonra bellek ve ne işe yarar sorusuna yanıt bulacaksınız.

Ram Bellek Çeşitleri Nelerdir?

Prom, eprom, eepeom ve ram bellektir.

Prom Nedir?

Programlanabilir rom yani prom, üzerlerine sadece bir defa yazılabilen bellektir. Çoğunlukla şirketlerce özel amaçlar için tercih edilmektedir. Özel bir devre ile programlanmaktadırlar.

Eprom Nedir?

Silinebilir ve programlanabilir rom yani eprom, prom gibi olup ondan farkı ise üzerinde ultraviyole ışınların bulunuyor olmasıdır. Yine mor ötesi ışınlarla silinebilirler, içindeki bilgiyi yıllarca korurlar. Bu ışık gövdenin içerisindeki quartz ile kapatılmış küçük pencereden verilmektedir.

Eeprom Nedir?

Elektrikle silinebilir ve programlanabilir rom olan eeprom, sadece özel bir yazılım uygulanarak tekrar yazılabilirler. Tamamı ya da belli kısmı değiştirilebilirler.

Ram Bellek Nedir?

Ram bellek, istenen bölgede bilgi depolanır, okunu, silinir, değiştirilir. 1mb, 4mb, 8mb, 16mb, 32mb, 64mb gibi bellek çeşitleri bulunmaktadır.

Ram Nedir?

Ram kelimesi, random access memory kısaltması kullanılmaktadır. Bilgisayarlar için beyin görevi gören veri depolama yeridir. İnsan beyni ile makine motorlarıyla aynı işlevlere sahiptir. Bilgisayarın performansını belirleyen ve hızlı çalışmasını sağlayan en önemli araçtır. Harddisk ile depolama birimleri arasında köprü vazifesi görür.

Ram Ne İşe Yarar?

Ram sayesinde elektrikte kesilse bilgisayar içerisinde var olan bilgiler kaybolmaktadır. Sabit disk gibi kalıcı bir hafızaya sahip değildir. Bundan kaynaklı olarak bilgisayara uygun kapasitede olacak ram tercih edilmektedir. Bilgisayarın kaldıramayacağı Ram alınsa bile bilgisayarınız hızlanmaz, ya da hızlı bir bilgisayara yavaş bir Ram kullansanız da bilgisayarınız yine yavaşlayacaktır. Harddisk programlarının çalıştırılması için ilk RAM’a oradan doğru da işlemciye gönderilir. Harddiskin veri gönderme hızı

Ram Çeşitleri Nelerdir?

Ram’in dram, sram ve ecc olmak üzere üç çeşiti bulunmaktadır. Ram’leri cd ve disklerden ayıran en önemli özelliği depolama yapabilmesi ve verileri tutabilmesi ve sürekli bir enerji ile güce ihtiyacı olma özelliğidir.

Dram Nedir?

Dram, kişisel bilgisayarlarda, playstation gibi oyun konsollarında sıklıkla kullanılmaktadır. Daha ekonomik bir maliyetleri bulunmakta, bundan dolayı daha çok tercih edilmektedir. Sürekli olarak değişim sağlanabilmeleri ve periyodik olarak şarj edilmelerinden dolayı dinamik bellek olarak da anılmaktadırlar. Bilgilerin muhafaza edilmesi için elektrik yükleri kullanılır.

Sram Nedir?

Sram, her bir hücreye en fazla altı adet transistör bulundurmaktadır. Bundan dolayı da üretim maliyetleri daha yüksek olan ram’lerdir. Genellikle bilgisayarın ön belleğinde ya da ekran kartlarında kullanılır. Dram’ler de olduğu gibi bilgilerin güncellenmesi gerekmemektedir. Elektrik kesilse bile bilgileri koruyabilirler. Dram çeşidinden bu özellikleri sebebiyle daha hızlıdır ve daha çok güvenilirdir. Sramlar, kendi içerisinde dört bölüme ayrılmaktadır. Bunlar da prog, eprom, eeprom, flash bellek, ön bellektir. Durumlarından dolayı da statik ram olarak adlandırılmaktadırlar.

Prom Nedir?

Prom, genel olarak rom ile aynı özelliklere sahiptir. Bir kez programlanırsa artık üzerinde hiç bir değişiklik ya da silme işlemi yapılamaz. Bundan kaynaklı kalıcı olarak saklanmak istenen programlar için kullanılan bir bellek çeşididir. Fabrikada üretilirken programlanmak zorunda olmayıp, satın alan prom programcısı amacına uygun olarak bilgi yazabilir.

Eprom Nedir?

Eprom, prom ile aynı özelliklere sahip olmakta olup bir üst özelliklere sahiptir. Ram’lerin elektrik kesildiğinde bilgileri koruyamaması, rom ve prom’larında sadece bir kez programlanabilir olması sorun yaratmış bunun üzerine üretilmişlerdir. Defalarca programlanabilir ve silinebilirler. Güç kesilmesi, bilgisayar kapanması durumunda bilgiler kaybolmaz bundan dolayı geçici bir bellek değildir. Programlandıktan sonra üzeri bir bantla kapatılır. Bunun nedeni ise yonga üzerinden güneş ışığı almaları verileri silebilmesidir.

Eprom Nedir?

Eprom, bilgilerin yazılması ve silinmesi için normal elektrik voltajı verilmektedir. Elektrik kesilse ya da herhangi bir sebepten bilgisayar kapansa bile içerisindeki bilgileri muhafaza eder. Ram kadar hızlı olmayıp, kullanım limitleri sınırlıdır.

Flash Bellek Nedir?

Flash bellek, güç kesilse de silinmez, yeniden yazılabilir. Verileri drom gibi bellek hücrede saklar, ancak güç kesilse de veriler kesilmez muhafaza edilir. Eeprom’a bilgiler byte şeklinde yazılırken flash belleğe bloklar halinde yazılırlar. Bundan kaynaklı da eeprom’a nazaran daha hızlıdırlar. Kullanımlarında sınır bulunmaktadır, bu sınır en fazla 300 bin kez yazma kadardır.

Ön Bellek Nedir?

Ön Bellek, Srem’lerden oluşmaktadır. Veriler ilk olarak bu kısma eklenir ve işlenmeye hazır hale gelir sonrasında da buradan işlenmeye başlar. Mikro işlemcilerde bulunmakta olup mikro işlemcinin hızını belirlerler. İşlemcinin yakınında bulunmakta olup işlemcinin yarı hızında ya da aynı hız değerinde çalışmaktadırlar. Ön bellek, bilgisayardaki hızı belirleyen en önemli etmenlerden biridir.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın