PROVİZYON NEDİR?

Provizyon Nedir?
Provizyon Nedir?

Bankacılık işlemleri esnasında sıkılıkla duyulan provizyon kelimesi, provizyon nedir sorusunu akıllara getirmektedir. Provizyon kelimesi Fransızca bir sözcüktür. Provizyon pek çok şekilde tanımlansa da, en bilinen tanımı; kredi kartı kullanılarak yapılan işlemlerde alışveriş işleminin tamamlanması için, kredi kartına uygulanan işleme verilen isim olarak bilinmektedir. Bu işlem ile kredi kartında yeterli bakiyenin olup olmadığını kontrol edilmektedir. Provizyon işlemi sonucunda, işleme konulan bloke kredi kartının ekstresinde bulunmamaktadır. Ancak kredi kartı kullanım limiti oranı, ekstre limitinin azalmasına sebep olmaktadır. Provizyon işlemi uygulanarak yapılan alışverişlerde, müşterinin ürün veya hizmeti aldığından emin olunmaktadır. Aynı şekilde bu işlem ile satıcının ürün ve hizmetin karşılığında talep ettiği parayı teslim aldığından emin olunmaktadır.

Provizyon Nedir?

Provizyon; bankacılık işlemlerinde, bankada hesabı bulunan herhangi bir kimsenin, o bankanın başka bir şubesinden para çekmesinin gerektiği durumlarda, çekilmek istenen para miktarının, karşılığının bulunup bulunmadığının, ilgili şubeye sorularak güvenceye alınması durumudur. Bankalarda Provizyon sistemi; POS, sanal POS ve ATM’ler kullanılarak banka merkezi ile yapılan haberleşmeye bağlı kalarak ödeme gerçekleştirilmektedir. Bankaya ödeme ya da alım ile ilgili başvuran kişilerin kredi kartı kullanıcılarının istenilen limiti temin edebilmesi durumunun, kontrollü yapılması işlemine provizyon denmektedir.

Provizyon İşlemi Ne Zaman Uygulanır?

Bankacılık işlemlerinde provizyon ne demek sorusundan başka, ne zaman uygulandığı da merak konusudur. Provizyon işlemi genellikle internet üzerinden yapılan, uzaktan uzağa denilen Online alışverişlerde güvenliği sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Müşteri almak istediği ürün ya da hizmetin karşılığı olan fiyatın kredi kartından ödenmesi için talimat vererek, ürünün satış fiyatı kadar bir ücret provizyona alınmakta, bir başka deyişle beklemeye alınmaktadır. Satın alınan ürün ya da hizmetin karşı tarafa teslimatı başarı ile gerçekleştiğinde, provizyonda bekletilen ücret, satıcı ya da karşı taraftaki şahıslara ulaştırılmaktadır. Yapılan alışverişin türü internet üzerinden yani mesafeli bir alışveriş olmadığında ise, satılan ürünün parası direk tahsil edilme imkanı olan bir işlemse, provizyon işlemi yerine direk satış işlemi uygulanmaktadır.

Mesafeli olmayan alışveriş işlemlerinde, direkt satış işlemi pratik bir yol olmakla birlikte, zamandan da tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Yapılan posnet işlemi provizyon sırasında ve sonrasında tahsilat işlemi gerektiriyorsa, öncelikle provizyon işlemini uygulamakta fayda vardır. Provizyon işlemini yapmadan, alıcının kredi kartından ücret tahsili yapmak mümkün değildir. Kredi kartı aracılığıyla yapılan posnet ile gerçekleştirilen işlemlerde yapılması gereken ilk işlem provizyon işlemidir.

Provizyonda Bekletmek Ne Demektir?

Yapılan provizyon işlemi, karta ait bir bankanın pos cihazı ile yapıldıysa, o pos henüz kapama mesajı göndermemiş olabilmektedir. Kartın bankasına ait olmayan işlemde başka bir banka posu kullanıldıysa bu kez söz konusu banka kapama mesajı göndermemiş olmaktadır. Bu durumla ilgili henüz kapama bilgisi gelmediyse, ücret provizyonda bekleme durumundadır. Bir hafta süre içerisinde bu işlem provizyondan düşmektedir. Bu durumda kartın limit aşımına düşmesine sebep olmaktadır. Bu durum o işlemden kazanılan puan var ise puanın geri alınmasına sebep olmaktadır. Açık provizyon işlemlerinde, dönem içine girene kadar kredi kartı finansal değer kazanmamaktadır.

Açık Provizyon İşlemi Nedir?

Kredi kartının geçerli bir kart olup olmadığını anlamanın çeşitli yolları vardır. Appstore gibi siteler, küçük miktarlı bir otorizasyon talebi yapmaktadırlar. Bu talebe bağlı olarak gönderilen onay mesajı ile kartın gerçek bir kart olup olmadığını anlamak mümkündür. Bu tür işlemler için kapama işlemi uygulanmadığından yapılan işlemler müşterinin hesabına yansıtılmamaktadır. Miktar açık provizyonda bekletilerek işlemin geçerliliğini yitirmesi beklenmektedir. Kredi kartı ile işlem yapıldığında ise internet şubesinden açık provizyon ekranından görüntüleme yapılabilmektedir. Pos ekranı gün sonu yapmadan işlemler dönem içine yansımadığından görüntüleme yapılamamaktadır.

Çek işleminde Provizyon Uygulaması Nedir?

Günümüzde özellikle büyük meblağlarda ödeme yapılması durumlarında en çok kullanılan ödeme yöntemi, çek ile ödeme yöntemidir. Çek ile ödeme işlemlerinde, provizyon uygulamasına gidilmesinin sebebi, verilen çekin sahte olup olmadığının kontrol edilerek güvenilirliğin kontrolünü sağlamaktır. Çek ile yapılan ödemelerde çekin tahsilatının yapıldığı süreye kadar provizyon işlemi uygulanarak çekin karşılığının olup olmadığı araştırılmaktadır. Ödenecek miktarın bankada bulunması durumunda işlem sorunsuz bir şekilde sonlandırılarak, tahsilat güvenli bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Provizyon İşleminin İptali Mümkün Müdür?

Kredi kartı ile alışveriş esnasında yapılan provizyon işlemi iptal etmek mümkün olmaktadır. Yapılan iptal işlemi, provizyon işleminde olduğu gibi kredi kartı ekstresinde görünmemektedir. Posnet kullanılarak yapılan provizyon iptal işlemlerini, alışveriş yapılan firma ya da kuruluş kendi sitelerinde ya da posnet sayfalarında yapabilmektedir. Önceden aktif edilmiş provizyon işlemi aynı gün içerisinde iptal edilmelidir. Hemen yapılmayan işlemlerde provizyon işleminin iptali sırasında hata oluşabilmektedir. Bu nedenle vakit kaybetmeden aynı gün içerisinde provizyon işlemi iptal edilmelidir.

Provizyon işleminin iptali ile ilgili bir başka önemli husus daha vardır: Kredi kartı alışverişi sırasında yapılan provizyon işlemi 1 hafta süre içinde nakit paraya dönüştürülmediğinde sağlanmaz işlem otomatik olarak zaman aşımına uğramaktadır. Böylece işlemin etkinliği kalmamakta geçersiz olmaktadır. Ücreti tahsil etmesi gereken kurum ya da kişi istediğinde provizyon işlemi sonucunda, kredi kartına uygulanan blokeyi 1 haftadan daha kısa zamanda provizyon işleminin iptalini talep etme yoluyla kaldırabilmektedir.1 haftayı aşmış ancak ve nihayetinde nakit paraya dönüşümü sağlanmamış provizyon işlemleri de finansallaştırılabilmektedir. Fakat işlemin geçerlilik süresi 1 haftayı aşmış olduğu için kredi kartındaki bloke işlemi iptal olmak zorundadır. Böyle bir olay sonucunda yetersiz bakiye sorunları gündeme gelebilmektedir.

Provizyon İşleminin Faydaları Nelerdir?

Bankacılık işlemlerinde uygulanan provizyon işlemi, kişi ya da kurumların finansal güvenliğini sağlamak amacıyla yürürlüğe konulmuş bir uygulamadır. Provizyon işlemi sayesinde kredi katıyla yapılan, özellikle mesafeli satışlarda limit yeterliliği kontrol edilebilmektedir.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın