PREZERVATİF NEDİR, NASIL KULLANILIR, SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR?

Prezervatif Nedir?
Prezervatif Nedir?

Doğal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan prezervatif penisin baş kısmından ucuna kadar takılan bir tür koruyucudur. Diğer adları kondom ve kaput olarak lanse edilmektedir. Aynı zamanda ikinci bir amaç olarak cinsel hastalıklara karşı da önleyici bir araçtır. Günümüzde birçok çeşidi bulunmaktadır. Prezervatif nasıl kullanılmalıdır, seçenekleri ve faydaları nelerdir gibi soruların yanıtları için lütfen makalemizin geri kalanını okuyunuz.

Prezervatif Nedir?

Prezervatif Nasıl Kullanılır?
Prezervatif Nasıl Kullanılır?

Doğal bir korunma yöntemi olan prezervatifin ilk örnekleri 1500’lü yıllara kadar dayanmaktadır. İlk örneğini İtalyan anatomist Gabriele Fallopio tarafından geliştirilerek piyasaya sürülmüştür. Günümüzde kullanılan modern ve hata payı %1 oranından daha az olan prezervatif modelleri ise 1844 yılında Charles Goodyear tarafından icat edilmiştir. Bu örneklerin ham maddesini ise kauçuk maddesi oluşturmaktadır.

Tıbbi açıdan iyi ayarlanmış ve hassaslık dereceleri gözlemlenerek ortaya konulmuş ısı ile kauçuk madeni eritilerek plastiğe yakın bir madde ortaya çıkarılmıştır. 150 yıl önceki bu icat, günümüzdeki ultra lüks ve korunaklı prezervatiflerin ilk örneklerini meydana getirmektedir. Ayrıca bu dönemdeki üretimlerde prezervatifin baş kısımlarında çeşitli dikişler bulunmaktaydı. Bu da kullanım kontrolünü ve konforunu yarı yarıya indirmekteydi. Ancak günümüz modern dünyanın teknolojik icatları ile birlikte lateks malzemesi en doğru ve bilime en uygun modelleri ile prezervatif üretimi için kullanılmaya başlanmıştır.

Prezervatif Nasıl Kullanılmalıdır?

Prezervatif Nasıl Seçilir?
Prezervatif Nasıl Seçilir?

Prezervatif aracını doğru ve sağlıklı kullanmak olası riskleri en aza indirgemek anlamına gelir. Bu nedenle hem erkek hem de kadın partnerler tarafından belli başlı kriterlere uyulması gerekmektedir. Bunlardan ilki ambalajının yırtılmasıdır. Günümüzde üretilen ambalajlar ısıya ve suya karşı dayanıklı olup içindeki kaput malzemesinin zarar görmesine engel olacak şekilde dizayn edilmiştir. İkinci aşamada ise prezervatifin doğru tarafının takılması önemlidir. Aksi takdirde güvenlik açısından bir sorun olmadığı halde cinsel haz açısından yetersizlikler hissedilmektedir.

Prezervatifin penise geçirilmesi esnasında özellikle tırnaklara son derece özen gösterilmelidir. Birçok istenmeyen gebelik vakasında tırnaklarla temas edilen hassas yapıdaki kondomların ince ve küçük çizgiler halinde yırtıldığı ve spermlerin rahme ulaşmasına vesile olduğu tespit edilmiştir. Bunun önüne geçmek için maksimum özen ve önem gösterilmelidir. Cinsel ilişki sırasında kondom çıkarıldıysa yeniden takılana kadar devam edilmemelidir. Uzmanların önerisine göre çıkan prezervatifin yerine yeni bir tane takmak çok daha güvenli olmaktadır. Cinsel ilişkinin bitiminde prezervatif aşağıdan tutup çekilmelidir. Birçok prezervatif modelinde aşağıdan tutulup çekildiği takdirde düğümleme seçeneği vardır.

Prezervatif Seçenekleri Nelerdir?

Prezervatif Nereden, Nasıl Alınır?
Prezervatif Nereden, Nasıl Alınır?

Önceden tek tip olan ve günümüzde ”klasik” olarak nitelendirilen prezervatiflere alternatif olarak birçok prezervatif ürünü geliştirilmiştir. Bunlar hem isteğe hem de ihtiyaca göre şekillenip üretilen son derece modern ve güvenli ürünlerdir. Prezervatif seçiminde bulunurken kişinin kendi istekleri ve ihtiyaçları göz önünde tutulmalı; partnerin de görüşleri alınmalıdır. Böylece çok daha sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamın adımları atılmış olmaktadır. Günümüzde prezervatif seçeneklerinin başında geciktiricili ürünler yer almaktadır. Yüzeyinde özel bulunan kremler sayesinde cinsel ilişki sırasında penisin derisine doğru geciktirici kremler sürülmektedir. Bu sayede hem korunmasını sağlama alan erkek hem de geciktirici krem ile cinsel birliktelik süresini uzatmaktadır.

Önceleri prezervatif ürünlerini %60- %70 oranında azaltmaktaydı. Ancak günümüzde birçok lastik ve kauçuk modelinin laboratuvar ortamında inceltilmesi ile birlikte maksimum derecede zevk veren ve cinsel ilişkiyi prezervatif yokmuş gibi hissettiren kondom ürünleri mevcuttur. Bunlar çok daha ince ve zevk verecek şekilde özel olarak üretilmiştir. Aynı zamanda penisi daha fazla sararak daha güçlü bir erkek formu tutturan yeni prezervatif seçenekleri de piyasaya sürülmüştür. Özel kabartma modelleri ile cinsel yaşamın farklı isteklerine ve ihtiyaçlarına cevap veren ürünler de mevcuttur.

Prezervatif Nereden Alınır?

Prezervatif doğrudan doğruya sağlığı ilgilendiren bir araç olduğu için en başta tüm eczanelerde ve sağlık kliniklerinde satılmaktadır. Bunun dışında aktif olarak satış yapan tüm büyük marketlerde de çeşitleri mevcuttur.

Prezervatif Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Prezervatif Kullanmanın Faydaları
Prezervatif Kullanmanın Faydaları

Prezervatif kullanmanın hem bireysel hem de toplumsal birçok faydası bulunmaktadır. Bireysel olarak ilk yararı hiç şüphe yok ki istenmeyen gebeliklerin önüne geçmesidir. Günümüzde birçok erkek prezervatif kullanmak yerine kendini geri çekme yöntemini kullanmaktadır. Ancak sağlık kuruluşları ve örgütleri tarafından yapılan açıklamalar ve sunulan detaylı raporlarda her 5 geri çekme yönteminden birinde erkeğin sperminin kadının rahim ağzına ulaşma ihtimalinin bulunduğu gözler önüne sermiştir. Aynı zamanda cinsel yol ile bulaşan birçok hastalık mevcuttur. Bu hastalıkların en yaygını ve en tehlikelisi ise AIDS’tir.

Bugün tüm dünyada AIDS virüsü olan HIV’i taşıyan 35 milyondan fazla insan bulunmaktadır. Bu hastalığın yaygınlaşmasının en büyük sebebi ise korumasız seks anlayışı olarak lanse edilmektedir. Prezervatif kullanmanın bir diğer yararı ise doğum kontrolünü sağlamak ve dünya nüfus planlamasının önünü açmaktır. Bu sayede birçok istenmeyen gebelik önlenmiş olmaktadır. Aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlama sağlamaktadır. Bu da erken boşalmaların önüne geçilmesi, daha uzun süreli daha mutlu cinsel yaşamların olmasını olanaklı kılmaktadır.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın