PİNTEREST NEDİR, NE İŞE YARAR, NASIL KULLANILIR?

Pinterest Nedir?
Pinterest Nedir?

Pinterest fotoğraf depolamak ve paylaşmak için kullanılan bir platformdur. İyi ve oldukça başarılı bir fotoğraf deposu olduğu söylenebilir. Kişilerin istedikleri kategoride fotoğraf ve de video kaydetme imkanı bulunmaktadır. Böylece oldukça yaratıcı fikir ve projelerin, ürün ve sanat eserlerinin depolanması ve diğer Pinterest kullanıcılarına sunulması mümkün olmaktadır. Pinterest son yıllarda birçok meslek dalı için oldukça etkili bir paylaşım alanı olmaktadır. Çeşitli resim ve videolar ile ilgili olarak ilgi alanlarını geliştirmek ve de etkili bir şekilde bu alanda gelişim sağlamak için oldukça etkili bir platform olarak hizmet vermektedir. Pinterest ile ilgili merak edilen birçok soruya bu yazıda cevap verilmektedir.

Pinterest Nedir?

Pinterest Ne işe Yarar?
Pinterest Ne işe Yarar?

Pinterest fotoğraf ve video paylaşımı aynı zamanda da depolama görevi üstlenmekte olan sosyal platform olarak kullanıcılarının karşısına çıkmaktadır. Bu sosyal resim panosunda kişi kendi panosunu oluşturabilmekte hatta birden fazla kategoride de pano oluşturabilmektedir. Diğer Pinterest kullanıcılarının paylaşmış oldukları resim ve videoları da görmek ve paylaşmak mümkün olmaktadır. Bu platform hem cep telefonundan hem de bilgisayardan kullanılabilmektedir. Ağırlıklı olarak görsel paylaşımına bağlı olan bir pano sisteminden söz etmek mümkün olmaktadır.

İlginç olan ya da ilgi alanına giren her görsel ve videoyu kullanıcılar kendi panolarında paylaşabilmektedirler. Diğer kullanıcıların panolarında yer alan ve kişinin de kendi ilgi alanına giren görselleri beğenmesi ve kendi panosunda da paylaşması mümkün olmaktadır. Pinterest etkili ve çok fazla kişi tarafından kullanılan ve kullanıcı kitlesinin sürekli olarak artmakta olduğu bir sosyal medya platformudur.

Pinterest Nasıl Kullanılmaktadır?

Pinterest Nasıl Kullanılır?
Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest bir fotoğraf depolama panosu olarak en etkili şekilde kullanılmaktadır. Her sosyal medyada olduğu gibi Pinterest ‘te kişi kendi hesabını oluşturuyor. Mail adresi ve parola girildikten sonra kişisel bilgilerin girilmesi tamamlanıyor. Kişi bu platformda takipte olduğu ve herkese açık paylaşım yapan herkesin panosunu görebiliyor. Kendileri de istedikleri daha doğrusu ilgi alanı olan konularda paylaşım yapabilmektedirler. Paylaşım yapılan konuya göre pano oluşturma imkanı da sunulmaktadır. Paylaşım yapma butonu pin olarak adlandırılmaktadır. Farklı ilgi alanları ve farklı kategorilerde görselleri bir arada bulmak ve ilgi alanı olan konu ile ilgili olarak görsel ve veri toplamak depolamak için oldukça işlevsel olarak kullanılan Pinterest beğenilerek kullanılmaktadır.

Paylaşım yapılan bu yer ise board olarak adlandırılmaktadır. Bu platform üzerinde beğenilen bir görsel ya da paylaşımı beğenmek için like, bu paylaşımı kişinin kendi panosunda paylaşması için de repin özelliği kullanması yeterli olmaktadır. Kolay bir kullanım imkanı sağlayan platform gün geçtikçe daha fazla üye olarak çeşitli alanlarda görselleri biriktirmeye ve başarılı bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir.

Pinterest’te Kişisel Profil Nasıl Düzenlenmektedir?

Kişi tüm sosyal medya kanallarında olduğu gibi Pinterest ‘te de kendine özgü olan alanları ve kişisel bilgilerini oluşturmaktadır. Böylece ilgi alanları için farklı kategorilerde albümleri oluşturarak ilgili görseller burada kayıt edilebilmektedir.

Pinterest Kullanımı Avantajları Nelerdir?

Kullanılan her sosyal medya alanı ya da her platform bir amaca hizmet etmektedir. Pinterest te görsel ve video paylaşımı ve depolanması için oldukça etkili bir kanal olmaktadır. Kişi çeşitli ilginç fikirleri bir arada bulabilmektedir. Tüm kullanıcılar diğer kullanıcıların ilgi alanı olan konularda verileri görebilmekte ve yaratıcılığa büyük katkı sağlanmaktadır. Kişiler kendi ilgi alanlarında aynı konu ile ilgilenen diğer kullanıcılardan fikir alabilmektedirler. Görsel ve veri sayısını arttırma en yeni olanları takip edebilme imkanını da yakalamak konusunda oldukça etkilidir. Kişinin mesleği ya da ilgi alanı ile ilgili görsel ve videoları telefonunda ya da bilgisayarında saklamasına gereklilik te ortadan kalkmaktadır.

Tam bir depolama alanı olarak ta kullanılabilecek bir platform olarak Pinterest iyi bir fırsat sunmaktadır. Ayrıca kişisel görüş ve zevklere göre tüm görselleri bir araya getirmeye yarayan Pinterest aynı zamanda da bu görselleri çok daha etkili bir şekilde kullanma imkanını da sunmaktadır. Eski görsellerin üzerine yeni eklenen görseller ile birlikte bu depo daha da genişlemekte ve birikim oluşturmaktadır. En önemlisi de kendi emeği ya da çalışmalarına ait olan görselleri bir arada toplayarak en büyük başarı arşivini oluşturmakta Pinterest sayesinde çok daha kolay bir hale gelmektedir.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın