PENİSİLİN NEDİR, NE İŞE YARAR, YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Penisilin Nedir?
Penisilin Nedir?

Tıp alanında kullanılmakta olan penisilin, tedavi edici bir antibiyotik olarak bilinir. İlk olarak 1911 de tanımlanmış olan penisilin, daha sonraki zamanlarda sağlık alanında büyük etkiler sağladığı saptanmıştır. Bu sebep ile yıllardır hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır. Günümüzde en çok sorulan sorulardan ” Penisilin nedir, ne için kullanılır?” gibi soruların cevabına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Penisilin Ne İçin Kullanılır?

Penisilin, bir çeşit antibiyotiktir. Penisilin iğnesi uygulanırken çok dikkat edilmelidir. Özellikle penisilin alerjisi olan kişilerde ciddi hasarlara sebep olunabilir. Bu sebeple mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır. İlaca başlanmadan önce alerji testi yapılmalıdır. Penisilin maddesi, ilk 1911 de İskandinavyalı biri tarafından keşfedilmiştir. O zamanlar penisilinin iyileştirici etkisi bilinmemekteydi. Penisilinin antibiyotik olduğu 1928 de Fleming tarafından keşfedilmiştir. Fleming deneme yaptığı sırada penicillium notatum adlı küf mantarlarının coccus denilen bakterilerin üremelerine engel olduğunu gözlemlemiştir. İkinci dünya savaşı sırasında da Oxford Üniversitesinde mantar üretimine devam edilmiştir.

Mantarların yaptığı maddelerin saf halde elde edilmesi de böylece mümkün olmuştur. Bu elde edilen mantarlara penisilin adı verilmiştir. İlk defa İngiliz Başbakanı olan Churcill’in zatürre hastalığı da penisilin kullanılarak tedavi edilmiştir. Penisilinler de temel yapı 6 amino penisilanik asit olarak bilinir. Antibakteriyel yapılar için bu temel yapının bozulmaması gerekir.

Penisilin Yan Etkileri Nelerdir?

Çok önemli etkileri olan ilaç, her ilaçta olabileceği gibi bazı olumsuzluklara sebep olabilir. Bunlardan en önemlisi de penisilin alerjileridir. Bu alerjinin etkisi birçok ilaçta gözlenebilir. İğne dozu ile alerjinin herhangi bir ilgisi yoktur. Penisilinde görülebilecek olan en büyük yan etki anaflaktik şoktur. ‘a kadar ölümle sonuçlanmaktadır. Penisilinin ilk uygulanacağı kişilere deri testi yapılmalıdır. Fakat ilk iğne de tepki vermeyen diğer iğnelerde tepki verebilmektedir. Penisilinin basit olarak bilinen yan etkisi ise uyku halidir.

Penisilin Kaç Çeşittir?

Penisilinler iki grupta toplanır. Bunlar; doğal ve sentetik penisilinlerdir. Doğal penisilinler; penisilin G ve penisilin V olmak üzere ikiye ayrılır. Sentetik penisilinlerin ise birden fazla çeşidi vardır. Bu penisilinlerden bazıları; amino penisilinler, carboksi penisilinler, dayanıklı penisilinlerdir.

Penisilinin Kullanıldığı Hastalıklar Nelerdir?

Genellikle bakterilerin neden olduğu zatürre, akciğer apseleri, böbrek ve mesane iltihaplanması, farenjit, kemik iltihabı vb. hastalıkların tedavisi zor ve haplara cevap verilmeyen hastalıkların tedavilerinde penisilinler tercih edilmektedir. Son yıllarda enzim üretmekte olan bakteri çeşitlerinin penisilinlere karşı direnç oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu direncin kırılması için çeşitli araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Araştırmalar gerekli olan başarıya ulaşmış ve bakterilerin penisiline karşı dirençleri kırılmıştır. Bu soruna karşılık ampisilin ve sulbaktam kombinesi yapılmış ve amoksisilin ve potasyum klavulanat kombinesi yapılarak çözüme kavuşturulmuştur. Farelerin üzerinde yapılan çalışmalar da penisilinin bir türünün iyileştirici olduğu tespit edilmiştir.

Penisilin Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Penisilin alerjileri oldukça riskli durumlardır. Hastalarda alerjinin olup olmadığını öğrenmek için kolay bir test uygulanır. Bu test için hastaların kol kaslarına düşük dozda penisilin uygulanarak beklenir. Alerjisi olan kişilerde enjeksiyon uygulamadan kısa bir süre sonra derinin altında kızarıklık meydana gelmektedir. Hastada bu kızarıklık görüldüğü zaman, hemen ilacın pan zehiri uygulanarak, hasta kurtarılmalıdır. Testler pozitif çıktığı zaman sonuç kesin doğru olmaktadır. Fakat negatif çıkan test sonuçları her zaman doğruyu göstermemektedir. Çünkü ilaçların gerçek uygulanmaları esnasında testte uygulanan miktarın 4-5 katı penisilin verilir. Hastalarda düşük dozlarda reaksiyon gözlenmezken, yüksek dozlarda gözlenebilir.

Penisilin İğneleri Nasıl Uygulanır?

Penisilinlerin etken maddeleri toz şeklinde üretilmektedir. Böylece ilaçların raf ömürleri daha uzamaktadır. İlaçlar uygulanacağı zamanlarda özel solüsyonları ile karıştırılarak, direkt şırıngaya çekilmektedir. Karışımlar hazırlandıktan sonra şırıngaya alma süresi uzatılır ise ilaç donabilir. Bu durumla karşılaşıldığı zaman yeni bir karışım hazırlanması gerekir. Doğru bir şekilde hazırlanmakta olan ve şırıngaya çekilen penisilin iğneleri kasa enjekte edilir. İlaç enjekte edilirken ne çok yavaş ne de çok hızlı olmak gerekir. İlacın tamamı kasa verildikten sonra, ilacın dağılabilmesi için iki parmak ile iğne yapılan bölgeye titreme hareketi uygulanır.

Penisilin İğneleri Ağrı Yapar Mı?

Penisilin iğneleri yapıldığı anda fiziksel bir acı duyulmaktadır. Şırınganın içerisinde bulunan ilaçlar enjekte edildiği sırada ve sonrasında ilacın etkisi ile ağrı oluşabilir. Bu ağrıların azaltılabilmesi için penisilinin çekilmiş olduğu şırıngaya bir miktar ağrı kesiciler çekilip beraber enjekte edilmelidir. Penisilin iğnesi önerilen hastalar, kesinlikle ağrı sebebi ile tedaviden kaçmamalıdır.

Hangi Peynirler Penisilin İçermektedir?

İngiliz stilton peyniri, Gorgonzola, Camambert peyniri, Limburger, mavi Danimarka peyniri, rokfor ve bri peynirleri penisilin içermektedir.

Penisilin Alerjileri İğnede Mi Daha Fazla Görülür Şurupta Mı?

Penisilin iğnelerinde alerji riskleri daha fazladır. Fakat ciddi alerjileri olan kişilerde penisilin ve türevleri olan tüm şuruplar ile de gelişebilir. Kısacası, penisilin doğru zamanda ve doğru şekilde kullanıldığı zaman oldukça etkili bir ilaçtır. Fakat bazı mikroplar da penisilinlere karşı tepki göstermekte ve meydana gelen alerji ile bazen ölüme bile sebep olmaktadır.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın