ORYANTİRİNG NEDİR, NASIL OYNANIR, KURALLARI NELERDİR?

Oryantiring Nedir?
Oryantiring Nedir?

Oryantiring zihinsel unsurları kullanmayı içeren dayanıklılık sporudur ve çoğu zaman “Satranç oynarken koşmak” olarak tanımlanır. Bu sporu yapmak ve öğrenmek kolaydır ancak elbette her spor gibi kendine göre çeşitli zorlukları bulunmaktadır. Her yaştan kişiye uygun olan bu spor hakkında oryantiring nedir oryantiring nasıl oynanır gibi sorular hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Oryantiring Nedir?

Oryantiring hem akıl hem de beden egzersizleri içeren bir spordur. Hedef özel bir oryantiring haritası ve pusulası kullanarak kontrol sahalarını içinde bulunduran belirli bir rotada dolaşmaktır. Harita, orman veya park alanının bir bölümünü çok detaylı bir şekilde içerir. Akarsular, patikalar, tepeler, çöküntüler, kayalar, vb. tümüyle harita üzerinde ayrıntılı olarak ve çok doğru bir şekilde yer almaktadır. Harita üzerindeki başlangıç noktaları kademeli olarak bulunur ve parkuru en kısa sürede başarıyla tamamlayan kişi kazanır.

Oryantiring Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Spor 19. yüzyılda İsveç’te askeri eğitimler esnasında doğmuş ve ilk olarak ordu subayları arasında rekabetçi bir spor haline gelmiştir. 19. yüzyılın ikinci yarısında sivil halk tarafından da oynanmaya başlanmıştır. Kısmen daha ucuz ve daha güvenilir sonuçlar veren pusulaların gelişimi nedeniyle, oryantiring’in popülaritesi 20. yüzyılın ilk yarısında önemli ölçüde artmış ve 1934’te İsveç’te çeyrek milyondan fazla kişi bu sporu yapmaya başlamıştır. Daha sonrasında ise İsviçre ve Finlandiya’ya yayılmıştır.

İkinci Dünya Savaşından kısa süre sonra Kuzey Amerika, Sovyetler Birliği ve Asya’ya ulaşan oryantiring başlangıçta yalnızca orman arazisinde yapılsa da bugün yarışmalar çeşitli arazi yapılarında ve hatta bazı kentler de gerçekleştirilmektedir. Oryantiring’in en eski ve en köklü şekli yürüyerek olmasına rağmen bugün dağ bisikleti, kano, at, kayak ve hatta araba gibi farklı yolculuk yöntemlerini kullanan çok sayıda varyasyonu bulunmaktadır. Ayrıca her versiyonun kendine has belirli kuralları bulunmaktadır.

Oryantiring Parkurları Nasıldır?

Oryantiring Nasıl Oynanır?
Oryantiring Nasıl Oynanır?

Tipik bir oryantiring yarışması beş, altı veya yedi farklı parkur sunar. Parkurlar renklerle isimlendirilir:

  • Beyaz (Yeni başlayanlar için 2 – 3 km)
  • Sarı (İleri düzey yeni başlayanlar 2 – 3,5 km)
  • Turuncu (Orta düzey 3 – 4 km)
  • Kahverengi (Orta düzeyde kısa süreli bulunanlar 3 – 5 km)
  • Yeşil (Orta düzeyde daha uzun süreli bulunanlar 4 – 5 km)
  • Kırmızı (İleri düzey 5 – 7 km)
  • Mavi (Deneyimli sporcular 8 – 12 km)

Oryantiring Kimler Tarafından Yapılabilir?

Oryantiring, tüm yaştaki insanlar ve her vücut tipi için uygun olan bir spordur. Koşabilir, yürüyebilir ya da yalnızca dolaşarak kendi hızını belirleyebilirsiniz. Daha ciddi bir rakip olmak ve macera sporu olarak yapmak için kondisyonunuzu geliştirebilirsiniz. Oryantiring aile dostu ve küçük çocuklarda güven ve bağımsızlığı teşvik eden bir spor olarak bilinmektedir. Çocuklara açık havada özgürlük sunan bu spor fiziksel aktivitenin yanı sıra ailelere kaliteli ve eğlenceli zaman geçirme imkanı da sunar.

Oryantiring Sporu İçin Hangi Ekipmanlara İhtiyaç Vardır?

Oryantiring Kuralları Nelerdir?
Oryantiring Kuralları Nelerdir?

Harita: Oryantiring için her türlü harita kullanılabilir (hatta bir sokak haritası bile olabilir), ancak en iyileri, özellikle spor için geliştirilmiş ayrıntılı beş renkli topografik haritalardır. Yön bulma haritaları, yükseklik, bitki örtüsü ve patikaların yanında kayalar, uçurumlar, hendekler ve çitler de dahil olmak üzere birçok topografik özelliği göstermektedir. Harita organizatör tarafından verilir. Ayrıca ziyaret edilmesi gereken tüm kontrol noktaları ile rotayı gösterir. Kullanılan haritalar, 5 m (16,4 ft) kontur aralıklarıyla 1: 15.000 ölçeklidir, ancak bazı yarışmalarda diğer ölçekler ve dikey aralıklara izin verilebilir.

Pusula: Doğru navigasyon için iyi bir pusula hayati derecede önemlidir. Bu nedenle bu sporu yapanlar iyi kalitede bir pusula satın alırlar.

Yarış Kıyafeti: Ciddi veya rekabetçi bir yarışçılar ıslansa bile hareket özgürlüğüne ve yarışa devam etmelerine izin veren hafif ve esnek kıyafetleri tercih etmektedirler.

Koşu Ayakkabıları: Kaymaz tabanlara sahip hafif ve güçlü ayakkabılar, her türlü zeminde iyi kavrama sağlamak için gereklidir. Çünkü bu oryantiring yapan sporcular çamur ve çıplak kaya da dahil olmak üzere her türlü yüzeyle karşılaşırlar.

Kontrol Kartı: Kontrol kartı, bir etkinliğin başlangıcında organizatör tarafından haritayla birlikte verilir. Sporcunun tüm kontrol noktalarını doğru sırada ziyaret ettiğini kanıtlamak için kullanılır. Her bir kontrol noktasında, sporcunun orada olduğunu kaydetmek için bir elektronik cihaz ya da kartın işaretlenmesi için bir manuel delik delici cihazı olacaktır.

Oryantiring Nasıl Oynanır?

Oyun çeşitli şekillerde oynanabilir, ancak en yaygın yol, oyuncuların belirli bir sayıdaki kontrol noktalarını (CP’ler veya “kontroller”) belirlenmiş bir rotada bulmalarını gerektirir. Her kontrol sırayla ziyaret edilmelidir.

Oryantiring Çeşitleri Nelerdir?

Oryantiring sporculara pek çok farklı biçimde sunulabilir. Bununla birlikte Çapraz oryantiring ve Puan Oryantiring olmak üzere iki ana türü vardır. Diğer türleri arasında Hat, Röle, Gece, Bisiklet ve Kano bulunmaktadır. Ayrıca sprint denilen oryantiring türünde ülkemizde yapılmamasına rağmen yurt dışında yapılır ve parkur olarak şehir parkları, kentsel ortamlar ya da iki şehir arasındaki arazilerde genellikle 1: 5,000 veya 1: 4,000 harita ölçekleri kullanılır.

Oryantiring Yarışmaları Ne Zaman Yapılır?

Yerel oryantiring kulübünün takvimine bağlı olarak yıl boyunca gerçekleştirilen bir spor olan oryantiring’in etkinlikleri genellikle hafta sonlarında yapılmaktadır.

Oryantiring Federasyonu ve İl Temsilcilikleri Var Mıdır?

Bu spor Türkiye’de 1970’li yıllarda askeriye içinde başlamış olup 1999 yılında iki büyük şehir Ankara ve İstanbul’da halka açık hale getirilmiştir. Ancak resmi oryantiring federasyonu 2002 yılında kurulmuştur. Ayrıca bugün 77 ilde oryantiring il temsilciliği bulunmaktadır.

Oryantiring ile İlgili Video

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın