NEXİUM NEDİR? YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Nexium Nedir?
Nexium Nedir?

Etken maddesi Esomeprazol Magnezyum Trihidrat olan nexium, ağız yolu ile alınır. Mide ve yemek borusu problemlerinin tedavilerinde kullanılmaktadır. Sindirim sistemi ve metabolizma üzerinde de etkileri vardır. Nexium, mide asit miktarını azaltmaktadır. Nexium ile ilgili daha fazla bilgiye yazıdan ulaşılabilir.

Nexium Nedir?

Nexium Yan Etkileri Nelerdir?
Nexium Yan Etkileri Nelerdir?

Nexium, diğer bir ismi ile esomeprazole mide ile yemek borusu problemlerinin tedavilerinde kullanılır. Kalp yanması, yutkunma problemi gibi belirtilerin azalmasını sağlar. Ayrıca, mide ve yemek borusuna asitlerin verdiği zararların iyileştirilmesini sağlar. Böylece mide ülseri ve kanser oluşumlarını da engeller. Nexium, bazen mide ülserine sebep olan Helikobakteri Pilori’nin önlenmesi için de verilir. Nexium, proton inhibitörü denen ilaç grubuna dahildir.

Nexium ‘un Marka İsmi Nedir?

Nexium 20 mg enterik kaplı pellet tablettir.

Nexium Nasıl Kullanılmaktadır?

Nexium, ağız yolu ile (oral) yemeklerden 1 saat önce ve günde 1 kere alınır. (Doktor tarafından aksi söylenmedikçe) Nexium ‘un kullanım süresi ve alınacak olan dozajı hastaların medikal durumlarına ve ilacın verdiği tepkiye göre değişiklik gösterebilir. Hastalar kendi başına ilacın dozajını arttırmamalıdır. Genellikle yemek borusunda olan iltihap ve ağrıların tedavilerinde önerilmiş olan doz günde bir defa 40 mg’dır. Hastanın durumuna ve tedaviye olan cevabına bağlı olarak tedavi süresi 4 ila 8 hafta arasında olur.

Hastalığın tekrarlamaması için önerilen doz günde 1 defa 20 mg olur. Mide yanması ve kusma gibi belirtilerin tedavilerinde önerilen tedavi dozu da günde 1 defa 20 mg’dır. Hastalığın belirtileri 4 hafta sonra geçmez ise mutlaka doktora danışılmalıdır. Belirtiler kaybolduğu zaman, sadece ihtiyaç halinde, günde 1 defa 20 mg alınabilir. Nexium kapsül, su ile beraber yutulmalıdır. Eğer hastalar yutma da problem yaşıyor ise kapsüllerin içi bir kaşığı boşaltıp, elma sosu ile karıştırılarak içilebilir. Nexium ‘un kapsülü ya da karışımı hiç bir zaman çiğnenmemelidir. İlaç hemen yutulmalıdır. Eğer karışım halinde içilecek ise karışım hazırlandıktan sonra hemen içilmelidir. Kesinlikle daha sonra kullanmak için saklanmamalıdır. İlacı alırken düzenli olarak kullanmak tedavi için oldukça önemlidir.

Her gün aynı saatte ilacın alınması da önem gösterir. Hasta kendini iyi hissetse bile doktorun vermiş olduğu ila. Kullanım süresi bitene kadar kullanılmalıdır. Eğer doktor tavsiyesi ile ilaç alınmıyor ise, 14 günden daha fazla kullanılmamalıdır. Genellikle 4 ila 8 haftalığına verilir.

Nexium ‘un Yan Etkileri Nelerdir?

Nexium, bazı hastalar da bir takım alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Kurdeşen, yüzün, dilin ve dudakların şişmesi, nefes alma da zorluk çekme gibi durumlar da hasta hemen acile gitmelidir. Eğer hastalarda bazı belirtiler varsa mutlaka doktora gidilmelidir. Bu belirtiler; ciddi karın ağrıları, sulu ve kanlı ishal, nöbet geçirme, normalden az ya da çok fazla tuvalete gitmek, idrarda kan görme, hızlı kilo alımı gibi böbrek problemlere, şaşkınlık, baş dönmesi, ellerde ve ayaklarda kas spazmına, titreme ve boğulma hissine sebep olur.

Nexium kullanımında sık görülen yan etkiler ise hafif ishal, baş ağrıları ve baş dönmesi, mide ve karın ağrısı, gaz ve kabızlık, ağızda kurumadır. Bu ilaç 3 yıldan daha fazla kullanıldığı zaman, B12 vitamin eksikliğine sebep olabilir. Bazı yan etkiler vücudun ilaca alışması ile beraber yok olur.

Nexium Hangi İlaçlar İle Beraber Alınmaz?

Nexium bazı ilaçlar ile beraber kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar esomeprazole ile bazı endikasyonlara sebep olur. Bu ilaçlar; cilostazol, digoksin, kas gevşeticiler (diazepam), clopidogrel, kanser ilaçları (erlotinib), demir ilaçları, tüberküloz ilaçları (rifampin), antifolik asit preparatı, takrolimus, warfarin (coumadin, jantoven), anti mantar ilaçları olan ketoconazole, voriconazole, HIV ve AIDS ilaçları olan atazanavir, nelfinavir ve saquinavirdir.

Nexium İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Nexium, genellikle 20 mg ve 40 mg doz olarak günde 1 kez alınmalıdır. Nexium, yutma problemi olanlar da bir çay kaşığına dökülerek, elma sosu ile karıştırılarak içilebilir. Nexium, 20- 25 santigrad derecede yani oda sıcaklığında saklanmalıdır. Buzdolabına kesinlikle konulmamalıdır. Nexium içinde gluten bulunmaz. İlacın en büyük yan etkisi ise ishaldir. Nexium ‘un alkol ile beraber alınması sonucu bir takım endikasyonlara sebep olabileceği için tavsiye edilmez.

Nexium’a Alternatif Olabilecek Olan İlaçlar Nelerdir?

Nexium’a alternatif olabilecek bazı ilaçlar vardır. Bunlar; Prilosec (Omeprazole), Prevacid, Prevacid 24- Saat (Lansoprazole), Dexilent ve Kapidex (Dexlansoprazole), Aciphex (Rabeprazole), Protonix (Pantoprazole), zegarid’dir.

Nexium’un Etken Maddesi Nedir?

Nexium’un etken maddesi esomeprazol magnezum dihidrat (esomeprazol)’dur. Her kapsülün içinde 40 mg esomeprazol’a eş değer olan esomeprazol magnezyum dihidrat bulunur.
Kişilerin ilacın etken maddesine karşı bir alerji varsa, bu ilaç kullanılmamalıdır. Nexium kullanımı esnasında karın ağrısı, kan veya gıda kusma, siyah veya kanlı dışkı gibi durumlardan birisi ile karşılaşıldığı zaman hemen doktora gidilmelidir. Eğer hastada ağır karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığı bulunuyorsa, nexium kullanılmadan önce doktora durum anlatılmalıdır.

İlacın güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için doz ayarlamaları yapılmalıdır. Göğüste ağrılı yanma hissi sıklık ile kalp krizinin erken belirtileri ile karıştırılmaktadır. Eğer göğüs ağrısı veya ağırlık çökmesi gibi belirtiler var ise doktora gidilmelidir. İlaç 1 yıldan daha uzun süre kullanılır ise kalça, bilek veya omurga kırık riskini az da olsa arttırabilir. Eğer kişi de osteoporoz varsa veya kortikosteroid alınıyor ise nexium’a başlanmadan önce doktora durum anlatılmalıdır. Tedavi esnasında, kanda bulunan magnezyum seviyelerinde düşme meydana gelir. Düşük magnezyum seviyeleri, kas kasılmaları, baş dönmeleri, kalp hızında artış görülebilir. Bu belirtilerden de herhangi birisi görüldüğü zaman doktora başvurulmalıdır.

Düşük magnezyum seviyeleri, kanda potasyum ve kalsiyum seviyelerinde de azalmaya sebep olur. Bu yüzden magnezyum seviyelerini izlemek için düzenli olarak kan testleri uygulanmalıdır. Tedavi tamamlanmadan önce de belirtiler de iyileşme görülebilir. Fakat nexium doktorun reçete ettiği süre boyunca kullanılmaya devam edilmelidir. Nexium, 12 yaşının altında olan çocuklar da kullanılmamalıdır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde de doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Nexium Hangi Durumlarda Kullanılmaktadır?

Nexium, gastro- özofajial reflü hastalığında, mide suyunun yemek borusuna kaçmasına bağlı olarak yemek borusunda iltihaplanma ve ağrı olduğu zamanlarda, mide suyunun yemek borusuna kaçmasına bağlı olarak mide yanması ve kusma vb. hastalık belirtilerinde, sürekli non steroidal anti inflamatuvar ilaçların tedavisi gerektiren hastalar da, ağrı ya da iltihaplanma için kullanılan bir ilacın sebep olduğu, mide ve karın boşluğunun üst kısımlarında ağrı veya rahatsızlık gibi belirtilerin de, gastrik ülserlerin iyileştirilmesinde, ülsere sebep olan helicobacter pylori adlı bir bakterinin sebep olduğu enfeksiyonlarda, nexium çözeltileri ile tedavinin sonunda kanamayı durdurmayı sağlayan mekanizmaların sürdürülmesinde, mide ve duedonum ülserlerinde tekrar kanamaların önlenmesinde, midede aşırı asit salgısının olduğu durumlarda kullanılmalıdır.

Nexium’ u Hamileler Kullanabilir Mi?

Etken maddesi esomeprazol olan nexium, hamileler de sadece doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Hamile olan veya hamile kalmayı planlayan kişiler ilaç reçetesi olmadan önce doktor bilgilendirilmelidir. Emzirme döneminde de emziren anneler yalnızca doktor tavsiyesi üzerine ilacı kullanmalıdır. Her ilaç kullanımın da olduğu gibi Nexium’u da kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın