MS (EMES) HASTALIĞI NEDİR, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

MS (EMES) Hastalığı Nedir?
MS (EMES) Hastalığı Nedir?

Multipl Skleroz hastalığı, kişinin bağışıklık sisteminde meydana gelen bozulma sonucu beyin ve omurilikte çok sayıda plak oluşması ile ortaya çıkar. Genç yaşlarda görülebilen Ms hastalığı, Türkiye de genel olarak 35 bin kişiyi etkilemektedir. Ms hastalığı ataklar halinde gelişerek belirti vermektedir. Fakat uygun tedavi ve düzenli bir takip ile kontrol altına alınabilir. Multipl Skleroz, genellikle 20 ila 40 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. Multipl skleroz hakkında daha fazla bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ms Nedir?

Ms Nedir?
Ms Nedir?

Ms hastalığı nedir ?” sorusunun cevabı olarak; Halk arasında emes hastalığı olarak bilinmekte olan multipl skleroz, hareketlerde aksama, kaslarda güçsüzlük, denge kaybı, kısmi olarak felç, konuşma ya da görme bozukluğu gibi belirtiler veren, genel olarak ataklar halinde görülen ve erkeklere oran ile kadınlar da daha fazla görülen bir hastalıktır. Ms, santral sinir sisteminin yani beyin ve omuriliğin yangısal bir hastalığıdır. Özellikle santral sinir sisteminde bulunan beyaz madde yapıları hastalanmaktadır. Beyaz madde, santral sinir sisteminin içinde ve bu bölüm ile vücudun diğer bölümleri arasında iletişimin olmasını sağlayan sinir liflerinden oluşmaktadır. Ms ‘li kişiler de santral sinir sistemindeki beyaz maddede plak ya da lezyon denilen hasarlı alanlar görülmektedir. Hasarlı olan alanlarda sinirleri çevrelemekte olan miyelin adı verilen bir madde de kayıp gözlenmektedir.

Ms de gelişebilecek olan reaksiyonlar önceden tahmin edilememektedir. Oldukça değişkenlikler gösterir. Bu sebep ile ms hastalığını tanımlayabilmek oldukça zor olmaktadır. Sinir sisteminde etkilenmiş olan yere ve etkilenme derecelerine göre, hastalığın tipi ve şiddeti değişebilir.

Ms Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Ms Hastalığı Belirtileri
Ms Hastalığı Belirtileri

Ms hastalığı belirtileri kişiden kişiye göre değişir. Ms ‘li kişiler belirtilerden herhangi birini ataklar ve düzelmeler ya da yavaş kötüleşen bir seyir olarak yaşanır. MS’nin belirtileri; uyuşukluk hissi, karıncalanmalar, iğnelenme, güçsüzlük olması, spazm, kramplar, ağrı, kas sertliği, görme kayıpları, çift görme, idrar kaçırma, kabızlık problemi, konuşma bozukluğu, cinsel fonksiyon bozukluğu, denge kaybı, bulantı, yorgunluk, depresyon, kısa süreli olarak hafıza problemleri, yutma zorluğudur.

MS Hastalığı Neden Olur? Ms Hastalığı Genetik Midir?

Ms hastalığının oluşumunda genetik faktörler de etki gösterebilir. Nedeni olarak birkaç teori bulunmaktadır. Ancak bunlar ile hastalık çok zayıf bir şekilde anlaşılır. Ms hastalığının nedenleri kişiden kişiye göre değişse de, genetik faktörler tüm hastalar da sabit olmaktadır. Aynı zamanda çevresel faktörler, etnik köken, virüslerin etkisi, kalıtım da ms hastalığı nedenlerindendir. Bu faktörlerin dışında kan ve beyin arasında bulunan bariyerin hasarı, anne karnında oluşmuş olan biyokimyasal olaylar, diyet ve vitamin yetmezlikleri, alerjik reaksiyonlar da vardır.

MS hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Ms hastalığın da tanı konulması oldukça zor olmaktadır. Ms’i teşhis edebilecek özel bir test henüz yoktur. Fakat MRI, beyin omurilik sıvısının incelenmesi, uyarılmış yanıtlar, görsel uyarılmış yanıtlar, işitsel uyarılmış yanıtlar ve smatsensriyel uyarılmış yanıtlar tanı koymaya yardımcı olabilir.

MS Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?

Ms Hastalığı Tedavisi
Ms Hastalığı Tedavisi

Ms hastalığı tedavisi kişiye özel olmalıdır. Erken tedavi oldukça önemlidir. Hastalık genel olarak 20 ila 50 yaş arasında daha fazla görülmektedir. Ms atağı geçiren kişi hayatı boyunca başka bir atak geçirmeyebileceği gibi değişken sıklıkta atak yaşayabilir. Ataklar olarak görülmeyen ve sürekli olarak ilerleyen formları çok ağır ilerlemektedir. Ms hastalığının ataklar ile başlayıp daha sonra ara vermeden devam eden tipleri de vardır. Ms hastalığının tedavisine ataklar sırasında başlanmalıdır. Erken dönemde başlanmış olan tedavi hastalığı ileriki zamanlar da hasar bırakmasını engeller.

Ms Ataklarında Aşının Rolü Nedir?

Ms hastalığının tedavisinde koruyucu tedaviler büyük rol oynar. Ms atakları hissedildiği anda vakit kaybetmeden hemen bir doktora başvurulmalıdır. Ms ataklarını teşhis edebilecek olan beyin ile omurilik mr’larının çekilerek, beyin omurilik sıvısından(bosdan) örnek alınıp yapılmış olan testler ve elektro fizyolojik testler tedavi de uygulanacak olan yöntemler için belirleyici olur. Yapılmış olan tetkikler sonrasında beyin de görülen plakların sayısı ms’in seyrini ve derecesini gösterir. MS hastalığının tam tedavisi yoktur. Ms ataklarının etkilerini azaltmaya yönelik tedaviler uygulanır. Sürekli olarak MS atağı geçirmiş olan hastaların ataklarını önleyen koruyu aşılar uygulanır. Ayrıca bu koruyucu tedavi atak sonra engelli kalma riskleri de azalmaktadır. Çok sık olarak ms atağı geçiren kişiler de atak sayılarının azaltılması için interferon tedavisi de uygulanabilir.

Ms Hastalığı Hamileliğe Engel Midir?

Ms hastalarının hamilelik planlarını ertelemesine gerek yoktur. Ms hastaları da hamile kalabilir ve sağlıklı çocuklar dünyaya getirebilir. Eğer ms atakları çok ağır şekilde seyretmeye başlar ise hastalar ağır işlerden kaçınmalıdır. Ms hastalığı doğuma ve doğurganlığa engel hastalık değildir. Hatta bazı durumlarda hamilelik ms ataklarını yatıştırır. Fakat doğum sonrası ataklar tekrarlanabileceğinden dolayı ms hastalığının yakından takip edilmesi oldukça önemlidir.

Ms Hastalığının İyi Bir Seyir İzleyeceğini Gösteren Bulgular Nelerdir?

İlk bulgusu duyusal ya da görme ile ilgili olanlar, 2 atak arasında bulunan sürenin çok daha uzun olması, hastalığın 25 yaşından önce geçirilmesi, başlangıçta MR da çok az lezyon görülmesi, başlangıçtan 5 yıl sonra etkilenen nörolojik bölümlerin az olması, başlangıçtan 5 yıl sonra nörolojik sekelin az olması, geçirilmiş olan ataklardan sonra düzelmenin tama yakın olması, atakların dışında beyin omurilik sıvısında myelin proteininin olmaması ve başlangıcın sadece tek bölgeden olmasıdır.

Ms’in Kötü Bir Seyir İzleyeceğini Gösteren Bulgular Nelerdir?

Başlangıçta etkilenmiş olan alanın çok olması, başlangıçta mr lezyonlarının çok olması, başlangıçta beynin güç, denge ve sfinkter fonksiyonlarıyla ilgili bölümlerinin etkilenmiş olması, başlangıçta hastalığın progresif seyir izlemesi, hastalığın genellikle 40 yaşından sonra başlaması, 2 atak arasında bulunan zamanın 1 yıldan daha az olması, başlangıç olarak beyin sapıyla ilgili bulguların olması, hastanın erkek olmasıdır.

MS Hastalığı ile İlgili Video

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın