LEONARDO DA VİNCİ KİMDİR, HAYATI, ESERLERİ NELERDİR?

Leonardo Da Vinci Kimdir
Leonardo Da Vinci Kimdir

Leonardo Da Vinci Kimdir?

Leonardo Da Vinci Kimdir
Leonardo Da Vinci Kimdir

Leonardo da Vinci, İtalyan rönesans dönemi sanatçı ve bilim adamlarından biridir. Aslında birçok sıfatı olan, deha kategorisinde, akıllı, ileri görüşlü, bilim dünyasında ve sanat dünyasına inanılmaz ışık tutmuş, toplumların gelişmesinde eserleri ile simge olmuş kişiliklerden biridir. Leonardo da Vinci, hezarfen, astronom, ressam, heykeltraş, filozof, mimar, mühendis, anatomist, matematikçi, mucit, botanist, müzisyen, ressam, kartograf, jeolog sıfatlarını taşımış ve tüm bu alanlarda eserler vermiştir. Vinci, 15 Nisan 1452 ve 2 Mayıs 1519 tarihleri arasında yaşamıştır. Rönesans döneminde yaşayan, bu döneme önemli katkılarda bulunan bir kişiliktir. Çok önemli sanat eserleri ile tanınan ve eserleri halen dünyanın çok önemli müzelerinde sergilenen Vinci, yediden yetmişe herkesin bildiği tabloları ile tanınır. Vinci’nin hayatı ve eserleri hakkında detaylı bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Leonardo Da Vinci’nin Hayatı Nasıl Geçti?

Leonardo Da Vinci'nin Hayatı
Leonardo Da Vinci’nin Hayatı

Hayatı İtalya’da başlayan, Leonardo da Vinci 15 Nisan 1452 tarihinde, İtalya’nın Anchiano Kentinde dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarında onu büyükanne ve büyükbabası bakmıştır. Babasının adı Piero idi ve Vinci evlilik dışı dünyaya gelen bir çocuktu. Dönemin katı toplumsal kuralları nedeniyle zaman zaman bu durumun olumsuzluklarını yaşamıştır. Zeki bir çocuk olduğu küçük yaşlarından itibaren belli olmuştur. Derslerde küçük yaşlarda sorduğu sorularla hemen eğitmenlerinin dikkatini çekti. Resim merakı ise çok küçük yaşlarında başlamıştır. 14 yaşında, daha iyi eğitim alması için babası tarafından Floransa’ya gönderilmiştir. 

Floransa’da üniversite eğitimi almak istediyse de, evlilik dışında doğan bir çocuk olduğundan buna izin verilmemiştir. Ancak, bunun yerine önemli ve yeteneğini gösteren çalışmaları sayesinde çok önemli heykeltıraşların yanında çırak olarak eğitim alma fırsatını yakalamıştır. Vinci, tarihler 1482’yi gösterdiğinde, Floransa’dan ayrılarak Milano’ya gitmiştir. Burada dönemin önemli isimlerinden Milano Dükü Storza için çalışmalar yapmıştır. Mekanik, mimari, geometri ve mühendislik gibi alanlarda çok önemli çalışmalarını bu sırada vermiştir. Beş yıl görev yaptıktan sonra, 1499 tarihinde görevinden ayrılarak uzun yıllar boyunca İtalya’nın dört bir yanında birçok şehirde konaklamış ve önemli çalışmalarını, eserlerini yaratmıştır. 

1513 yılında başkent Roma’ya geçen Vinci, burada kilise için de önemli çalışmalara imza atmıştır. Ardından, 1516 senesinde, Fransa Kralından gelen teklife evet diyerek saray bünyesinde çalışmak üzere bu ülkeye geçmiştir. Bu dönemde anatomi üzerinde çalışmaları yoğunlaşmıştır. Kadavra üzerinde çalışan önemli bilim adamlarından biridir. İnsan vücudunun keşfi noktasında çok önemli saptamaları bulunmaktadır. 

Vinci kalan yıllarını Fransa’nın Amboise Kenti’ndeki kendisine ayrılan özel konağında, saray bünyesinde görev alarak geçirmiştir. 2 Mayıs 1519 tarihinde, 67 yaşında burada hayata gözlerini yummuştur. Halen bu kentte olan mezarında yatmaktadır. İnsanlık adına önemli çalışmalar yapmış, ömrünün  son gününe kadar çalışmalarına devam etmiş önemli bir sanat ve bilim adamıdır. Vinci’nin yapıtlarının ve eserlerinin incelenmesi ile son derece önemli keşifler yapılmıştır.

Leonardo da Vinci’nin Eserleri Nelerdir?

Leonardo Da Vinci Eserleri
Leonardo Da Vinci Eserleri

Leonardo da Vinci eserleri, birçok sanat dalında ve çok çeşitlidir. En bilinenleri ise tabloları ve çizim çalışmalarıdır. Bunların en tepesinde ise Mona Lisa tablosu gelir. Halen Paris’te Louvre Müzesi’nde sergilenen tablo, dünya genelinde en çok bilinen portre çalışmasıdır. Vinci, tablosunu 1503 yılında tamamlamıştır. Son Akşam Yemeği, Annunciation, Vitruvius Adamı, Vaftizci Yahya, Salvator Mundi, Portrait of a man in Red Chalk, Kakımlı Kadın, The Virgin and Child with Saint Anne, The Baptism of Christ, Anghiari Savaşı, Ginevra Benci’nin portresi, Adoration of Magi, Benois Madonna, Madonna of Yardwinder, La Scapigliata, La Belle Ferronniere, Madonna Litta, La Bella Principessa, The Virgin and Child, St jerome in the wilderness, Madonna of a Carnation, Virgin of the Rocks, Bacchaus, Müzisyen Portresi, Şaha kalkan at, sala delle asse, At ve binicisi, Tavola Doria, Leda’nın Başı gibi resim ve çizim ile portre çalışmaları bulunmaktadır. 

Vinci’nin resim üzerine yaptığı çalışmaları yanında, bir heykeltraş olarak son derece önemli heykel çalışmaları olduğunu eklemek gerekir. Anatomi üzerine çizimleri ve çalışmaları da takdire şayandır. Yukarıda belirtildiği gibi, kadavralar üzerinde de çalışan bilim adamının insan vücudu ve uzuvları üzerine birçok çizim çalışması bulunmaktadır. Mimari alanında da çalışmaları olan Vinci, bina çizimleri ve çeşitli mimari eserler üzerine çalışmaları ile tanınmaktadır. Hatta tarihimiz için önemli detaylardan biri, Vinci’nin dönemin Osmanlı İmparatoru’na Haliç için bir köprü çizimi yapmış ve bu konuda padişahımızı bilgilendirmiş olmasıdır. 

Leonardo Da Vinci ‘nin Şifreleri Nelerdir?

Leonardo Da Vinci Şifresi
Leonardo Da Vinci Şifresi

Vinci’nin şifresi her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Hatta ünlü yazar Dan Brown tarafından kitap haline getirilmiş ve sonrasında filme çekilmiş bir çalışma da bulunmaktadır. Vinci’nin şifre detayının, dünyaca ünlü eseri Mona Lisa’da bulunduğu belirtilmektedir. Bazı uzmanların savunma ve saptamasına göre, tablonun çizimlerinde birtakım harflerin saklanmış olduğu belirtilmektedir. Portrenin sağ gözünde, sanatçının isminin baş harfleri olan L ile V harflerinin bulunduğu belirtilmektedir. Sol gözünde ise, tam olarak saptanamamakla birlikte, birtakım harf ya da sembollerin bulunduğu savunulmaktadır.

Arka kısmında bulunan köprü çiziminde ise 72 rakamı ile 2 rakamı ve L harfinin yer aldığı tespit edilmektedir. Bu detayların çıplak gözle olmasa da, bir büyüteç ile rahatlıkla görülebildiği belirtilmektedir. Şifrelerin açıklamaları konusunda net bir saptamaya ulaşılamamakla birlikte, sonradan yapılmadığı, ressamın bizzat kendi eklemeleri olduğu da saptanmıştır. 

Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği Çalışması Nedir?

Leonardo Da Vinci Son Akşam Yemeği Tablosu
Leonardo Da Vinci Son Akşam Yemeği Tablosu

Leonardo Da Vinci’nin şüphesiz en önemli çalışmalarından biri Son Akşam Yemeği isimli resim çalışmasıdır. Bu çalışma bir tablo değil, duvar resmidir. Vinci’nin Milano’da bulunduğu dönemde yaptığı bir çalışmadır. Bu eser, o yıllarda bünyesinde çalışmakta olduğu Duke Sforza’nın isteği üzerine sanatçı tarafından yapılmıştır. Bu çok özel çalışma bir akşam yemeğini konu almaktadır. Bu akşam yemeği sıradan bir yemek değil, Hristiyanlık için son derece anlamlı ve kutsal bir andır. Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden yani dünya üzerinde hayatını kaybetmesinden bir akşam önceyi konu almaktadır. İsa ve havarilerinin yedikleri son akşam yemekleri resmedilmektedir. Masanın ortasında İsa, yanlarında ise havarileri konumlandırılmıştır. Detayları ile dikkat çeken, mükemmel bir çalışmadır.

Resim, tempera, damla sakızı, katran ve levkas malzemelerinden elde edilen doğal boyalarla hazırlanmıştır. Sanatçı eserini üç senede, 1495 ile 1498 yılları arasında yapmış ve tamamlamıştır. Santa Maria delle Grazie’de bulunmaktadır. Çalışmayı görmek için her yıl yüzlerde turist bu kiliseye akın etmektedir. 

Eser, 4,6 ve 8,8 ölçülerinde bir duvar resmidir. Dünyanın örnekleri en fazla yapılan resim çalışmalarından biridir. Bu eserin içinde de birçok sır ve şifre olduğu savunulmaktadır. Bu noktada, aynı zamanda, dünyanın en fazla analiz edilen eserlerinden biridir aynı zamanda. 
Vinci çalışmalarında detaylı çizimler yapan, yetenekli ve zekasını yapıtlarında kullanan bir sanatçıdır. Bu nedenle, eserlerinin içerikleri de halen tartışılmaktadır. Sanat, mimari, kültür dünyasına yön veren bu sanat ve bilim adamının çalışmaları halen insanlık tarafından incelenmekte ve tartışılmakta, analiz edilmeye de devam etmektedir. Dehası sayesinde, hala da tartışılmaya devam edilecektir. Dönemin katı kilise kuralları gereğince bazı kısıtlamaları yaşamış olsa da çok önemli çalışmaları yapmayı başarmıştır.

Leonardo da Vinci ile İlgili Video

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın