GELİNCİK HAYVANI NEDİR, NEDEN KORKAR?

Gelincik Hayvanı Nedir?
Gelincik Hayvanı Nedir?

Genel anlamda birçok insanı, ismi söylendiği andan itibaren dahi büyük bir korkuya sürükleyen ve dile geldiği üzere bir avına odaklandı mı onu asla bırakmayan ve sonuna kadar takip eden hayvan olarak ön plana çıkan gelincik, daha çok Amerika ve Avrupa bölgesinde bulunan küçük yapılı etçil bir hayvandır. 10 yıl kadar yaşayabilen ve boyutları 15 ila 20 santimetre arasında değişebilen gelincik, bazı sürüngenleri ve kemirgen hayvanları avlayarak beslenmektedir.

Gelincik Hakkında Bilgi

Gelincik Hayvanı Neden Korkar?
Gelincik Hayvanı Neden Korkar?

Mustelidae familyasından gelen ve genel olarak kahverengi veya kırmızı ile birlikte karın kısımları da beyaz renkte olmak üzere değişik renklerde bulunabilmektedir. Ayrıca birçok değişik cins ve türü de bulunmaktadır. Türkiye’de yaygın bir şekilde bulunan gelince çeşitleri arasında bozkır gelinciği, kokulu gelincik ya da dağ gelinciği ile birlikte kısa kuyruklu gelinlik çeşitleri de bulunmaktadır. Diğer yandan ise birçok farklı sınıfa da ayrılan gelincik çeşitleri, dünya çapında Afrika veya Kolombiya gelincikler ile birlikte Endonezya ve Sibirya gelincikleri olarak da sınıflandırılabilmektedir. Aynı zamanda bazı gelincik çeşitlerinin 1800’lü yılların sonunda türlerini sona erdiği de, yani tamamen tükendiği de bilinmektedir. Dağlık alanlarda yaşayan ve ince uzun bir yapısı bulunan gelincik oldukça atletik yapıya sahiptir ve kestirdiği avını yakalayana kadar peşinde bırakmadan onu oldukça uzun bir süre kovalar.

Gelincikler Nasıl Beslenir?

Birbirinden farklı gelince çeşitleri Türkiye’nin her noktasında bulunabilmekte ve görülebilmektedir. Beslenme konusunda ise daha çok tarla faresi, yılan, kümes hayvanları ve tavşan gibi kendinden daha küçük boyuttaki hayvanları avlayarak beslenmektedir. Genel anlamda yaşamı boyunca kendi boyutundan daha küçük ya da kendi boyutunda aynı şey seviyede olan hayvanları avlayarak hayatını devam ettiren gelincikler, bazı zamanlarda kendinden büyük hayvanları da avladıklarına şahit olunmuştur.

Gözüne kestirdiği avına hızlı bir şekilde saldırarak onu boyunlarından yakalamak suretiyle etkisiz hale getiren gelincikler, Türkiye’nin birçok farklı ülke şehrinde görülebilirken ortak bir şekilde karnı beyaz olan ve gövdesi ise kırmızı ile kahverengi şeklinde çeşitleri yaşamaktadır. Halk tarafından dağ gelinciği olarak da bilinen ve aynı zamanda tavuk hırsızı olarak da geçen gelinlik çeşitleri, farklı kırsal kesimlerde özellikle kümes hayvanlarına saldırarak onları yakalayıp belirli noktalarda kendine ettik edindikleri yerlere götürerek beslenmektedirler. Özellikle tarla farelerinin kabusu haline gelen gelincikler, aynı zamanda bu hayvanların popülasyonun yüksek miktarda artmasına da engel olma imkanı vermektedir.

Gelinciklerin insanlara saldırdığı pek görülmese de herhangi bir yerde kıstırıldığı zaman saldırabilecekleri de bilinmektedir. Özellikle en çok merak edilen sorulardan biri de gelincikler zehirli midir sorusudur. Bu durum gelinciklerin çeşidine göre her ne kadar değişse de bazıları tamamen zehirsiz iken bazılarında ise insanı felç edecek kadar bir zehre sahip olduğunu söylemek gerekir.

Dağ Gelinciklerin Özellikleri Nelerdir?

Gelincik Hayvanı
Gelincik Hayvanı

Türkiye’de dağ gelinciği olarak daha fazla bilinen ve kendinden küçük boyutlu hayvanlarla beslenen gelincik hayvanı, genel olarak ortak özellikleri sahiplerdir. Birçok farklı yetenekleri bulunan gelincik çeşitleri içerisinde özellikle suda yüzebilme ve ağaçlara tırmanma yetenekleri onlara büyük bir kolaylık sunmaktadır. Bu sayede hem kuşlar hem de kuş yumurtalarını kolayca alarak beslenme imkanı elde eden gelincikler, ayrıca oldukça hızlı bir şekilde hareket etme yeteneğini de sahiplerdir. Diğer yandan gelincikler birçok farklı için hayvanın olduğu gibi geceleri avlamakta ve avını yakaladıktan sonra yuvasına götürerek burada beslenmektedir. Aynı zamanda tüm gelecekler Mart aylarında çiftleşmektedirler. Yavrulama dönemleri ise 6 ya da 7 haftanın sonunda gerçekleşmektedir. Doğum anında tamamen tüysüz olarak doğan gelincikler 2 hafta içerisinde ise büyük bir oranda tüylenmektedirler.

Sırasıyla ilk başta karın kısmındaki beyaz tüyler ortaya çıkarken daha sonra gövde bölümünde duruma göre kahverengiye de kırmızı tüyleri ortaya çıkabilmektedir. Genel anlamda tüyleri kış aylarında daha çok beyaz olan gelincikler yaz ayları geldiği zaman kahverengiye görmektedirler. Kış aylarının hayvanı olarak da bilinen dağ gelincikleri, duruma göre tüylerin rengini değiştirebilmektedirler.

Bir şehir efsanesi olarak da bilinen daha gelinciklerin en önemli hikayesi ise, yavrusunu ya da eşini öldüren her kim olursa olsun onun peşine düşmekte ve ona kin güderek onu her yerde takip etmekte ve saldırmaktadır. Hatta intikam alacak olan canlıyı kilometrelerce öteden dahi takip edebilir ve onu çok kısa bir süre içerisinde bulabildiği söylenmektedir. Bu yüzden de birçok kişiyi gelincikler günümüzde oldukça korkutmakta ve insanların bu konuda dikkat etmesine neden olmaktadır.

Gelincikler Neden Korkar?

Genel olarak baykuşlar ve kartallar ile birlikte atmacalardan korkan gelincikler için bu uçan hayvanlar en tehlikeli olanlardır. Aynı zamanda her ne kadar yırtıcı ve aşırı saldırgan bir hayvan olarak bilinse de aslında doğası geriye öyle değildir. Aksine kemirgen hayvanların aşırı artışını önlemek gibi doğada büyük bir görev üstlenmiş olan gelincik, sırt kümesleri saldırdıklarından dolayı insanlar tarafından öldürülmekte ve bu yüzden de doğanın dengesi bozulmaktadır.

Özellikle de kahverengi postların nedeniyle karlı havalarda açık bir şekilde kendisini belli eden gelincikler neden korkar sorusu için atmaca ya da kartallar ile birlikte baykuşlar tarafından kolayca alınabilmektedir. Sayıları her geçen gün daha fazla azalan ve özellikle de insanların gelinlikleri öldürülmesi nedeniyle doğadaki kemirgen sayısı daha fazla bir şekilde artmakta ve bu da doğanın dengesini büyük bir oranda bozmaktadır. O yüzden günümüzde uzmanların dediğine göre mutlaka buna bir son verilmeli ve aşırı bir artış gösteren gelincik katliamları durdurulmalıdır. Diğer yandan her ne kadar Sansar ile aynı familyadan gelse de yine de gelincikler farklı türler olarak ön plana çıkmaktadırlar. Dokunulmadığı süre boyunca da insanlara saldırmazlar.

1 Comment on GELİNCİK HAYVANI NEDİR, NEDEN KORKAR?

  1. Evin tavanına ailecek yerleşmiş ler akşam oldumu uyutmuyor lar yavrularıda var tavan arasında nasıl kurtulurum geceleri görüyorum zarar verme kinci dediler ama evde rahat uyuyamıyoruz yardım edin lütfen

Bir Cevap Yazın