ESRAR NEDİR, ETKİLERİ, ZARARLARI NELERDİR?

Esrar Nedir?
Esrar Nedir?

Hint kenevirinden üretilmiş uyuşturucu maddelerin genel adı esrardır. Zamanla birçok türü ortaya çıkmıştır. En çok üretildiği yerler Hindistan ve Afganistan’dır. Esrarın etkileri, zararları ve korunma yöntemleri hakkında bilinçlenmek isteyen tüm okurlarımız yazımızın geri kalanını okuyabilirler.

Esrar Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Esrar Etkileri
Esrar Etkileri

Bazen merak bazense araştırma dürtüsü ile sorulan esrar nedir sorusunun birçok karşılığı bulunmaktadır. Özellikle esrar, hakkında yanlış bilinen gerçeklerle en fazla asparagas reklamı yapılan en zararlı uyuşturucu çeşitlerinin başında gelmektedir. Genellikle tütün ile sigara kağıtlarına karıştırılarak içilmektedir. Ham maddesi kenevirdir. Kenevir kağıt sanayisinde ve ilaç sektöründe kullanılan çok yararlı bir bitki olmasına rağmen tamamen kasıtlı ve doğrudan zararlı üretim koşullarıyla esrarın ham maddesi haline getirilmiştir. Piyasa içerisinde birçok çeşidi mevcuttur. Bunlardan ilki white widow esrarıdır. Ana vatanı Hollanda, Amsterdam olarak bilinmektedir.

Esrarın zararlarını ve etkilerini araştıran enstitülerinde ”strong” yani ”güçlü” bir seviyede belirtilmiştir. Uzun vadede en fazla zararı bulunan en tehlikeli esrar türlerinin başında gelmektedir. Skunk türü maalesef Türkiye’de en fazla dolaşımda olan esrar türüdür. Uzun bir süre uyuşma ve gerçek algısını yitirilmesine ön ayak olan son derece güçlü ve zehirli bir esrar türüdür. Son olarak marijuana esrara verilen genel bir isim ve bir tür adıdır. Amerika ve İngiltere ülkelerinde yaygındır. Uzun süreli etkisi bulunmaktadır.

Esrarın Etkileri Nelerdir?

Esrarın etkileri kişiden kişiye değişse de tespit edilmiş genel etkileri bariz bir şekilde az ya da çok olarak herkeste görülmektedir. Esrarın en büyük etkilerinden biri ne kadar tok olunsa da açlık hissi, daha doğrusu açlık sanrısı oluşturmasıdır. Kişi henüz yemekten yeni kalkmış olsa bile birkaç duman esrar aldığında eskisinden daha çok acıkmakta, acıktığını sanmaktadır. Bunun nedeni kan şekerinin düşmesidir. Aynı zamanda tatlı bir şeyler yeme – içme isteği de hasıl olmaktadır. Bu, hemen heme her kişide kendine gösteren en bariz etkilerin başında gelir. Bir diğer etkisi ise geçmeyen baş dönmesi krizleridir. Kişinin görüş alanı da sislenir ve dumanlı bir görünüme adapte olur. Özellikle yeni içen kişilerde bitmek bilmeyen kuru öksürük krizleri gelişmektedir.

Esrar aynı zamanda vücudun tüm kaslarını sağlıksız bir şekilde gevşetmektedir. En fazla gevşeyen kas ise yüz kasıdır. Kişinin yüzü, yanakları aşağı doğru çekilir ve süzülür. Kimi kişilerde artan şiddetiyle el ve bacak titremeleri görülebilir. Göz bebeklerinde kanlanma ve göz altı morluklarının da birinci dereceden sebebidir. Kişinin algılarını ve duyularını açmaktadır. Örneğin normal seviyesinde çalan bir müziğin sesini olduğundan 2 ya da 3 kat daha yüksek sesle algılamak gibi problemlerin eşiğini başlatmaktadır. Aynı zamanda kişide tamamen yapay ve sanrılarla dolu bir öz güven duygusu etkisine de bünyesinde barındırır.

Esrarın Ruhsal ve Fiziksel Zararları Nelerdir?

Esrar Zararları
Esrar Zararları

Hint kenevirinden üretilen esrarın hem ruhsal, hem fiziksel zararları bulunmaktadır. Fiziksel zararlarının başında beyin hücrelerini hızlı bir şekilde yok etmek yatmaktadır. Uzun süre esrar tüketiminde bulunan bir kişi birkaç yıl içerisinde sağlıklı düşünme fonksiyonlarını yitirmeye başlar. Esrarın en bilinen zararlarından birisi de tam bir paranoya sebebi oluşturmasıdır. Kişi sanrılar halinde, illüzyonlar ve kısa süreli halüsinasyonlar görebilmektedir. Artan baskısı ile birlikte kişide takip edilme hissi, akla gelmeyecek korkular da hasıl olmaktadır. Gerçeklik algısının tamamen kaybedilmesi ile birlikte kişi kendi kabuğuna çekilerek yalnız ve çaresiz bir bağımlılık merkezinin içine düşmektedir. Ayrıca esrar uyku sağlığını da bozmaktadır. Türlerine göre hiç uyumamak ya da ne kadar yatılırsa yatılsın uykudan yorgun ve geç kalmak gibi sorunlara yol açmaktadır. Aynı zamanda panik dolu kabuslar görülmesi de en sık rastlanan zararları arasında gösterilmektedir.

Diş sağlığını da doğrudan etkileyen esrar dişlerin çürümesine, diş köklerinin zayıflamasına ve diş eti kanamalarına neden olmaktadır. Kişide sağlıksız bir şekilde kilo alma ya da verme süreçlerini başlatır. Mideyi de doğrudan etkileyen kenevir bitkisi ishal ya da kabızlık etkileriyle bu önemli iç organının sağlığını da riske atmaktadır. Cilt bozukluklarında da birinci dereceden etkisi vardır. Genç bireylerde cilt kuruluğu, sivilce, akne gibi bozulmaların cilt üzerinde patlak vermesine neden olur.

Esrarın Toplumsal Zararları Nelerdir?

Esrarın tüm bunların dışında birçok toplumsal zararları da bulunmaktadır. Her kullanıldığında bağımlılık derecesi artmaktadır. Bu da kişinin insanlarla, yakın çevresiyle ve toplumla arasında ilişki uçurumlarının doğmasına sebep olmaktadır. Kişi içinde bulunduğu dünyaya adapte olmakta zorlanmaya başlar. Yabancılık hissi ile asosyal ya da anti-sosyal davranış bozuklukları göstermeye başlar. Aynı zamanda kişinin düşünme becerisini elinden aldığı için hayatındaki önemli kararları alırken bile zorlanmasına ya da yanlış kararlar vermesine olanak tanır. Aynı zamanda okul ve iş yaşamını da olumsuz olarak etkilemektedir.

Öğrenciler derslerine ve sınavlarına odaklanmakta zorluk çekmekte, fazlaca devamsızlık yaparak okuldan atılma noktasına gelmektedir. İş yaşamında da istenen performansının çok gerisinde kalan bireyler aynı zamanda bağımlılık gösteren hareketleriyle sosyal ve iş çerçevesi tarafından mimlenir.

Esrar ile Mücadelede Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de esrar bağımlılığı artmaktadır. Bu noktada yetişkinlere ve ebeveynlere büyük sorumluluk düşmektedir. Çocuklarına karşı bu zararlı uyuşturucunun zararları hakkında tam teşekküllü bilgiler verilmelidir. Uyuşturucunun zararları hakkında çekilen belgeseller ve filmler aile ortamında tenkit edilerek izlenmelidir. Çocuklar doğal ve sağlıklı bir yaşam için spor gibi aktivitelere yönlendirilmelidir. Aynı zamanda çocukların üzerinde baskı unsuru hissettirmeden davranışları ve arkadaş çevreleri belli bir mesafeden izlenmelidir. Karşılaşılan şüpheli bir durumda aldırışsızlık ile değil ebeveyn sorumluluğu ile müdahale edilmekte geç kalınmamalıdır. Esrar ve benzeri zararlı maddelerin yerine sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirilmelidir.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın