EKRAN KARTI NEDİR, NE İŞE YARAR, NASIL ÇALIŞIR?

Ekran Kartı Nedir, Ne işe Yarar?
Ekran Kartı Nedir, Ne işe Yarar?

Ekran kartı her bilgisayarda mutlaka bulunan ve bilgisayarın en önemli ekipmanlarından kabul edilen bir parçadır. Ekran kartı olmadan bilgisayarlarda görüntünün ekrana yansıtılması mümkün değildir. Aynı zamanda bu kart, görüntünün yüksek kaliteli olması ile ilgili bir göreve sahiptir. Bu kaliteyi sağlamak için günümüzdeki ekran kartları birçok farklı özellik ile üretilmektedir.

Ekran Kartı Nedir?

Ekran Kartı Nedir?
Ekran Kartı Nedir?

Son yıllarda hemen her yerde kullanılan bilgisayarlar, birçok donanım ve yazılım ile üretilirler. Bilgisayarlarda işlem yaparken ekran görüntüsünün sağlanması da bilgisayarın temel işlevlerinden biridir. Ekran kartları sayesinde bu görüntü kolayca elde edilmektedir. Ekran kartları, GPU olarak adlandırılan grafik işlemcisi, görüntü belleği yani video RAM, RAMDAC olarak tanınan Dijital Analog çevirici, tampon bellek yani Z-Buffer, V-sync, Video Codec ve soğutucudan oluşurlar. Ayrıca Video BİOS, ekran çıkış bağlantıları gibi donanımları da bulunmaktadır.
Ekran Kartının İçindeki Bileşenlerin Görevleri Nelerdir?

Ekran kartı, bahsedilen tüm bu donanımlara sahiptir. Ve bu donanımların her birinin ayrı bir görevi mevcuttur. Buna göre GPU, ekran kartının işlemcisidir. Bu parça sayesinde bilgisayar yavaşlamadan kolaylıkla kullanılabilir. RAMDAC, bilgisayardaki dijital verileri analog hale dönüştürerek, bilgisayar kullanıcıları tarafından daha anlaşılır olmasını sağlar. Bellekte mevcut bulunan görüntüleri GPU kısmına iletmek görüntü belleğinin görevidir. Her ekran kartında mevcut bulunan soğutucu ise, çalışma sırasında ısınan ekran kartını soğutma görevine sahiptir. Çünkü aşırı ısınan bir ekran kartı, görevini yerine getirmekte zorlanacaktır.

Ekran kartında bulunan bileşenlerin birbiri ile iletişim halinde olması gerekir. Bu iletişim Video Bios tarafından sağlanmaktadır. Video Codec ise, ekrana yansıtılan görüntülerin genişletilmesi veya sıkıştırılması için gerekli bir bileşendir. V-sycn ekrana yansıtılan görüntülerin ve seslerin birbiri ile uyumlu olarak aktarılmasına yardımcı olmaktadır. Tampon bellek ise, üç boyutlu görüntülerin sağlıklı şekilde ekrana yansıtılmasını sağlar.

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Bilgisayarda çalışırken işlenen bilgiler dijitaldir. Ekran kartı bu dijital bilgileri analog bir şekle dönüştürmekte ve bu sayede de görüntülenmesini sağlamaktadır. Yani ekran kartlarının görevi, bilgisayarda var olan bilgileri anlaşılır hale çevirerek ekrana yansıtmaktır. Aksi durumda bilgisayar kullanıcıları karşılarındaki verileri anlamakta son derece zorlanacak ve bilgisayarlarla çalışmak imkansız hale gelecektir.

Ekran kartı, ekrana yansıtılan görüntülerin tüm ayarlarını yapmaktadır. Bu kart sayesinde ekrandaki görüntünün yoğunluğu, boyutu ve tarama frekansları ayarlanabilir. Ekran kartının tüm bu özellikleri bugünün bilgisayar teknolojisinin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Son yıllarda özellikle oyun teknolojisi başta olmak üzere birçok bilgisayar yazılımının başarı ile sunulmasında ekran kartlarının payı çok büyüktür.

Ekran Kartı Nasıl Çalışır?

Ekran kartlarının birçok farklı türü bulunmaktadır. Bu farklı ekran kartlarının çalışması da farklı sistemlere dayanmaktadır. Ancak buna rağmen tüm ekran kartlarında çalışma hususunda bazı temel özellikler bulunmaktadır. Buna göre ekran kartının çalışabilmesi için öncelikle ekrana yansıtılacak olan görüntülerin sinyallerinin üretimine ihtiyaç vardır. Bu sinyaller, Video Chip tarafından üretilir. Ekrana gönderilen görüntülere ait bilgiler RAM tarafından saklanır. RAMDAC ise, Video Chip tarafından gönderilen sinyalleri analog hale dönüştürme görevine sahiptir. Bu önemli üç görevi yerine getiren RAMDAC, Video Chip ve Ram, üretildikleri teknolojilere göre farklı performanslara sahip olsalar da aynı görevleri yerine getirirler.

Ekran kartlarının çalışmasında bilgisayar işlemcisi, görüntülere ait olan bilgileri bir kablonun yardımı ile ekran kartına gönderir. Ekran kartı kendisine yollanan bu bilgileri bir değerlendirmeden geçirir ve görüntünün hangi boyutta ekrana yansıtılması gerektiğine karar verir. İşlemci tarafından gönderilen bilgiler, ekran kartının hafızasında depolanır. Bu bilgiler ekran kartında dönüştürüldükten sonra ekrana yansıtılır. Bu işlemlerin mümkün olduğu kadar hızlı yapılması, ekran kartının performansını yansıtır.
Ekran Kartının Performansını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Bir ekran kartı için en önemli unsur çözünürlüktür. Çünkü ekran kartının çözünürlüğü ne kadar yüksek ise, görüntü kalitesi o denli iyi olacaktır. Çözünürlük, bir ekran kartını yansıttığı görüntünün kaç piksel olması gerektiğini ayarlayan bir unsurdur. Ekran kartlarının performansını etkileyen bir diğer önemli unsur da renk derinliğidir. Renk derinliği bit olarak ifade edilen bir değerdir. Örneğin, 8 bit veya 16 bit değerleri ekranın renk derinliğini ifade etmektedir. Bir ekran kartında renk derinliği ne kadar artarsa, ekrana yansıyan görüntüler o denli canlı ve gerçekçi olacaktır.

Güncelleme hızı da ekran kartının performansını yakından ilgilendirir. Bir ekranın görüntüsü titriyorsa bu, ekranın güncelleme hızının düşük olmasından kaynaklanan bir sorundur. Burada güncelleme ile kastedilen şey, ekranın kaç saniyede bir güncellendiğidir. Ekran kartının performansında veri yolu tipi de önemli bir değerdir. Veri yolu tipi, ekranın ana karta bağlanmasına olanak sunan yuvadır. Bu yuvanın sağladığı işlev ile verilerin ana karttan monitöre ne kadar bir hız ile aktarılacağı hesaplanır.

Ekran Kartlarının Çeşitleri Nelerdir?

Ekran Kartı Ne işe Yarar?
Ekran Kartı Ne işe Yarar?

Ekran Kartları, paylaşımlı ekran kartı ve paylaşımsız yani harici ekran kartı olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Paylaşımlı ekran kartları ana kart üzerinde yer almaktadır. Bu kartların kendilerine ait bir bellekleri yoktur. Bu sebeple Ram üzerinden çalışmalarını sürdürürler. Bu çalışmanın bilgisayarın performansına olumsuz etkileri olabilir. Ram performansı bu şekilde düşebilmektedir.

Harici ekran kartları ise kendilerine ait bir belleğe sahiptir. Bundan dolayı kullanıldıkları bilgisayarların daha yüksek performans ile çalışmalarına yardım ederler. Bu kartların sahip oldukları belleklerin bir kapasitesi vardır. Günümüzde bu kapasitenin 1 GB’ dan başlayıp 12 GB’a kadar yükselebilen oldukça gelişmiş modelleri bulunmaktadır. Bu tip ekran kartları çok daha başarılı bir performansa sahip olmakla birlikte kusursuz bir görüntü kalitesi sunmaktadır. Oldukça hızlı çalışan bu ekran kartları, günümüzün en yüksek teknolojisi olarak değerlendirilmektedir. Son dönemlerde üretilen bilgisayarların çoğunda bu başarılı ekran kartları kullanılmaktadır.

Ekran Kartı ile İlgili Video

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın