BERMUDA ŞEYTAN ÜÇGENİNİN SIRRI NEDİR?

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı
Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı

Bermuda şeytan üçgeni modern çağın çözülmemiş en büyük gizemlerinden biridir. Burası, Kuzey Atlantik Okyanusunda yer alan Bermuda Adası’ndan Miami, ABD ve Porto Riko’ya uzanan üçgen biçimli bir alandır. Bu üçgenin içinde yüzlerce insan, sayısız tekne, gemi ve uçak kaybolmuştur. Bu kaybolmalara neden olan sebepler ise birçok filme ve kitaba konu olmuş olup bugün hala kaybolmanın net nedeni çözülememiştir. Bermuda şeytan üçgeni hakkında daha detaylı bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bermuda Şeytan Üçgeni Nerededir?

Bermuda Şeytan Üçgeni
Bermuda Şeytan Üçgeni

Tüm tanımlamalardan en basitiyle Bermuda Şeytan Üçgeni, Amerika Birleşik Devletlerinin Güneydoğu kıyılarında bulunur ve Atlantik Okyanusunda üçgen bir bölge oluşturur. Üçgenin üç köşesi şunlardır: Miami (Florida’da); San Juan (Porto Riko’da); ve Bermuda (adını aldığı bir Kuzey Atlantik adası). Amerikalı yazar Vincent Gaddis 1964 yılında Argosy adlı dergide bu sınırı tanımlayan ilk kişidir ve bu alanı ‘Ölümcül Bermuda Üçgeni’ olarak adlandırmıştır.

Bermuda Şeytan Üçgeninde Kaç Uçak Ve Gemi Kayboldu?

Bermuda Şeytan Üçgeni son 100 yılda düzinelerce uçak ve geminin ortadan kaybolması nedeniyle bu kaybolmalardan sorumlu tutulmuştur. Son 100 yılda en az 1000 can kaybı yaşandığı tahmin edilmektedir. Ayrıca her yıl ortalama olarak, dört uçak ve 20 yat bu alanda kaybolmaktadır.

Bermuda Şeytan Üçgeni İlk Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Bermuda Şeytan Üçgeninde yaşanan açıklanamayan kaybolmalara ilişkin raporlar, 300’den fazla adamı bünyesinde bulunduran 165 metre uzunluğundaki bir donanma gemisi olan USS Cyclops’un Barbados’la Chesapeake Körfezi arasında battığı 20. yüzyıla kadar halkın dikkatini çekmemekteydi. Ancak yaşanan bu büyük kayıp halk üzerinde oldukça büyük bir etki yaratıp tüm dünyanın ilgisini bir anda bu bölgeye çekmiştir.

Bermuda Üçgeni İçin Komplo Teorileri Nelerdir?

Komplo kuramı teorisyenleri oldukça farklı teoriler ile bugün hala bermuda şeytan üçgeni sırrı üzerine çalışmalar yapmaktalar. Başlıca komple teorileri aşağıdaki gibidir:

Uzaylılar

Bazı teorisyenler kaybolmaların nedeninin uzaylılar olduğunu düşünmektedir. Bu kişilere göre uzaylılar Bermuda Şeytan Üçgen’ini gezegenimize girdikleri bir portal olarak kullanmaktalar. Bu nedenle bu portala giren insanlar, gemiler ve uçaklar uzaylılar tarafından toplanıyor ve üzerilerinde deneyler yapılıyor.

Kayıp Şehir Atlantis

Teorisyenler efsanevi şehir Atlantis’in bir zamanlar Bermuda Şeytan Üçgen’in altında yer aldığına inanıyorlar. Buzul çağının sonunda tüm buzulların erimesi ile tarihe karışan Atlantis ülkesinin yarattığı gizemli güç sayesinde bu gizemli olayların yaşandığı söyleniyor.

Denizin Altındaki Dev Yapılar

Paranormal kaşifler Bermuda Şeytan Üçgen’indeki okyanusun altında gizemli bir kristal piramit bulduklarını iddia etmişler ve bunun da gemi ve uçakların çarpışmasından sorumlu olabileceğini ima etmişlerdir.

Hükümet Testleri

ABD Deniz Kuvvetleri’nin Atlantik Deniz Altlığı Test ve Değerlendirme Merkezi (AUTEC) gizemli Bermuda Üçgeninin altında yer almaktadır. Bu merkez denizaltıları, silahları ve gizli projeler gibi yabancı teknolojileri test etmek için kullanılmaktadır. Bazı komplo teorisyenleri kaybolmaların ardında bu merkezin olduğuna inanmaktadır.

Metan Gazı Hidratları

Bermuda Şeytan Üçgenindeki gemilerin aniden yok olmasıyla ilgili en ilginç bilimsel teorilerden biri Amerikalı bir jeokimyacı olan Dr. Richard McIver tarafından ortaya atılmış ve İngiltere’nin Leeds Üniversitesi’nde görev yapan Ben Clennell tarafından da desteklenmiştir. Bilim adamları okyanus tabanındaki deniz sedimanlarından kabaran metan hidratlarının gemilerin yok olmasına neden olabileceğini iddia etmektedirler. Okyanus tabandaki heyelanlar, suyun yoğunluğunu önemli ölçüde azaltacağı için felakete neden olabilecek geniş miktarda gaz salınımı olmaktadır. Ve bu salınım nedeniyle o esnada okyanus üzerinde bulunan gemi ya da uçak etkilenmektedir.

Manyetik Değişme

Sahil Güvenlik tarafından 30 yıl önce önerilmiş olan bu teori, kaybolmaların çoğunluğunun bölgenin eşsiz çevresel özelliklerinden kaynaklandığını savunmaktadır. ‘Şeytan Üçgeni’, dünyadaki manyetik pusulanın mutlak kuzeyi işaret ettiği iki yerden biridir.

Mutlak coğrafi Kuzey ile manyetik Kuzey arasındaki açısal boşluk pusula varyasyonu olarak bilinir. Bu pusula varyasyonu veya hatası telafi edilmezse öngörülemez sonuçlara yol açabilir.

Bermuda Şeytan Üçgeni Gizeminin Olası Nedeni Nedir?

Gizem için her ne kadar birkaç tane makul açıklama bulunsa da bilim adamları tarafından desteklenen açıklamalar insan hataları ya da hava koşullarıdır.

Tropikal Siklonlar

Bu güçlü fırtınalar tropik sularda oluşur ve binlerce insanı öldürürler. Siklonlar, 14 Mayıs 1986’da Pride of Baltimore da dahil olmak üzere bir takım geminin kaybolmasından sorumlu tutulmuştur.

Elektronik sis

Bermuda Üçgeninin en dikkat çekici teorisi olan elektronik sis, bir uçak ya da bir gemiye yapışan meteorolojik bir fenomendir. Sisin, uçakların ve gemilerin mekanik aksamında pusulanın eğrilmesi gibi çeşitli ekipmanlarında arıza oluşmasına neden olduğu söylenmektedir.

Bermuda Şeytan Üçgenin Yaşanan En Ünlü Kaybolma Hangisidir?

Yaşanan en ünlü gizemlerden biri, beş TBM Torpido bombardıman uçağının 5 Aralık 1945’te Bermuda Üçgeninde yok olmasıdır. Uçaktaki 14 adamın hiçbiri iz bırakmadan kaybolmuştur. Üstelik kayıpları aramaya giden Martin PBM Mariner Uçan Gemisi de içerisindeki 13 mürettabat ile birlikte ortadan kaybolmuştur.

Bermuda Şeytan Üçgeni ile İlgili Video

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın