BERAT KANDİLİ NEDİR, NAMAZI NASIL KILINIR, DUASI NASIL OKUNUR?

Berat Kandili Nedir?
Berat Kandili Nedir?

Berat Kandili, Şaban Ayının 15. gecesi Ramazan Ayının habercisi olarak mübarek kabul edilen ve faziletleri bilinen önemli bir gündür. Hz. Muhammed de bu günün önemine dair birçok fetvada bulunmuştur. Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilen Berat kandilinin duaları, namazı ve önemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen okurlar makalenin geri kalanını okuyabilirler.

Berat Kandili Nedir?

Berat Kandili
Berat Kandili

Müslümanlar arasında faziletleri ve ilmi derecesi bilinen bir kandil olan Berat kandili, meraklıları için tarihi nedir sorusu ile sıklıkla karşılanmaktadır. Berat Kandilinin hangi güne denk geleceği her yıl çeşitli oranlarda ve takvim aralıklarında değişmektedir. Ramazan ayı gelmeden önce üç aylardan ikinci kabul edilen Berat ayı gelmektedir. Berat ayının yarısına tekabül eden 15. gün ise Berat kandilinin başlama suresidir. Müslümanlar Ramazan’ı müjdelediği için bu özel günde özel dualar ve özel namazlar ile Allah’ı ve Onun resulü olan Peygamberi ibadetleriyle anmaktadırlar.

Berat Kandilinin Önemi Nedir?

Berat kandili önemi bakımından Ramazan ayının hikmetlerine ve faziletlerine en yakın kandil olarak görülmektedir. Ramazan Ayının müjdeleyicisi konumundadır. Müslümanlar arasında bir Ramazan’ı daha görmenin şükrünü temsil eder. Aynı zamanda bir yenilenme gecesi olarak kabul edilmektedir. Bu noktada küslerin barışması, dargınların dargınlıklarına son vermesi için bir kapı aralanmasıdır. Bilindiği üzere Müslümanların arasında süreli olarak kavga, dövüş ve küskünlük bizzat Hz. Muhammed tarafından haram ilan edilmiştir. Bu nedenle Ramazan Ayına sadece iki hafta kala Berat kandili küslerin kin, öfke, nefret duygularından vazgeçmesi açısından önem teşkil etmektedir. Bu kurala uyup birbirine barışma açısından adım atan Müslümanlar, bolca sevap kazanmaktadır.

Bunların yanı sıra Berat kandili isteklerin olması, duaların kabul edilmesi açısından da önem taşımaktadır. Af dileyenlerin tövbeleri kabul edilmektedir. Dünya ve ahiret için istekleri ve duaları olanların bunları zikretmesi sonucu isteklerinin Allah katında gerçekleştiği bilinmektedir. Berat kelimesi kökü gereği beraat etme fiilinin önünü açmaktadır. İşlenilen suçlar ve içine girilen günahlardan beraat etmek için bir köprü vazifesi görmektedir. Pişmanlıkların dile getirilmesi için muhkem bir dayanaktır. Şükranların dile getirilmesi açısından da ehemmiyetli bir rehberliğin takvimlerde yerini almış önemli günlerinin başında gelmektedir.

Berat Kandilinin Namazı Nasıl Kılınır?

Berat Kandili Namazı
Berat Kandili Namazı

Müslümanlar arasında sıklıkla sorulan soruların başında Berat Kandili namazı nasıl kılınır sorusu gelmektedir. Arapça ”temize çıkmak, refaha etmek” anlamları taşıyan Berat Kandili toplamda 100 rekattır. Her namazda olduğu gibi öncesinde abdest alınmalıdır. Berat Kandili namazının bir diğer adı da Hayır Namazıdır. Birçok İslam alimine ve din adamına göre bu gece kılınan dualarda edilen tüm dualar Allah katında kabul edilmektedir. Toplam rekat sayısı 100’dür. 1 kere Fatiha suresi okunduktan sonra 10 kere İhlas suresi okunarak eda edilir. Berat Kandilinde kılınacak kaza namazı ise tüm hayat boyunca kılınan kaza namazlarından daha hayırlı kabul edilmektedir. Namaz borcu olmayan müminler ise nafile namaz kılabilmektedir. Nafile namazı bilindiği üzere Allah rızası için kılınmaktadır. Bir dileğin bir isteğin gerçekleşmesi için kılınmaktadır. Semanın yedi katı açıldığı ve Ramazan ayına sayılı günler kaldığı için böylesi özel ve kutsal bir gecede nafile namaz kılmak Müslümanları çeşitli hastalıklardan ve belalardan da korumaktadır.

Berat Kandili Duaları Nedir?

Berat Kandili duası tek bir dua kalıbı üzerinden gelmemektedir. Bu gece hayırlı dileklerin yerini bulabileceği kutsi bir gece olduğu için kişi istediği duayı istediği kadar duayı edebilmektedir. Bu duaların başında her zaman her namazda da kılınan Fatiha Suresi gelmektedir. Anlamı ‘Allah’tan başkasından dilememek ve yalnız ona kulluk etme” olan bu duada vurgulanan sadece yaratıcıya secde edilmesi ve istenen her şeyin yine Ondan istenmesidir. Abdest alındıktan sonra Fatiha suresi ister namaz esnasında ister tespih çekerek okunmaktadır. Bir diğer okunacak dua ise Salat-ı Tefriciye duasıdır. Anlamı ise şu şekildedir: Allah’ım, senin resulün ve bizim peygamberimiz olan Hz. Muhammed’e sonsuz rahmet ve salat dile.

Peygamberimiz sayesinde düğümler çözülür, hastalıklardan kurtulunur, nice çaresize çare olunur. Onun namuslu ve şerefli yüzüne hitaben bulurlar yağmurlarını bize verir. Allah’ım sen O’na ve ümmetine yarattığın varlık sayısı kadar salat et.” Unutulmamalıdır ki bu kutsi günde Hz. Muhammed’e edilen dua, tüm ümmetine edilen dua ile eş değerdir. Bunun dışında isteyen herkes içinden geldiği duaları gücü yettiği sayısınca etmektedir. Dünya ve ahiret hayatının güzel ve korunaklı olması açısından duaların gücü Berat Kandili gecesinde gücünü göstermektedir.

Berat Kandili İbadetleri Nelerdir?

Namaz ve dua etmek dışında oruç tutmak da Berat kandili ibadetleri arasında gösterilmektedir. Ramazan Ayına on beş gün kala Ramazan ayının faziletlerini ve hikmetlerini tüm Müslüman alemine müjdeleyen bu önemli günde tutulacak oruçların en az Ramazan oruçları kadar Allah katında manevi değeri bulunmaktadır. Normal bir oruca kalkılır gibi sahurda yemek yenmeli ve akşam ezanına kadar yeme, içme ve benzeri ihtiyaçlardan uzak durulmalıdır.

Berat Kandilinde Yapılacak Diğer İbadetler Nelerdir?

Berat Kandilinde Müslümanların kendi içinde göstereceği yardımlaşmalar ve dayanışma örnekleri de ibadetler arasında göstermektedir. Bir açın karnını doyurmak, bir fakire giyecek ya da barınma imkanları sunmak en yüksek ibadetler arasında gösterilmektedir. Bir tencere yemek yapıp mahalle ve çevresinde bulunan kişilerin karnını doyurmalarına vesile olmak en az Berat Kandili duaları ve namazları kadar değerli addedilmektedir. Aynı zamanda sadaka vermek de bu önemli günde ve gecede bir nur işareti kabul edilmektedir. Sonuç olarak Müslümanlık ve İslamiyet tarihi açısından çok önemli ve kutsi sayılan bu günde yapılan ibadetlerin karşılığı normal bir zamanda yapılan ibadetlerden çok daha hayırlıdır ve ihmal edilmemelidir.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın