BEL SOĞUKLUĞU NEDİR, BELİRTİSİ, TANISI, TEDAVİSİ VE KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Bel Soğukluğu Nedir
Bel Soğukluğu Nedir

Günümüz de Gonore olarak da bilinmekte olan Bel Soğukluğu, Neisseria gonorrhoeae isimli bakteri sonucu ortaya çıkan ve cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktır. Bel soğukluğu, yaygın olarak görülmekte olan bir hastalıktır. Çok fazla semptom vermemesinden dolayı, durum ağırlaşıncaya kadar fark edilmemektedir. Tedavi edilmediği zaman ciddi problemlere yol açabilen bel soğukluğuyla ilgili detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel Soğukluğu
Bel Soğukluğu

Bel soğukluğu (gonore) cinsel yol ile bulaşabilen bir bakteriyel enfeksiyondur. Erkekler de genellikle idrar yolunda enfeksiyon oluşmasına sebep olur. Kadınlarda da idrar yolu, rahim boynu ya da her ikisinin de enfekte olmasına yol açar. Ayrıca, rektum, anüs, boğaz ve pelvik organlarda enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Nadir de olsa gözlerde enfeksiyon yapar.

Bel Soğukluğunun Nedeni Nedir?

Belirli bir bakteri türünün yol açtığı hastalık, cinsel yol ile bulaşmaktadır. Bu sebep ile vajinal, anal veya oral seks esnasında hastalık karşıdaki kişiye bulaşabilir. Semptomlar olsun ya da olmasın herhangi bir zamanda bulaşabilir. Hastalık tamamen tedavi edilebilen fakat tekrarı olabilen bir hastalıktır. Bir kere bel soğukluğuna yakalanan kişinin tekrar yakalanmayacağı anlamına gelmemektedir. Bakteriye tekrar maruz kalma sonucu tekrar enfeksiyon kapılabilir.

Dissemine N. Gonorrhoeae (Yaygın Gonore) Enfeksiyonu Nedir?

Gonore bakterisinin kana geçip yayılmasıyla kalbin iç dokusunun iltihabı (endokardit), menenjit ve gonokokkal dermatit- artrit sendromunun gelişmesine denir. Dermatit artrit sendromu, ağrısız seyretmekte olan cilt döküntüleri ve eklem sıvılarında gonokok bakterisine bağlı olarak iltihap oluşması ile karakterize olmaktadır.

Bel Soğukluk Belirtileri Nelerdir?

Bel Soğukluğu Belirtileri
Bel Soğukluğu Belirtileri

Özellikle kadınlarda bel soğukluğunun herhangi bir belirti vermemesi yaygın bir durumdur. Bakterinin vücuda alınması ile belirtilerin ortaya çıkması arasındaki dönem genellikle 2 ila 5 gün arasında sürmektedir. Ancak bazen 30 gün boyunca hastalık herhangi bir belirti vermeyebilir. Belirtiler, enfeksiyonun vücudun başka bölümlerine yayılmasına kadar fark edilmeyebilir. Kadınlarda bel soğukluğunun ilk belirtileri idrar yolu enfeksiyonu ya da vajinal enfeksiyon ile karıştırılmaktadır.

Hastalığın belirtileri şunlardır; idrar yaparken ağrı ve sık idrara çıkma, anal kaşıntı, rahatsızlık, kanama, akıntı, anormal vajinal akıntı, cinsel ilişkinin sonrasında ya da adet döneminin dışında beklenmedik kanamalar, genital bölgede kaşıntı, adet düzensizliği, alt karın bölgesinde ağrı, ateş ve yorgunluk, vajina girişinde şişlik ve ağrı, cinsel birleşmede acı, nadir de olsa boğaz ağrısı ve gözlerde kızarma meydana gelir. Erkekler de belirtiler daha belirgin olmaktadır. Fakat bazı kişilerde belirtiler oldukça hafif olur. Erkeklerde bel soğukluğunun belirtileri; penisten başlangıçta temiz fakat sonra sarı, kremsi ve bazen kanlı akıntı gelmesi, idrar esnasında acı ve sık idrar yapma, anal kaşıntı, rahatsızlık, kanama veya akıntı, nadir de olsa boğaz ağrısı ve gözde kızarma meydana gelir.

Bel Soğukluğunun Komplikasyonları Nelerdir?

Hastalığın komplikasyonları olmadan önce tedavi edildiği zaman uzun vadeli sorunlara yol açmaz. Tedavi edilmez ise ciddi komplikasyonlara sebep olabilir. Kadınlarda tedavi edilmeyen bel soğukluğu, pelvik inflamatuar hastalığı, bartholin kisti, dış gebelik, kısırlık, kronik pelvik ağrı, yumurtalıklarda veya yumurtalıkların yakınlarında çıban, fitz hugh sendromuna yol açabilir.

Hamile Kadınlarda Bel Soğukluğunun Komplikasyonları Nelerdir?

Hamileler de bel soğukluğunun tedavi edilmemesi sonucu bazı komplikasyonlar görülebilir. Bunlar; düşük riski, erken doğum, prematüre membran rüptürü, prematüre doğum ve rahim yolunda enfeksiyondur.

Yeni Doğan Bebeklerde Görülen Komplikasyonlar Nelerdir?

Bel soğukluğu, doğum esnasında anneden bebeğe bulaşabilir. Yeni doğanlarda hastalığın tedavi edilmemesi bazı komplikasyonlara sebep olur. Bu komplikasyonlar; konjuktivit, kan dolaşımı enfeksiyonu, artirit, sklap enfeksiyonları, beyin ve omuriliği çevreleyen sıvı ve dokularda enfeksiyon oluşmasıdır.

Erkeklerde Bel Soğukluğunun Komplikasyonları Nelerdir?

Erkeklerde bel soğukluğunun tedavi edilmemesi sonucu bazı komplikasyonlar meydana gelir. Bunlar; testislerin arkalarında bulunan ve spermi toplayan uzun ve sarmal tüp olan epididimisin enfeksiyon kapması ve prostat bezi inflamasyonudur. Bel Soğukluğunun Riskini Arttıran

Faktörler Nelerdir?

Birden fazla kişi ile cinsel ilişki, yüksek risk taşıyan kişiler ile cinsel ilişki ve kondom kullanılmadan cinsel ilişkiye girilmesidir.

Bel Soğukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Başlangıç Tedavisi; antibiyotikler ile yapılmaktadır. Pozitif bel soğukluğu(gonore) testi çıkan kişiler, son 60 günün içinde hastalığın teşhisi konulmuş olan kişi ile cinsel ilişki kuranlar, doğum esnasında hastalığı bulunan kadınların bebeklerin tedavi olması gerekmektedir. Tedavi boyunca antibiyotiklerin tam olarak uygun dozda alınması oldukça önem taşır. Dozun alınmaması ya da istenilen miktardan eksik alınması tedavinin başarısız olmasına yol açar. Tedavi sonlanıncaya kadar, cinsel ilişkiye girilmemelidir. Tedavi de tek antibiyotik uygulanıyor ise, cinsel ilişkiden önce dozun ardından en az 7 gün boyunca beklenmelidir.

Tedaviye rağmen belirtilerin ortadan kalkmamış olması yeniden enfeksiyon kapıldığının ya da tedavinin başarısız olduğunun bir göstergesidir. Hastalığın bakterisinin bazı türleri kinolon, penisilin, tetrasiklin gibi bazı antibiyotiklere dirençli olabilmektedir. Bakteri antibiyotiklere dirençli ise tedavi başarısız olmaktadır. Tedaviye rağmen hastada iyileşme görülmez ise bakterinin antibiyotiğe dirençli olup olmadığını öğrenmek için kültür ile test yapılır. Bakteri dirençli ise antibiyotik değiştirilir. Başarısız olan tedaviler de tanı yeniden değerlendirilmelidir.

Bel Soğukluğundan Korunma Yolları Nelerdir?

Bel Soğukluğundan Korunma Yolları
Bel Soğukluğundan Korunma Yolları

Bel soğukluğundan korunmak için tek eşlilik oldukça önemlidir. Hayat kadınlarında ya da birden fazla kişi ile beraber olan kişiler de bel soğukluğunun görülme olasılığı oldukça fazladır. Bir diğer korunma yöntemi de ilişki esnasında korunmaktır. Prezervatif yani kondom kullanmak büyük oran da korunma sağlamaktadır. Prezervatifler bir kere kullanılmalı, kullanıldıktan sonra çöpe atılmalıdır. Fakat bu yöntem de yüzde yüz koruma sağlamamaktadır. Bel soğukluğunun erken tanısı hastalığın başka kişilere bulaşmaması için oldukça önemlidir. Hastalığa yakalanan kişiler tamamen hastalıktan kurtuluncaya kadar cinsel ilişkiye girmemelidir.

Bel Soğukluğu(Gonore) Kısırlığa Sebep Olur Mu?

Cinsel yol ile bulaşabilen bel soğukluğu, erken tanı konmaz ve kişi tedavi edilmez ise önemli derecede sağlık problemlerine yol açar. Erkekler de korunmasız cinsel temastan 2 ila 6 gün sonra, aniden ortaya çıkan sarı yeşilimsi akıntı ve idrar sırasında yanma ile kendini göstermektedir. Bel soğukluğunun en belirgin göstergesi akıntının rengidir. Hasta kişiler tedavi edilmediği zaman meni yollarında iltihaplanma, testislerinde şişlik ve bunların en sonunda da kısırlık olabilir. Yani bel soğukluğu, tedavi edilmediği zamanlar da hem kadınlar da hem de erkekler de kısırlığa yol açabilir. Bu sebep ile hastalık belirtileri görüldüğü an hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Bel Soğuklu ile İlgili Video

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın