BASUR (HEMOROİD) NEDİR, NASIL GEÇER, BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YOLLARI NELERDİR?

Basur Nedir
Basur Nedir

Basur, makat bölgesinde bulunmakta olan toplardamarların şişerek genişlemesi ile oluşan ve beslenme ile kontrol altına alınabilen bir tür hastalık olarak bilinmektedir. Basur, ciddiye alınmadığı zaman ciddi sorunlara neden olabilir. Günümüzde oldukça yaygın görülen basurla ilgili yaşanılan anormal durumlar da hemen doktora başvuru yapmak gerekir. Basurla ilgili detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Basur Nedir?

Hemoroid Nedir
Hemoroid Nedir

Hemoroid olarak da bilinmekte olan basur, bir tür makat hastalığıdır. Basurlar, makatın iç ve dış kısımlarında oluşabilir. Şiddetli ıkınmaya bağlı olarak o bölge de doku gevşemesi meydana gelir. Zamanla da o bölgede sarkan memeler oluşur. Dışarıdan bakıldığı zaman görülen dış hemoroid, makatın içinde yer alan ve sadece anoskop ile görülebilen hemoroidler ise iç hemoroid olarak isimlendirilir. Basura neden olan faktörlerden en önemlisi uzun süren tuvalet alışkanlığıdır. Özellikle çok fazla baharatlı besinler tüketip, kabızlık yaşayan kişilerin tuvalet ihtiyaçları oldukça uzun sürer. Bu süreçte uzun ıkınmalar olur. Aslında yapılmaması gereken ıkınma, makatta yer alan toplardamarların bağ dokularında gevşemelerine yol açmaktadır.

Basur Nasıl Anlaşılır?

İç hemoroid belirtileri, hastanın dışkılaması sırasında kanama ile ortaya çıkar. Ayrıca toplardamar genişlemesine bağlı olarak anüs de meme oluşumu da görülebilir. İlk olarak kanama şeklinde belirti veren basur önlem alınıp, tedavi edilmediği zaman, sürekli olarak ilerleme yaşar. Böylece şikayetler daha belirgin bir hale gelerek anüsün iç kısmında şişlik gibi meme oluşur. Ayrıca anüs çevresinde şişlik, ağrı, kaşıntı ve ıslaklık görüldüğü durumlarda da basurdan şüphelenilir. Dış hemoroid belirtilerinde ise, anüs çevresinde şişlik meydana gelir.

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir
Basura Ne İyi Gelir

Basuru olan kişiler, beslenme programlarında lifli gıdalara ağırlık vermelidir. Lif kaynaklı gıdalar basurdan korunmak için oldukça başarılı olan bir gıdadır. Kişiler sigara ve stresten uzak durmalıdır. Şeftali hazmı kolaylaştırdığı gibi idrar yollarını da temizleyen bir meyvedir. Basurun sonucunda oluşan memelerin vermiş olduğu rahatsızlığı azaltma özelliği de bulunmaktadır. Sabahları aç karnına papatya çayı içilebilir. Papatya çayı da basura iyi gelmektedir. Pırasa da kabızlığı giderdiği için, basurun düşmanıdır. Yoğurt ve kefir, bağırsaklarda bulunmakta olan ve gıdaların sindirimi esnasında kullanılan iyi bakterilere destek olduğundan dolayı basuru olanlara önerilen yiyeceklerin başında gelir.

Keçiboynuzu da devamlı olarak yendiği zaman basura ve basurun neden olduğu ağrılara iyi gelir. Basurun belirtilerinden ve oluşumundan korunmak için kişiler bol miktarda su tüketmeye özen göstermelidir. Su dışında sindirimi kolaylaştırabilen bitkisel çaylar, lifli sebze ve meyve suları da tüketilebilir. Bol vitaminli bir bitki olan kuşburnu da kurtları düşürerek bağırsakları yumuşatır. Basura da çok iyi gelir. Ilık suya oturarak da kasların rahatlaması sağlanır. Böylece basurun sebep olduğu ağrıda da azalma meydana gelir.

Basur Nasıl Geçer?

Basurun sebep olduğu ağrıyı geçirmek için bitkisel tedaviler uygulanabilir. Basur, hastalığın aşaması ve hastaların durumuna bağlı olarak tedavi yöntemleri uygulanır. Suyun içine karanfil çayı konularak da ağrının hafiflemesi sağlanır. Basurun ağrısını azaltmak için kullanılan bir yöntem de sıcak tuğlaya oturmaktır. Böylece kişi biraz da olsun rahatlamış olur. Basur, şiş ise sülük yapıştırılabilir. Basura yapıştırılan sülük içi pis kan dolu olan memedeki kanı emer ve rahatlama sağlar. Kişiler tuvalet sonrasında makat bölgesini tahriş etmeden bol su ile yıkamalıdır. Gerekli hijyen sağlanmalıdır.

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basur Tedavisi
Basur Tedavisi

Basuru olan kişilere tedavi başlamadan önce iç ve dış basurdan hangisinin olduğunu bilmek gerekmektedir. Çünkü hastalığın evresi ve hastanın şikayetlerine göre tedaviye geçilir. Cerrahi müdahale yapılmadan önce hastaya tıbbi tedavi uygulanır. Hastanın kullanacağı bazı ilaçlar sayesinde basurun belirtileri ortadan kalkabilir. Hastanın düzenli şekilde tuvalete gitmesi de basurun tedavisi için önemli bir adımdır. Hasta, tuvalette uzun süre boyunca kalmamalıdır. Zorlama ve ıkınma yapmamalıdır. Basuru olan kişiler posalı yiyecek ve içecekleri tercih etmelidir. Basuru olan kişiler günde 10 dakika kadar ılık bir suda oturmalıdır. Böylece şikayetleri de azalır. Fakat sıcak su sonrasında hasta makat bölgesini nemli bırakmamalı, temiz bir bez ile kurutmalıdır.

Yapılan tedavinin sonunda makat el ile gelen erik büyüklüğünde olan şişliklerden 4 ila 7 hafta içinde kurtulur. Basuru olan hastalara krem pomad uygulaması yapılmaktadır. Yapılan uygulamalar doktorun muayene etmesinden sonra uygun pomad uygulaması önerir. Doktor önerisi olmadan kesinlikle krem kullanılmamalıdır. Basurun olduğu bölge de damarların kan akımını denetleyen ve aşırı derece de şişmesini engelleyen ve en kısa sürede eski halini almasını sağlayan birçok ilaç vardır. Flebotropik ilaç da bunlardan bir tanesidir. Bu ilaçlar mutlaka doktor denetimi altında kullanılmalıdır.

Basurun Dereceleri Nelerdir?

Basurun dereceleri şu şekilde sıralanabilir;

1. Derece; Henüz başlangıç aşamasındadır. Çok belirgin olan şikayetler yoktur. Dışkılama sırasında kanama olabilir. 1. derecedeki basurlar hasta tarafından göz veya parmak ile hissedilmez. Proktoloji konusunda uzman bir genel cerrah tarafından yapılacak olan anoskop muayenesi ile teşhis konulabilir.

2. Derece; birinci derece de çok fazla şikayet olmamasından dolayı, bazı basurlar farkedilmeyebilir. Farkedilmeyen ya da ciddiye alınmayan basurlar ikinci dereceye ulaşır. 2. derecede meme oldukça belirgin ve hissedilir bir hale gelir. Dışkılama esnasında dışarı çıkar. Kişi tuvalet ihtiyacını bitirdikten sonra ayağa kalktığı zaman içeri girer.

3. Derece; Bu tip memeler dışkılama sırasında dışarı çıkmakta, ancak ikinci derecede olduğu gibi kişi ayağa kalktığı zaman içeri girmemektedir. Kişi tarafından el ile içeri itilmesi mümkün olur. İçeri sokulmadığı zaman makat kaslarının arasında sıkışır. Böylece hemoroid boğulması meydana gelir. Bu olay sonunda hasta çok fazla ağrı çeker.

4. Derece; Basurun en ileri aşamaya gelmiş halidir. Bu tipte ki basurun memeleri el ile içeri sokulamaz. Sürekli dışarıda kalır. 3. derecedeki gibi makat kaslarının arasına sıkışmış olan meme tromoze hemoroid (basurun boğulması) durumuna sebep olduğundan dolayı ağrı meydana gelir.

Basurun Memesi Patlatılır Mı?

Basurun memesinin kesinlikle patlatılmaması gerekir. Meme, toplardamarların gevşekliği sebebi ile meydana gelmiş olan sarkmalardır. Memenin patlatılmasına yönelik yapılan herhangi bir şey toplardamarın da patlamasına neden olur. Böylece kanama meydana gelir. Kanama da kişinin enfeksiyon kapmasına sebep olur. Bunun sonucunda daha ciddi hastalıklar meydana gelebilir. Bu sebep ile basur memesi patlatılmamalı, bu konu ile ilgili hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın