BASKETBOL NEDİR, NASIL OYNANIR, OYUN KURALLARI NELERDİR?

Basketbol Nedir, Nasıl Oynanır - Kuralları
Basketbol Nedir, Nasıl Oynanır - Kuralları

Son zamanlarda popülerliği artmış olan basketbol, beşer kişilik takımların oynadığı bir spor dalıdır. Spor dalı top ve el ile oynanmaktadır. Basketbol, oynayan bir kişinin asla vazgeçemeyeceği bir spor dalı olmaktadır. Basketbolun oyunun nasıl oynandığı ve kurallarının neler olduğu gibi tüm detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. 

Basketbol Nedir?

Basketbol Nedir
Basketbol Nedir

Basketbol, beş kişilik bir takım şeklinde topla ve el ile oynanmakta olan bir spor dalıdır. Basketbol da, bir çemberden topun geçirilmesi gerekmektedir. Dünya da bir popülaritesi olan spor dalı, dünyada ilk kez James Naismith tarafından 1891 de oynanmaya başlamıştır. Basketbol, 2 takımın karşılaşması ile oynanmaktadır. Her takım da beş oyuncu olur. Basketbol maçların da belirlenmiş olan süre sonunda karşı takımdan daha fazla sayı alan takım kazanmış olur. Basketbol maçları, hakem, teknik komiser ve masa görevlileri ile kontrol edilir. 

Basketbol Sahasının Kuralları Nelerdir?

Basketbol Sahasının Kuralları
Basketbol Sahasının Kuralları

Basketbolun oynanacağı sahanın belirlenmiş olan sınır çizgileri bulunmalıdır. Aynı zamanda engellerden uzak, sert yüzeyi olan düz bir zeminde olması son derece önemlidir. Sahada bulunan serbest atış dairesi ile orta saha dairesi çizgisinin içerisinden ölçüldüğü zaman 1.80 metre çapı olmalıdır. Sahanın serbest atış çizgisi ise dip çizgiden 5.80 metre uzakta olmalıdır. Basketbol saha, potasının çember kısmının merkezde bulunmakta olan iz düşümünden 1.25 metre çapında çizilmiş olan bir yarım daire alanı olmalıdır. Sahadaki 3 sayı çizgisi, potanın çember kısmının iz düşümünden 6.75 metre çapında bulunan çizgilere yarım dairedir. Sahadaki serbest atış çizgisinden dip çizgiye kadar olan çizgi 5.80 metre boyunda ve 2.45 metre eninde olması gerekir. 

Basketbol Takımı Nasıl Olmalıdır?

Basketbol Takımı Nasıl Olmalı
Basketbol Takımı Nasıl Olmalı

Bir takım, kaptanı dahil olmak üzere 12 oyuncudan, antrenörden, antrenör yardımcısından, tercümandan, fizyoterapistten, istatistikçiden, menajer ve doktordan oluşur. Basketbol maçlarında her zaman 5 tane oyuncu yer almalıdır. Yedek basketbol oyuncuları ile beraber yapılacak olan değişikliklerin hepsi kurallar çerçevesinde yapılmaktadır. Oyuncu değişikliği hakemin çağırması ile oyun durduğu zaman ve maçın devre aralarında yapılmaktadır. Basketbol maçlarında oynanmakta olan oyuncuların formalarında 4 den 15 e kadar numaralar kullanılır. Basketbol maçlarında, elde, bilekte, bacakta veya dirsekte herhangi bir takı, aksesuar vb. kullanılamaz. Ayrıca tırnaklarında maçlarda kesilmiş olması gerekmektedir. 

Basketbol Oyun Kuralları Nelerdir?

Basketbol Oyun Kuralları
Basketbol Oyun Kuralları

Basketbol maçlarının tümü hakemle yönetilmektedir. Her devre sonrasında saha değişimi yapılmaktadır. Misafir olan takım saha seçme hakkına sahip olmaktadır. Basketbol maçında, orta saha da yer almakta olan çizgiden, takımlardan birer oyuncunun arasında yapılan hava atışı ile başlamaktadır. Hava atışını yapmakta olan oyuncular, takım arkadaşlarına top verme çabasıyla oyuna başlamaktadır. Basketbol maçları 10 dakikalık olan toplam 4 adet periyottan oluşur. Maçın beraber kalma durumlarında ise maç uzatmalara gitmektedir. Takımların iki tanesi ilk üç periyotta ve uzama periyotlarında 2 dakikalık bir tane, dördüncü de ise 2 dakikalık iki tane mola verilmektedir. İkinci ve üçüncü periyotların aralarında 15 dakika sürmekte olan devre arası vardır. Hücum eden takım 24 saniye de hücumu tamamlamalı ve 8 sn de kendine ait sahayı terk etmelidir. Aksi hallerde topun kullanım hakkı karşı takıma geçmektedir.

Takımların her ikisi de 5 er kişiden oluşur. Takımlar sınırsız şekilde oyuncu değiştirme hakkına sahiptir. Oyundan çıkmış olan oyuncular faul ile ilgili olan hakları tamamlamış ise, tekrardan oyuna girme hakkı vardır. Beş tane olan oyuncuların 2 tanesi forward, 2 tanesi quard, 1 tanesi de post olarak oyun da yer almaktadır. Oyunda bulunmakta olan oyuncuların top ile şut atma, pas atma ve top sürme hakları bulunmaktadır. Oyuncular top sürme sırasında topu eline alarak, durma hakkına sahip değildir. Elinde bulunmakta olan topu istediği kişiye ve istediği yöne doğru şut denilen atış ile atılmalıdır. Basketbol maçlarını 1 başhakem ve 1 yardımcı hakem yönetmektedir. Basketbol maçlarında 54 tane faul alan oyuncu oyun dışı edilmektedir. Oyuncunun aynı maçta tekrardan oyuna girme hakkı bulunmamaktadır. Oyuncuların yapmış oldukları faullerin toplamı takımın faul toplamını etkilemektedir. Toplam 4 tane faul yapan takımın karşısında yer almakta olan takım serbest atış hakkı kazanır. 

Hakemlerin düdüğünün çalmasından veya sayı atışlarından sonra oyun durmaktadır. Sayıyı kaybeden takımın potasının arkasında olan çizginin arka kısmından topun oyuna girmesiyle oyun tekrardan başlamış olur. Oyun da var olan durumlar da hakemin belirlemiş olduğu yerlerden de top oyuna sokulmaktadır. Top, çemberden veya potadan döner ise ve hakem oyunu durdurmaz ise oyun olduğu yerden devam etmektedir. Ayrıca, oyuncular saha da bulunmakta olan çizgilerin dışı ile temas halinde olmadığı sürece, top çizgilerin dışına çıkmadıkça, basketbol topu belirlenen saha çizgilerinin dışına çıkar ise ve oyuncular topu sahaya çevirebilir ise maç devam eder. 3 sayı çizgisinin gerisinden yapılan ve başarılı olan sayılar üç sayı, üç sayı çizgisinin içinden yapılan ve başarılı olunan sayılar da 2 sayı olarak yazılmaktadır.

Kuralların ihlalinden kazanılan serbest atışlardan kazanılan sayılar da 1 sayı olarak yazılmaktadır. Faul yapılmış olan durumlarda ve bireysel anlamda yapılan kural ihlalinde oyuncular ceza alır. Kural ihlali olan durumlar; 3 saniyeden fazla pota da kalma, topun çizginin dışından çıkması ve hatalı yürümedir. Böyle durumlarda topun kullanım hakkı karşı takıma geçmektedir. Yapılan bireysel fauller ise; tutma, vurma, çekme ve itişmedir. Böyle durumlarda oyuncular faul cezası almaktadır. Ayrıca, yapıldığı yere göre de karşı takım topu yan taraftan sokar ya da serbest atış hakkı kazanır. Faul yapıldığın da, yere ve nasıl yapıldığına bağlı olarak, serbest atış hakkının ne kadar olduğu değişiklik gösterebilir.

Basketbol Nedir ile İlgili Video

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın