BAHARAT YOLU NEDİR, HARİTASI

Baharat Yolu Nedir
Baharat Yolu Nedir

Baharat Yolu eski çağlarda kullanılmış olan oldukça büyük öneme sahip olan bir ticaret yoludur. Baharat Yolu Avrupa ülkelerinin Uzak Doğu da yetiştirilen ve çokça tüketilmekte olan baharatları tanıması ile birlikte bu baharatları ülkelerine getirmek istemeleri sonucunda geliştirilmiş bir ticaret yoludur. Aynı zamanda Uzak Doğu ülkeleri de ellerinde fazlası ile bulunan baharatların ticaretini yaparak kazanç sağlamak ve ihtiyaçları olan farklı ürünleri ülkelerine getirmek istemektedirler. Bu ticaret için güzergah ve yol arayışı sonucunda Hindistan’dan İran, Suriye ve İskenderiye ye ulaşan ticaret yolu günümüz Türkiye toprakları üzerinden Karadeniz e ve buradan da Avrupa ülkelerine ulaşmaktadır. Baharat Yolu hakkındaki tüm bilgilere yazımızda ulaşabileceksiniz.

Tarihi Baharat Yolu Nedir?

Baharat yolu nedir? Baharat Yolu eski çağlarda uzak doğu ve Avrupa arasında geliştirilmiş olan ve de büyük bir öneme sahip olan en büyük iki ticaret yolundan birisidir. Uzak Doğu ve Orta Doğu da bütün zenginliği ile bulunan baharat çeşitlerinin Avrupa ya taşınması ve burada yaşayan kişilerinde sofrasında yer alması gerekiyordu. Ancak uzun ve meşakkatli bir yolculuktan sonra Avrupa’ya ulaşan baharat çeşitleri sadece soylu ve zengin olan kişilerin sofralarında yer edinebiliyordu. Hindistan’dan yola çıkan baharat çeşitleri uzun bir yolculuk sonrasında Avrupa ülkelerine ulaştırılabiliyordu. Baharat ticaretinde kullanılan bu yol güzergahına Baharat Yolu denilmektedir.

Tarihi Baharat Yolu’nun Güzergahı Neresidir?

Baharat Yolu Haritası
Baharat Yolu Haritası

Baharat Yolu oldukça büyük bir öneme sahip olduğu ve önemli bir ticaret ağını oluşturduğu için de, içinden geçtiği ülkelere büyük katkı sağlamış ve bu ülkelerin önem derecesini de arttırmıştır. Çin ve Hindistan da yetişen ve çoğunlukla tüketilen baharatı artık Avrupa da tanımış ve tatmıştır. Baharatın bu şekilde Avrupa da tanınması ile Avrupa ya en kısa yoldan baharat ticareti yapılması gerektiği için bu iki bölge arasında önemli ve oldukça büyük bir Baharat Yolu oluşturulmuş ve kullanılmıştır. Hindistan’dan çıkan baharatlar öncelikle İran’dan geçmektedir. İran’dan geçen baharatlar İran Körfezinden Irak’a ve Irak üzerinden Suriye Limanlarına kadar ulaşmaktadır.

Suriye Limanlarından Kızıldeniz üzerinden deniz yolu aracılığı ile Süveyş ve Akabe’ye ulaştıktan sonra tekrar kara yolu ile İskenderiye’ ye ulaşmaktadır. Sonrasında Türkiye de ilerleyen Baharat Yolu güzergahı Karadeniz sahillerine ulaşmaktadır. Karadeniz den deniz yolu ile baharatların Avrupa ülkelerine geçişi yapılmaktadır. Türkiye de doğu ve batı arasında oldukça nemli ve kritik bir konuma sahip olduğu için tarihi Baharat Yolu için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Baharat Yolu haritası içinde de ne kadar önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir.

Tarihi Baharat Yolu’nun Önemi Nedir?

Dünyanın belirli bir bölgesinde yetişen ya da üretilen ürünlerin bir şekilde dünyanın diğer bölgelerine de ulaştırılarak kullanılması ve ihtiyaçları karşılaması gerekiyordu. Bunun için ticareti geliştirmek ve bu ulaştırma görevinin daha kolay yapılası için arayışlar sürmekteydi. Ticaret hem ürünlere sahip olmayan ülkelerin bu ürün ve besinleri tanıyıp kullanması hem de üreten ve yetiştiren ülkelerinde elinde fazla olan bu ürünleri vererek kendilerinde olmayan ürünleri alabilmesi için etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ticaretin konusu olan ürün çeşitliliği ve ticaret yolları çeşitleri çağlara ve bu çağlarda yaşayan toplumlara göre değişim, gelişim ve farklılaşma göstermektedir. Eski çağlar düşünüldüğünde ise ulaşımın kısıtlı olması ve ticaretin genellikle yiyecek giyecek üzerine yapıldığı görülüyor.

Baharat Yolu da eski çağda kullanılan ve önem kazanmış olan bir ticaret yoludur. Uzak Doğu bölgesinde sıklıkla kullanılan ve fazlasıyla yetiştirilen baharat çeşitlerinin bu dönemde Avrupa’ya da ulaştırılması gerekiyordu. Baharatı yeni tanıyan Avrupa ülkeleri için de bu ticaret ürünü oldukça büyük önem taşımaktadır. Bunun üzerine yıllar sonrada adından bahsettirecek olan ve birçok ülkeyi birbirine bağlayan Baharat Yolu ticaret ağı oluşturulmuştur. Baharat Yolu da dünya üzerinde oldukça etkili bir ulaşım ağı olmuş ve dünya ülkelerinin birbirinden haberdar olmasında oldukça büyük rol oynayan tarihi ticaret yollarından birisi olmuştur.

Baharat Yolu Osmanlı İçin Neden Önemliydi?

Hindistan’dan çıkan baharat ve de birçok ürünün ticaretinin yapılmasına olanak sağlayan bir ticaret yolu olan Baharat Yolu Osmanlı topraklarının büyük bir kısmından geçtiği için büyük önem arz ediyordu. Tüm ülkeler gibi Osmanlı da hem askeri, hem ekonomik hem de toprak bütünlüğü ile gücünü arttırmak istemektedir. Doğu ve Avrupa arasında ticaretin yapıldığı bu büyük ticaret yolunun Osmanlı topraklarından geçiyor olması da büyük bir güç ve kazanç sağlamaktaydı. Ticaret yollarının güvenliğinin sağlanması ile de tüccarların alış veriş yapması ile geçtikleri güzergahlarda önemli ölçüde kazanç sağladığı düşünüldüğünde de Baharat Yolu Osmanlı devleti için oldukça önemli bir yere sahip olmaktaydı.

Ticaret kervanlarının konakladıkları her pazarda kazanç, mal ve para bırakması kadar, konaklamış oldukları han, kervansaraylarda da önemli kazanç imkanları sunmuşlardır. Ekonomik güçlülüğün artması noktasında ve yeni ürünlerin tanınması ve kullanılması noktasında Baharat Yolu Osmanlı için önemli bir yere sahip olmuştur.

Baharat Yolu Her Zaman Değerini Korudu Mu?

Dünya ticaretine büyük katkı sağlamış olan en büyük ticaret yolundan birisi olan Baharat Yolu da çeşitli gelişmeler sonucu ilk dönemlerdeki değerini koruyamamıştır. Coğrafi keşifler ile birlikte yeni yerler ve yeni daha karlı olacak ticaret rotaları arayışı ile çalışmaların başlanmış olması Baharat yolunun önemini tehlikeye atmıştır. 1498 de Ümit Burnu’ nun keşfedilmesi ile birlikte Baharat Yolu’nun başlangıcı olan Hindistan’a yeni bir yoldan ulaşım sağlama imkanı keşfedilmiş oldu. Bu gelişmeler sonucunda daha kısa olan yollar tercih edildi ve artık alternatifi olan Baharat Yolu eski önemini de kaybetti. Böylece Baharat Yolu dünya ticaretine büyük katkı sağlamış ve en büyük ticaret yollarından birisi olarak tarihte yerini almıştır.

Baharat Yolu ile İlgili Video

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın