AYVA REÇELİ NASIL YAPILIR?

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır
Ayva Reçeli Nasıl Yapılır

Ayva reçeli besin değeri oldukça yüksektir. İnsanlar kahvaltılarda veya atıştırma öğünlerinde ayva reçeli tercih edebiliyor. Ayva yapımı oldukça basittir ve herkes tarafından kolaylıkla yapılabilir. İçerisinde A vitamini, B vitamini, riboflavin, folat, kalsiyum, potasyum, fosfar ve magnezyum gibi değerli minaraller bulunuyor. Ayva reçeli yapımı oldukça basittir ve herkes kolaylıkla yapabilir. Peki, ayva reçeli nasıl yapılır?

Ayva Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

  • 3 adet taze ayva
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 300 gram su
  • 3 adet karanfil
  • 4 adet ayva çekirdeği
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Ayva Reçeli Hazırlanışı

Ayva Reçeli
Ayva Reçeli

Ayva reçeli tarifi hazırlanırken ilk olarak ayvaların kabukları soyulur ve ayvalar ikiye ayrılıp çekirdekleri saklanır. Ayvalar temizlenip çekirdekleri çıkarıldıktan sonra küp küp veya dilim dilim doğranır. Dilimlenen ayvalar tencerenin içine alınır ve tencereye şeker dökülüyor. Daha sonra tencerenin içine 300 gram su dökülür. Ardından tencerenin içine ayva çekirdekleri ve karanfil de ilave edilerek kaynatılmaya bırakılır. Ortalama olarak bir buçuk saat pişirilen ayva reçelinde ayvalar yumuşayınca ve şerbet rengine gelince şerbetin üzerine limon suyu eklenir ve tencere ocaktan alınarak dinlendirilmeye bırakılır. Ayva reçeli pişirilip dinlendirildikten sonra hava almayacak şekilde ılık olarak kavanozun içine konularak saklanır.

Ayva Reçeli Yapılırken Püf Noktaları

Değerli bir vitamin deposu olan ayva reçeli yapılırken tarifteki ölçülere tam olarak uyulmalı, ılık olarak kavanoza doldurulan reçelin hava almaması sağlanmalı, kavanozlar kapağı alt tarafa gelecek şekilde saklanmalı ve reçel soğuk olarak kahvaltılarda yerini alabilir.

Ayva Reçeli Pişirme Önerileri

Vitamin deposu olan ayva reçellerinin yapım aşamasında aşırı ateşte kaynatılarak reçel içindeki vitaminlerin öldürülmemesi için ayva reçeli malzemeleri kabın içinde kısık ateşte pişirilmelidir. Bu yüzden ayva reçeli malzemeleri tencerede kısık ateşte pişirilmelidir.

Ayva Reçeli Nasıl Yapılır ile İlgili Video

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın