ARTEMİS TAPINAĞI NEREDE, KALINTILARI HAKKINDA BİLGİ

Artemis Tapınağı Nerede
Artemis Tapınağı Nerede

Artemis Tapınağı, Anadolu’nun ana tanrıçası olarak kabul edilen Kibele (Kybele)’nin bakire kız kardeşidir. Günümüzde bu tapınak antik Yunan medeniyetinden günümüze kalan Efes uygarlığının bir zamanlar toprağı olan İzmir-Selçuk’ta bulunmaktadır. Artemis Tapınağı’nın taşımış olduğu önem ana tanrıçanın bereket sembolünü taşıması ve bu nedenle Anadolu’yu bir baştan bir başa tüm kıtlıklardan, felaketlerden kurtardığına inanılmasıdır. Kibele’ye Artemis tam da bu tapınağın bulunduğu alanda yardım ettiğinden dolayı adına dev bir tapınak inşa edilmiştir.

Tapınağın Yapımına Ne Zaman Başlandı?

Artemiz Tapınağı Ne zaman Yapıldı
Artemiz Tapınağı Ne zaman Yapıldı

Tapınak MÖ 550 yıllarında inşa edilmiştir. Tapınağın inşa çalışmalarını Lidya kralı Kroisos başlatmıştır. Özellikle Lidyalılar zamanında Efes medeniyetinden kalma bu görkemli mitolojik tanrıçanın Anadolu’ya ablasıyla beraber bereket getirdiği, Anadolu’yu kıtlıktan kurtardığı ve Lidyalılara parayı bulmayı bahşettiği için özenle tasarlanmıştır. Günümüzde de halen tüm görkemiyle korunmakta ve restorasyon çalışmalarıyla özüne zarar verilmeksizin tüm yenileme çalışmalarına girişilmektedir. Bu yönleriyle de tamamen görkemli bir antik tapınak olma özelliğini korumaktadır.

Tapınağın Toplam Kaç Sütunu Var?

Artemiz Tapınağında Kaç Sütun var
Artemiz Tapınağında Kaç Sütun var

Artemis Tapınağı o kadar ihtişamlı bir eserdir ki dünyanın yedi harikaları arasında da bir zamanlar yer alarak şu an UNESCO tarafından da korunmaktadır. Artemis tapınağı İyon sütun başlığında tasarlanan ve uzunlukları 17 metre olan toplam 127 sütundan oluşmaktadır. Bu sütunların sütun başlıkları İyon sütun başlığı düzeninde tasarlanmıştır. İyon sütun başlığı aşağıya doğru incelen yivlerden oluşan bir sütun başlığıdır. Bütün bu ihtişamlı yapısıyla dikkat çeken tapınak, gerçekten de antik medeniyetten günümüze kadar tüm özgün haliyle ulaşmış son derece kültürel miras arasında yer alması bakımından dikkatleri üzerine çekmektedir. Bütün bu yönleriyle düşünüldüğü zaman tamamen sıra dışı bir görkemle ustalıkla inşa edildiği bir kere daha hayret vericidir.

Artemis Tapınağı Kaç Metre Uzunluğunda İnşa Edildi?

Artemiz Tapınağını Kaç Metre Uzunluğunda
Artemiz Tapınağını Kaç Metre Uzunluğunda

Artemis Tapınağı’nın sütun sayısı ve sütunlarının uzunlukları üzerinde durulduktan sonra tapınağın kendi uzunluğu hakkında da bilgi vermek gerekmektedir. Tapınak abidevi bir görünüme kavuşturulmak istenmiş ve tam 115 m uzunluğunda inşa edilmiştir. İzmir-Selçuk güzergahına yolu düşenlerin tüm açıdan rahatlıkla görebileceği bu dev eser, gerçekten de günümüze kadar uzanmış sanat tarihinin görkemli yapıları arasında gelmektedir. Bütün bu ihtişamlı görkemiyle yanı başımızda yer alan tapınağın nerede olduğuna dair tam bir netlikle bütün akılda kalan sorulara yönelik olarak cevaplandırılması mümkün olmaktadır.

Tapınak İçindeki Heykelleri Kim Yaptı?

Sanat tarihi bakımından tamamen esrarengiz mitolojik efsanelerle sırrını halen günümüzde de korumaya devam eden bu abidevi eser, tapınağın kendisi kadar içindeki günümüze kadar ulaşmış altın ve gümüş işçiliğine dayalı heykelleriyle de son derece abidevi örnekleri oluşturmaktadır. Eserin içindeki heykeli dönemin önemli heykeltıraş sanatçısı olarak Pheidias adlı bir heykeltıraş yapmıştır. Bu bakımdan söz konusu heykel sanatçısının yaptığı bu devasa boyuttaki heykeller kabartma motifiyle dikkat çeken birbirinden kutsal kahraman Amazon kadınlarının heykelleridir. Bilindiği üzere Anadolu’nun ilk kadın savaşçı askerleri olarak bilinen Amazon kadınları, bu tapınakta da tüm ihtişamı ve görkemiyle bir kere daha karşımızda durmaktadır. Amazon savaşçılarını sembolize eden söz konusu bu heykel taşıdığı tüm bu özellikleri düşünülerek tamamen sıra dışı tasarımlarıyla dikkat çeken üstün özellikleri bir arada tutmaktadır.

Artemis Tapınağının Gizemi

Artemiz Tapınağının Gizemi
Artemiz Tapınağının Gizemi

Artemis Tapınağı mitolojik tanrıçalar arasında yer alan efsane kült kahramanlardan birisidir. Çünkü bu tanrıça, ablasıyla beraber Anadolu’nun ay parçası gibi gökten yere kadar her yere ışıklar saçan bir toprak parçası olmasını sağlamışlardır. Sağlamış oldukları bu özellik dolayısıyla Artemis denildiği zaman günümüzde de akla bereket, bolluk gelmektedir. Bu antik efsanenin ziyaret edenlerine seslendiği birçok hitap cümleleri vardır. Anadolu’nun uygarlaşması ve parayı bularak tamamen uygar toplumlar arasına girmesinde katkısı bulunan Artemis ve ablası Kibele, Anadolu’nun eşsiz tanrıçalarından birisi olarak tamamen günümüzde de halen bu bolluğa katkıda bulunmaktadır. Zaten Selçuk Belediyesi tarafından özenle muhafaza altında tutulan bu abidevi tapınak hiçbir iklim koşulundan etkilenmeden korunaklı halde tutulmaktadır. Böyle bir gizem dolu heykelin Anadolu’yu bir baştan bir başa mamur etmesindeki tılsım günümüzde de halen birçok sanat tarihçisini ve birçok tarih akademisyenini hayrete düşürmeye devam etmektedir.

Artemis Tapınağının Sanatsal Önemi

Artemiz Tapınağının Sanatsal Önemi
Artemiz Tapınağının Sanatsal Önemi

Artemis Tapınağı’nın bir baştan bir başa taşımış olduğu tüm görkemli özellikleri sonrasında sanat tarihi açısından ve sanat dünyası bakımından taşımış olduğu önemi hakkında da bilgiler vermek gerekmektedir. Tapınakta tanrıça Artemis, çok göğüslü olarak tasarlanmıştır ve bu Anadolu’da kadınlara atfedilen doğurganlık özelliğidir. Bu bakımdan kadınlar o zamanlarda dahi kutsal kabul edilmekteydi. Yine tapınak üzerinde tamamen hakim bir duruşla tüm heybetiyle karşımıza çıkan Artemis’in çehresi rahatlıkla okunmaktadır.

Günümüze Kalan En Büyük Kalıntı Lidya Parası

Lidya Parası
Lidya Parası

Altın ve gümüşün bir arada kullanılarak bronzdan tasarlanmış olan bu devasa heykel kabartma sanatının en seçkin örneklerini yansıtmaktadır. Tanrıçanın bir elinde yine her zaman tuttuğu asası bulunmaktadır. Bu asasında da birbirine dolanmış halde yılanlar vardır. Tanrıçanın boynunda Lidya parası bulunmaktadır ve bu o dönemden günümüze ulaşmış olduğunun en büyük kalıntıları arasında yerini almaktadır. Bütün haliyle karşımıza çıkan bu heykelin taşımış olduğu tüm bu sanatsal önemiyle gerçekten de günümüzde dahi eşi benzeri yapılamayan eşsiz heykel sanatının ābidevī örneği olduğu göz önünde tutulmaktadır. Bu örnek bakımından dikkat çeken tüm noktaları dikkate alınarak tamamen ābidevī ölçütleriyle sıra dışı tasarımlara yer verilerek üstün meziyetler sunmaya devam eden oldukça gelişmiş sanatsal örnektir. Heykelin yılanlara dolanmış asayı neden tuttuğu halen günümüzde de merak konusudur. Belki de Anadolu’ya zamanla yağmaların ve işgallerin artacağına bir işaret ya da kendisinden sonraki Anadolu topraklarının düştüğü sarmaş dolaş hali betimliyordur, kim bilir…

Artemis Tapınağı ile İlgili Video

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın