ARABAYI İLK KİM BULDU, ARABANIN İCADI

Arabayı İlk Kim Buldu, Arabanın İcadı
Arabayı İlk Kim Buldu, Arabanın İcadı

Dünyada insanoğlunun yaşamını kolaylaştıran ve değiştiren pek çok teknolojik buluş gerçekleştirilmiştir. Ancak bu buluşların en önemlilerinden biri şüphesiz arabanın icadıdır. Arabanın icadı ile birlikte günler ve haftalar süren yolculukların süresi kısalmış, insan yaşamına hız katılmıştır. Yük taşımacılığında ise arabalar, hayvanların yaptığı işi yapmaya başlamıştır. 20-30 yıl öncesine kadar lüks tüketim olarak görülen arabalar, günümüzde ise ihtiyaç olarak tanımlanmaktadır. Hatta arabalar bir statüko göstergesi olarak ta kabul edilmektedir. Geçmişten bugüne kadar insan yaşamının her safhasında önemli yer tutan arabanın icadı konusunda merak edilen her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

İlk Arabayı Kim Buldu?

Arabanın İcadı
Arabanın İcadı

Ferdinand Verbiest 1670’ li yıllarda Çin’ de yaşayan bir misyonerdir. Dönemin imparatoruna getirdiği hediyeler arasında oyuncak bir araba bulunmaktadır. Bu oyuncak, insan yaşamını kolaylaştıran bir araba olmasa da, daha sonraki yıllarda icat edilecek olan ilk araba için tarihte karşılaşılan ilk fikir olması bakımından önemlidir. Günümüzde kullanılan arabaların atası sayılabilecek ilk araba ise; Nicolas Joseph Cugnot tarafından 1769 yılında Fransa’ da icat edilmiştir. Bu araba 3 tekerlekli ve buharla çalışan bir motor sayesinde hareket ediyordu. Arabanın üzerinde büyük bir kazan bulunmakta ve her 20 km de bir bu kazanın doldurulması şarttı. Saatte 5-6 km hız yapabilen bu arabanın hızı yaklaşık olarak insanın normal yürüme hızı kadardı. 1807 yılında İsviçre’ de François Isaac de Rivaz adlı tasarımcı hidrojen ile çalışan ve 6 metre uzunluğunda bir araba geliştirdi. İngiltere’ de 1865 yılında çıkartılan yasa ile bir arabanın 3 kişi tarafından idare edilmesi zorunlu hale getirildi. Bu kişilerden biri direksiyonu, biri buhar kazanını ve üçüncüsü ise elinde bir bayrak ile arabanın 50 metre ilerisinde trafiği kontrol etmek zorundaydı.

Benzinle Çalışan Araba Ne Zaman Bulundu?

1880 yılında arabaların bugünkü halini almaları için çok önemli iki buluş gerçekleşti; bunlardan ilki, içten yanmalı motorların keşfi, diğeri ise havalı lastiklerin bulunmasıdır. 1885 yılında Almanya’ da benzinle çalışan ilk araba Karl Benz tarafından üretildi. Benz’ in ürettiği araba 2 silindirli, 3 tekerlekli bir arabaydı. Ancak bu araba yolda kullanılmadı. Yolda kullanılan ilk araba ise; 1887 yılında, yine bir Alman olan Gottlieb Daimler tarafından geliştirildi. Daha sonra Amerikalı iki kardeş olan, Frank ve Charles Duryea atsız araba olarak adlandırdıkları arabayı Amerika’ da ürettiler. Aynı zamanda arabalara eklenen transmisyon milleri ve ekipmanlar daha güvenli ulaşım ve yol yapabilme kabiliyetini artırdı. 1900’ lü yılların başında ise Amerika ve Fransa’ da 4 silindirli arabalar üretilmeye başladı.

Arabaların Üretiminde Günümüz Teknolojisine Geçiş Nasıl Oldu?

Amerika’ da 1902 yılına gelindiğinde Ransom E. Olds, Oldsmobil ismiyle motorlu araçlar üretmeye başlamıştır. Bu firmanın ardından günümüzde de araba üretmeye devam eden Ford ve Cadillac markaları araba üretiminde kendilerini gösterdiler. Ford ayrıca ilk seri üretim yapan araba markası olma özelliğine de sahip olmuştur. Ford’ un üretimini yaptığı T serisi araba üretimden kaldırıldığı 1927 yılına kadar onbeş milyon satış rakamına ulaşmıştır. Araba tarihinde en çok kullanılan araba ise Wolkswagen’ in Beetle modeli olmuştur. Bu model, yirmi milyon satış rakamının üzerine çıkmayı başarmıştır.  Çelik ve alaşımlarının kullanılmaya başlanması;  arabaların günümüzdeki görünümlerine kavuşmalarına neden oldu. İlerleyen yıllarda arabalarda görünüm ve konforun yanı sıra artan hızlar nedeniyle, güvenlik önlemleri de önemli bir kriter haline gelmiştir. Japonya 1960’ lı yıllarda sektöre, ürettiği teknolojik üstünlüğe sahip arabalarla girmiştir. 1970’ li yıllarda görülen petrol kıtlığı, üreticileri daha tasarruflu arabalar üretmeye itmiştir. Son olarak günümüzde elektrikli arabaların üretilmesine başlanmıştır.

Türkiye’ de İlk Araba Ne Zaman Kullanıldı?

Türkiye’ de ilk araba, Osmanlı Devleti döneminde, 1895 yılında İstanbul Anadolu yakasındaki Fenerbahçe semtinde kullanılmıştır. Iraklı bir tüccar olan Züheyirzade Ahmet Bey tarafından kullanılan ilk araba; üzeri açık, kırmızı renkli ve N.S.U. firması tarafından üretilmişti. Saatte 20 km hız yapabilen bu arabaya o dönemde kendiliğinden hareket eden araba anlamına gelen “zatül hareke” ismi verilmiştir. Yine bu yıllarda Sultan 2. Abdülmecid’ e 2 adet araba gönderilmiş, fakat kendisi bu arabaları hiç kullanmamıştır. Arabaların Osmanlı’ da yaygınlaşması 1908 yılında Meşrutiyetin ilanından sonra gerçekleşmiştir.

Arabanın İcadı ile İlgili Video

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın