ANDIZ PEKMEZİ NEDİR? ANDIZ PEKMEZİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Andız Pekmezi Nedir
Andız Pekmezi Nedir

Şifalı bitkiler kategorisinde akla gelebilecek ilk ürünlerin başında andız pekmezi gelmektedir. Birçok tüketici tarafından ilk etapta sorulan andız pekmezi nedir sorusunun cevabı andız ağacında yer alır. Bu özel ağaç tıpkı andız pekmezinin üretimi gibi sadece Akdeniz bölgesinde yer alır ve bu coğrafi bölgeye özgüdür. Yetiştirme şartı olan yüksek rakımlı daha yüksek verimlilik açısından ele alınmaktadır. Bu nedenle kendine özgü yetiştirme koşulları bulunmaktadır. Andız pekmeziyle ilgili tüm detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Andız Pekmezinin Faydaları
Andız Pekmezinin Faydaları

Kanın vücuda zarar vermekte olan oksinlerden temizlemekte doğal bir iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Romatizma ve eklem sancılarında tamamen doğal bir ağrı kesici olması da andız pekmezi faydaları arasında gösterilmektedir. Tamamen enerji deposudur. Bu vasıtası ile fiziksel güce dayalı işlerde çalışan ve sportif faaliyetlerde aktif olarak bulunan kişilerin sıklıkla tüketilmesi önerilmektedir. Andız pekmezi ekseriye içilerek tüketilse de bazı durumlarda sürülebilir özellikleri de mevcuttur. Özellikle yeni çıkmış yaralara ya da ne kadar zaman geçse de kabuk tutmayan derin yaralara sürüldüğü takdirde etkisini birkaç saat içerisinde olumlu olarak göstermektedir.

Çeşitli iç hastalıkları sorununda ödem oluşturan rahatsızlıkların tedavisinde de her gün düzenli olarak pekmez tüketilmesi söz konusu ödemlerin ve şişliklerin en sağlıklı şekilde periyodik olarak inmesini kolaylaştırmaktadır. Güz ve kış aylarının soğuk etkilerinde hem koruyucu hem de tedavici edici özellikleri bulunmaktadır. Özellikle kuru öksürük şikayetine çözüm arayan yetişkinler ve çocuklar için mutlak surette tüketilmesi elzem olan gıdaların başında gelmektedir. Tembel bağırsak sorunuyla sindirim bölgesinde sorun yaşayan ve kendisine kabızlık teşhisi konulan hastaların tuvalete çıkmalarını arttırır. Tokluk hissi veren taze bir bitkinin gıdası olan andız pekmezi bu özelliği sayesinde de fazla kilolarından kurtulmak isteyen her yaşta kişinin tüketebileceği bir üründür. Öğün aralarında tüketildiği takdirde bir ana öğünün yerini tutacak kadar fazla içerikte mineral ve vitamin dengesi bulunmaktadır. Cilt hususunda da tamamen temizleyici formları bulunmaktadır. Özellikle sivilce, akne ve buna benzer cilt rahatsızlıklarında her gün bir miktar pekmez tüketiminin kısa süre içerisinde cilt sorunlarını noktaladığı görülmektedir.

Yaz aylarının en büyük problemleri arasında gösterilen güneş yağının etkin tedavisinde de düzenli olarak kullanılmaktadır. Kalbi koruyan gıdalar listesinde ilk 5 içerisinde yer almaktadır. Tıpkı ciltte ve vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelmiş olan yaraların tedavisinde olduğu gibi özellikle vitaminsizlikten kaynaklanan sorunların sonucunda ağız içinde oluşan damak ve diş eti yaralarının tedavisinde de andız pekmezi tüketilmektedir.

Andız Pekmezinin Olası Zararları Nelerdir?

Andız Pekmezinin Zararları
Andız Pekmezinin Zararları

Andız pekmezinin oluşumu sırasında çeşitli üretici hataları sonucunda HMF değerleri yüksek tutulmaktadır. Bunun sonucunda andız pekmezi zararları söz konusu olabilmektedir. Aşırı tüketildiği takdirde içerdiği fazla şeker oranı neticesinde kilo alımını da hızlandırmaktadır. Her üründe olduğu gibi bu andız ağacından özel olarak üretilip sofralara taşınan pekmezinde de mutlak bir denge içerisinde tüketilmesi yararların artmasına vesile olmaktadır.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın