ANAKART MODELİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir
Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir

Kişisel bilgisayarlara sıfırlama işlemi yaptıktan sonra, özellikle bazı aygıtların sürücülerini yükleyebilmek için anakart modeli bilgileri gerekmektedir. Bu noktada anakart modeline göre farklı şekilde oluşturulmuş olan sürücülerin hangisinin yüklenmesi gerektiğine karar veriliyor. Aynı zamanda anakart modelini öğrenmek, bilgisayar performansını artıran bazı ek lisanslı yazılımların yüklenebilmesi ve düzgün çalışabilmesi için de gereklidir.

BIOS ve CPU Modelleri İçin Programsız Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakart Modeli Öğrenme
Anakart Modeli Öğrenme

Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemine sahibi bilgisayarda start(başlat) menüsüne sağ tıklayarak açılan pencereden yönetici seçeneği seçilmelidir. Ayrıca masaüstü simgelerinde bulunan bilgisayarım simgesine sağ tıklayarak yönet butonuna tıklayarak aynı pencereye ulaşılabilir. Kullanıcı hesabı denetimi kişisel bilgisayar için onay istemektedir. Bu yüzden evet butonuna tıklayarak onay verilmelidir.

Yönet menüsüne tıkladıktan sonra açılan pencerede bilgisayara ait donanımlar sol tarafta sıralanacaktır. Bu sıradaki programlardan ‘Görüntü Bağdaştırıcıları’ butonuna tıklayarak hemen aşağısında açılacak olan anakart modeline sağ tıklayarak özelliklere girilmelidir.

Özellikler bölümünde yukarıda sıralanmış olan; genel, sürücü, ayrıntılar, olaylar, kaynaklar olmak üzere 5 buton bulunmaktadır. Ayrıntılar butonuna tıklayarak aşağıda gözüken anakart modeli üzerinde aygıt açıklaması yazısı görülmektedir. O yazıyı değiştirerek aygıt açıklaması seçilmelidir.

Aygıt açıklaması seçildikten sonra en üstte çıkmakta olan kod kopyalanarak internet üzerinden arama motoruna yazılarak anakart modelinin ne olduğu bilgisi elde edilmektedir.

Elde edilen bilgi üzerinden anakart modeline kendi orijinal sitesi üzerinden ulaşılarak indirme yapılarak kurulum sağlanabilir.

AIDA64 veya CPU-Z ile Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakart Modeli Nerde Yazar
Anakart Modeli Nerde Yazar

AIDA 64 ve CPU-Z aracılığı ile anakart modelini kolayca öğrenmek mümkündür. İlk olarak CPU-Z adlı program ücretsiz olmasının yanı sıra AIDA64 programına göre daha basit ve küçüktür.

Öncelikle CPU-Z dosyası internet yardımıyla indirilmelidir. CPU-Z dosyası sıkıştırılmış dosyalar halinde ineceği için (winrar) adındaki bu program sayesinde sıkıştırılmış dosyaları klasör haline getirecektir. Öncelikle winrar programı bulunması gerekir. Winrar programı sayesinde klasör haline getirilen CPU-Z.exe adlı program çalıştırılmalıdır. Açılan pencerede anakart modeli hakkında bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler dahilinde üst kısımda ‘Mainboard’ sekmesine tıklanmalıdır. Bu sekmeye tıkladıktan sonra anakart bilgilerine tamamen ulaşılabilir.
Mainboard sayesinde anakartınızı üreten firmalar Asus, MSI, Gigabyte veya Foxconn gibi farkı teknolojik markalardan herhangi bir markanın anakartına sahip olunduğu görülebilmektedir. Öğrenilen anakart modelini internet arama motorunda belirterek bilgisayara uygun anakart modeli site üzerinden indirilerek kurulum sağlanabilir.

BIOS

Brand, BIOS modelinin türünü belirlemeye yardımcı olur. 2 tür BIOS modeli mevcuttur. Bu modeller American Megatrends(AMI) veya Award modelleridir.

Bunların yanı sıra BIOS modelinin güncel olması gerekmektedir. 2 yılı geçen BIOS sistemi güncel olmadığı için daha güncel durumda olan anakart hakkında da daha ayrıntılı bilgi alınabilmesi açısından AIDA64 modeli tercih edilebilir. Everest programının yerine geçtiğinden dolayı daha güncel bir durumdadır.

AIDA64, ihtiyacımız olan bu programı interner aracılığı ile indirerek kurulumu yapılmalıdır. Sıkıştırılmış dosyalar halinde ineceği için bilgisayarda (winrar) programının bulunması gerekmektedir. Winrar dosyası üzerinden klasöre çıkartılarak AIDA64 kurulumu yapılmaktadır.

Program kurulumu yapıldıktan sonra program üzerinden anakart bölümüne girilmelidir. Açılan bölümden anakart modeli öğrenilmektedir. Hatta bu program üzerinden belirtilen kısımlardan anakart indirme işlemi yapılması için web sitesine yönlendirilmektedir. Bu sayede anakart modeli bilgisayara yüklenilmektedir.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın