ALIÇ SİRKESİ NASIL YAPILIR, NASIL KULLANILIR, FAYDALARI NELERDİR?

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır
Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır

Alıç meyvesinden üretilmekte olan alıç sirkesi genel olarak Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesinde üretilmektedir. Yapımı kolaydır ve Sağlık Bakanlığından onaylı nadide bitkilerden biridir. Faydaları açısından ise; birçok farklı organa ve bölgeye iyi gelmektedir. Alıç sirkesi nasıl kullanılır, yararları nelerdir ve nasıl yapılmaktadır gibi soruların yanıtlarını arayanlar makalenin geri kalanı okunabilir.

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılmaktadır?

Alıç Sirkesi
Alıç Sirkesi

Evlerde ve mutfak dolaplarında sürekli olarak tutulan ve ihtiyaç halinde sağlık ve doğal beslenme adına tüketilen alıç sirkesi alıç meyvesinden üretilmektedir. Alıç meyvesi ise tabiat içerisinde genellikle yabani olarak bulunan bir meyvedir. Sofralara ve evlere gelene kadar belli başlı işlemlerden geçmektedir. 20 ayrı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden hangisinin sağlığa daha yararlı, beslenmeye daha kullanışlı olduğuna karar verildikten sonra pazarlarda, aktarlarda satılmaktadır. Kullanıcılar ve tüketiciler tarafından yapımı oldukça merak edilen en sağlıklı sirke türlerinin başında gelmektedir. Alıç meyvesi yıkandıktan sonra bir kavanoza konmalıdır. Kavanozun cam olmasına özen gösterilmelidir. Akabinde normal bir sirke alıç meyvelerinin üstüne dökülür. Meyvelerin üstünün kapatılacak kadar dökülmesi yeterli olmaktadır. Daha sonra üzeri bir bez ya da tülbent ile kapatılmalıdır. Üzerine lastik geçirilmelidir. Her gün kavanoz bir iki yukarı aşağı sallanmalıdır. Sirkenin daha işe yarar ve sağlıklı olması açısından karanlık bir yerde 20 -25 gün bekletilmesi gerekmektedir.

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır
Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır

Alıç sirkesinin genel kullanımı bir bardak içerisindeki suya bir çay kaşığı kadar konulması ile gerçekleşmektedir. İhtiyaca ve talebe göre bir çay kaşığından daha fazla konulmaktadır. Aşırıya kaçılmaması uygun beslenme ve sağlık takviyesi açısından önemlidir. Sorulan bir diğer popüler sorulardan bir diğeri ise aç karnına mı tok karnına mı tüketilmesi gerektiğine dairdir. Bu konuda bir kısıtlama ya da sınırlama bulunmamaktadır. Ancak aç karnına içilmesi vücut içerisinde ve bağırsaklar içinde daha kolay dolaşımını sağladığı için önerilmektedir. Ancak tok karnına içilmesinde de bir sakınca görülmemektedir. Günde zaman aralığı koymak şartıyla sabah ve akşam olmak üzere iki farklı zamanda kullanılabilir.

Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Alıç Sirkesi Faydaları
Alıç Sirkesi Faydaları

Alıç sirkesinin birçok organa ayrı ayrı derecelerde ve kademelerde tıbbi faydaları bulunmaktadır. Beyin bölgesine doğrudan yararları bilimsel olarak ispatlanmıştır. İçerdiği özel vitaminler sayesinde hafızayı güçlendirici etkileri bulundurmaktadır. Özellikle sınav öncesi dönemlerde öğrencilere içirilmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda beyin ve baş bölgesinde ortaya çıkan ağrıların giderilmesinde kesin ve hızlı sonuçlar üretir. Bununla birlikte beyin yapısını farmakolojik olarak destekler. İleri yaşa bağlı gelişen unutkanlık problemine karşı koruyucu ve önleyicidir. İlerlemiş alzheimer rahatsızlığında da alternatif tıp alanında rahatlıkla tüketilebilir. Bununla birlikte iç organların iyileştirilmesi ve çeşitli parazitlere karşı korunmasında da oldukça önemli rol oynamaktadır. Bunların en başında böbrek gelmektedir. Böbreğin yanında tam bir mide dostu olan alıç sirkesi aynı zamanda sindirim sistemini rahatlatmasıyla da bilinmektedir. Bu nedenle ana öğünlerden takriben yarım saat ile bir saat sonrasında bir çay kaşığı kadar tüketilmesi hazmı kolaylaştırmaktadır. İshale de iyi gelen bu özel sirke boşaltım sistemi bölgesindeki rahatsızlıklar açısından da son derece elverişli bir üründür.

Her ne kadar Ege ve Akdeniz bölgesinde üretimi gerçekleştirilen bir meyve olsa da sirkesi tüm yurt genelinde yapılmakta ve popüler olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda strese ve kaygıya bağlı olarak gelişen mide bulantılarının da dakikalar içerisinde önüne geçmektedir. Sonbahar ve kış aylarında çok daha fazla görülen grip ve benzeri hastalıkların tedavisinde de reçeteli ilaçların yanında kullanılabilir. Bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve çok daha uzun süreli olarak hastalıklara karşı mukavemet gücünü arttırmaktadır. Menopoz dönemindeki kadınların da sıklıkla kullandığı bir üründür alıç sirkesi. Yumurtalıklara iyi geldiği uzun yıllardır bilinen bir gerçektir. Terleme ve psikolojik bunalma olarak kendini gösteren menopoz belirtilerini en az seviyeye indirgemektedir.

Alıç Sirkesi Zayıflatır Mı?

Alıç sirkesi iki yönden zayıflatma aşamalarını hızlandıran son derece yararlı bir sirkedir. Bu nedenle bu özel sirkenin faydaları konusunda bilgilenmek isteyen kişiler özellikle zayıflama etkileri konusunda da malumat sahibi olabilirler. Her sirkede bir miktar metabolizma hızlandırma etkisi görülmektedir. Ancak bu etki alıç sirkesinde üç katına kadar çıkmaktadır. Bu nedenle alıç sirkesi fazla kilo şikayetinde olan insanların temel besin kaynakları arasında gösterilmektedir. Bunun dışında aynı zamanda yağ yakma özelliği de bulunmaktadır. Sirkenin ve alıç meyvesinin içerisinde bulunan özel mineraller sayesinde vücut içerisinde yağların birikmesine engel olmaktadır. Spor ve çeşitli egzersizler ile kullanıldığında çok daha etkili ve kalıcı çözümler sunmaktadır. Özellikle sabahları aç karnına tüketildiğinde birkaç ay içerisinde sağlıklı ve kontrollü kilo kayıplarına olanak tanımaktadır.

Alıç Sirkesinin Yan Etkileri Var Mı?

Uzmanların ortak bir görüşle bildirdiği üzere alıç sirkesinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak fazla ve aşırı kullanım neticesinde midede ekşime ve yanma gibi defektlere yol açabilir. Bu nedenle orantılı ve dengeli bir şekilde kullanılmasında fayda bulunmaktadır.

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın