AKCİĞERDE SARKOİDOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akciğerde Sarkoidoz Belirtileri
Akciğerde Sarkoidoz Belirtileri

Vücudun çeşitli nedenlerle sıkıntı yaşaması ile hastalıklar oluşur. Akciğer hastalıklarından birisi de Sarkoidoz denilen hastalıktır. Lenf bezleri, akciğer ve birçok organı tutan ve iyi huylu olan bir hastalıktır. En çok akciğerlerde görülen bu hastalık birçok organı ciddi derecede etkiliyor olsa da çoğu zaman iyi huylu olması ile bilinmektedir. Hastalığa sebep olan etken tam olarak bilinmemekle birlikte hastalığın genetik olup olmadığı da henüz bilinmemektedir. Bir aile içerisinde birden fazla kişi de bu hastalığa rastlandığı durumlar da olmaktadır. Amerika da 100 bin kişinin beşi bu hastalığa yakalanırken, Türkiye de bu oran tam olarak bilinmemekle birlikte verem kadar yaygın bir akciğer hastalığı olmadığı çok iyi bilinmektedir. Bu hastalığın en iyi huyu olarak ta kendiliğinden düzelme imkanı sunuyor olmasıdır. Akciğerde Sarkoidoz hastalığı ile ilgi tüm soruların yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz.

Akciğerde Sarkoidoz Nedir?

Akciğerde Sarkoidoz
Akciğerde Sarkoidoz

İyi huylu olan bir hastalık olarak Sarkoidoz, tüm organlarda tutabileceği gibi en çok akciğerde tutmaktadır. Bu hastalık için genetik olarak yatkınlığı olan kişilerin çevresel faktörlerden de etkilenerek bu hastalığa yakalandıkları düşünülmektedir. Sarkoidoz hastalığına bazı mikroplar, virüsler ile çam tozları, kil ve toprak tozları gibi maddelerin sebep olabileceği düşünülmektedir. Hastalık çoğu zaman çok fazla bir ilerleme göstermeyen belli bir düzeyde kalan yapıya sahiptir. Zaman zaman da gerileme kaydederek kendiliğinden iyileşme özelliği gösterebildiği içinde iyi huylu bir hastalık olduğu bilinmektedir.

Sarkoidoz Belirtileri Nelerdir?

Sarkoidoz Belirtileri
Sarkoidoz Belirtileri

Sarkoidoz hastalığı herhangi bir şikayete sebep olmadan da kişinin vücudunda yer edinebilmektedir. Kişi kontrol amaçlı ya da farklı bir sebepten ötürü de akciğer filmi çekildiğinde akciğerde var olan Sarkoidoz tutulumu fark edilebilmektedir. Ayrıca hastalığa tutulan organa göre de farklı belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

  • Beyinde görülen bir Sarkoidoz tutulumu kronikleşen menenjit ile kendisini göstermektedir.
    Kalpte bu hastalığın tutulmasında ise ritim bozukluğu görülebilmektedir.
  • Lenf ve tükürük bezlerinde hastalığın tutulması halinde tükürük bezlerinde büyüme, lenf bezlerinde ise şişmeler meydana gelmektedir.
  • Vücutta Sarkoidoz tutulumu olması sonucunda idrar testi sonucunda sodyum artışı gözlenmektedir.
  • Sarkoidoz tutması halinde parmaklarda şişmeler, parmak uçlarında soyulmalar oluşabilmektedir.
  • Ciltte kırmızı plaklar oluşabilmekte ve dizlerde de kırmızı mor yaralar oluşabilmektedir.
  • Sarkoidoz tutulmasında bu belirtiler görülebilmekte bazen de hiç bir belirti görülmeme durumları da olmaktadır. Doktorun dikkatli bir incelemesi ile birlikte kesin bir hastalıktan söz etmek mümkün olmaktadır.

Sarkoidoz Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Sarkoidoz Tanısı
Sarkoidoz Tanısı

Hastalığın oluşması halinde kişi herhangi bir belirti hissetmese de belirli test ve filmlerin çekilmesi ile hastalığın olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Doktorun kişiyi muayyene etmesi ile birlikte akciğer filminin çekilmesi sonucunda hastalığın tutup tutmadığını öğrenebilmektedir. Sarkoidoz hastalığının tespit edildiği organa göre çeşitli tarama testleri yapılarak başka benzer hastalıklardan ayırt edilmesi işlemlerini tamamlanacaktır. Böylece Sarkoidoz hastalığının tanısı net bir şekilde uzman hekim tarafından rahatlıkla konulacaktır.

Sarkoidoz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilecektir?

Sarkoidoz Tedavisi
Sarkoidoz Tedavisi

Hastalığın iyi huylu olması tedavi sürecini büyük derecede etkilemektedir. Bu hastalık iyi huylu olduğu için bazı durumlarda hiçbir tedavi sürecine gereklilik duyulmamaktadır. Bu durumlarda hastalığın kendi kendine bir iyileşme sürecine girmiş olduğu görülmektedir. Tedaviye gerek olup olmadığını ya da nasıl bir tedaviye ihtiyaç olduğunu belirlemek için öncelikle hastalığın derecesi çok iyi bir şekilde belirlenmektedir. Böylece uygun tedaviye başlamak çok daha etkili bir sonuç verdiği bilinmektedir.

Hastalığın kişinin vücudunda hangi derecede olduğunu belirlemek ve kişiye ne derecede hasar vermiş olduğunu tespit etmek için nefes testleri ve bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler yapılmaktadır. Bu işlemler sonucunda tedaviye karar verilerek işlemler yapılmaktadır.
Hastalığın ilerlemiş olması ve sürekli bir ilerleme göstermesi, aynı zamanda da kişiyi etkileyen beyin, kalp, akciğer, böbrek gibi önemli organlardan birinde tutulmuş olması halinde hızlı ve etkili bir tedavi yöntemi ile müdahale edilmektedir. Tedavi sürecinde ilk olarak kortizonlu ilaçlar kullanılmakta birlikte ek destek sağlayacak olan birçok ilaç kullanılmaktadır. Tedavi süresinde çeşitli test ve görüntülemeler ile hastalığın ne durumda olduğu takip edilmektedir.

Ayrıca Sarkoidoz hastalarının tedavi sürecinin bir yıl kadar sürdüğü bilinmektedir. Bu süre zarfında doktor kontrolleri ve destek ilaç kullanımları söz konusu olmaktadır. Bu sürenin sonunda hastalığın tamamen iyileşmesi muhtemelen olmaktadır.

Sarkoidoz ile İlgili Video

Be the first to comment

Bir Cevap Yazın